Mazda MX-30

Mazda MX-30 - pierwszy elektryczny samochód Mazdy

Mazda MX-30 to pierwszy elektryczny samochód Mazdy. Produkowany od 2020 roku wprowadza wraz japońskiego producenta w erę elektryfikacji modeli. Zbudowany jest na tej samej platformie co CX-30, przy czym projektanci od razu stworzyli coś odmiennego niż konkurencja. To samochód z niewielką jak na elektryka masą własną.

Mazda MX-30 ma baterie o pojemności 35,5 kWh i dzięki jednemu silnikowi osiągającemu moc 144 KM zapewnia przyśpieszenie 9,7 s do 100 km/h. Niestety nie zapewnia dużego zasięgu poruszania się, bo wynosi on tylko w okolicach 220 km. Według Mazdy, taki zasięg jest wystarczający jak na miejskiego SUV-a, do tego celu został stworzony – do poruszania się po mieście. Istnieje jednak pewne ale, jak na miasto ten samochód niestety jest Duzy, a gdy porównać z nim auta o podobnym zasięgu mamy zdecydowanie lepsze propozycje innych producentów.

Wyposażenie nieco ratuje Mazdę MX-30. Niska cena jak za samochód elektryczny, a nienajgorsze wyposażenie takie jak: 8,8" ekran, nawigacja satelitarna, Apple CarPlay i Android Auto, wyświetlacz head-up, klimatyzacja , światła LED, adaptacyjny tempomat, przednie i tylne czujniki parkowania, kamera cofania, 18" koła, elektrycznie składane lusterka boczne, automatyczne światła i przyciemniane lusterko wsteczne. Na plus jest oczywiście wykończenie wnętrza i bardzo dobre prowadzenie, jak w CX-30, a nawet lepsze z powodu niższego środka ciężkości.

Elektrycznego MX-30 można ładować za pomocą stacji szybkiego ładowania i tak jego baterię naładujemy do 80% w około 35 minut. Dodatkowo mamy hybrydę ze zmodyfikowanym silnikiem Wankla, co już czyni ten model bardziej użytecznym na dłuższe trasy. Reasumując do miasta pełna wersja elektryczna, poza hybryda. W obu wypadkach właściciel będzie zadowolony, ponieważ Mazda stawia tym modelem na jakość, wyposażenie i jak to u tego producenta na bezawaryjność do tego w naprawdę korzystnej cenie.

Mazda MX-30 - pierwszy elektryczny samochód Mazdy
Mazda MX-30 - pierwszy elektryczny samochód Mazdy
Mazda MX-30 - pierwszy elektryczny samochód Mazdy