samochód powodziowy

Czy warto kupić samochód popowodziowy?

Samochody popowodziowe są nie lada gratką dla handlarzy. Ich cena jest bardzo okazyjna, a po odpowiednim przygotowaniu, taki pojazd można sprzedać za rynkową cenę. Jak rozpoznać, że do czynienia mamy z autem popowodziowym? Czy warto je kupić?

W jaki sposób może dojść do zalania samochodu?

Wbrew pozorom, samochody mogą ulec zalaniu nie tylko na skutek powodzi. Wystarczy, aby przez miasto przeszła nawałnica. Do czyniena mamy wówczas z zalegającymi na ulicach dużymi ilościami wody, których kanalizacja nie jest w stanie przyjąć. Mimo to, wielu kierowców decyduje się przejechać przez kałużę o nieznanej, niekiedy bardzo dużej głębokości. Skutkiem tego mogą być poważne problem z autem. Na skutek zalania silnika dojść może do zaciągnięcia wody przez układ dolotowy powietrza i unieruchomienia pojazdu. W tej sytuacji niezbędny będzie generalny remont silnika. Gdy kierowca utknie na dłuższy czas w głębokiej kałuży, woda może zacząć się przedostawać do kabiny. Efekt — uszkodzenie elektryki w pojeździe. Zalane samochody osobowe często ulegają korozji, co objawia się rdzewiejącymi elementami karoserii.

Jak rozpoznać, że do czynienia mamy z autem popowodziowym?

Jak już zostało wspomniane, używane samochody osobowe to znakomita okazja dla firm zajmujących się sprzedażą aut. Ogłoszenia motoryzacyjne nie zawsze zawierają informację na temat tego, że dany pojazd został zalany. Rozpoznanie popowodziowego samochodu nie powinno sprawić większych trudności. Niestety, niekiedy pojazd zostaje przygotowany w taki sposób, aby skutecznie zamaskować ślady jego bliskiego kontaktu z wodą. Po czym poznać, że do czynienia mamy z zalanym autem? Często jego szyby są uchylone, co ma na celu ułatwić pozbycie się charakterystycznego zapachu stęchlizny. Sprzedawca takiego samochodu może również zastosować zawieszkę o bardzo intensywnym aromacie. Oglądając pojazd, co do którego mam podejrzenia, że mógł on ulec. zalaniu, warto nieco bliżej przyjrzeć się zawieszeniu i sprawdzić, czy na wahaczach, sprężynach oraz układzie wydechowym nie znajdują się rdzawe naloty. Szczególną uwagę zwrócić powinno się także na miejsca niewidoczne na pierwszy rzut oka, takie jak szyny foteli czy uszczelki progowe. Dobrym pomysłem jest także zdjęcie wykładziny znajdującej się w bagażniku i sprawdzenie, czy nie znajdują się tam resztki piasku i czy nie wydobywa się stamtąd przykry zapach. Podczas jazdy próbnej takim samochodem, zaniepokoić powinna nas z kolei nierówna praca silnika.

Jak zabezpieczyć się przed zakupem samochodu popowodziowego? Przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie, warto sprawdzić jego historię po numerze VIN oraz datę ostatniego przeglądu. Dodatkowo, możemy poprosić sprzedającego o umieszczenie w umowie informacji, że auto nie zostało zalane.

Czy warto kupić samochód popowodziowy?

Czy auto po zalaniu to dobra inwestycja? Decydując się na zakup takiego samochodu należy liczyć się z wysokimi kosztami naprawy. Spora część awarii wchodzi na jaw dopiero po pewnym czasie użytkowania takiego pojazdu. Dotyczy to w szczególności systemów elektrycznych, które warto wymienić w pierwszej kolejności. Pod lupę warto wziąć także elementy mechaniczne — mogą być one pokryte korozją od środka.