Czy warto serwisować samochody w ASO?
Punkty ASO od lat pracują nad zmianą swojej reputacji, która z jakiegoś względu wśród niektórych kierowców nie jest najlepsza. Czy jednak rzeczywiście warto w takich miejscach serwisować swoje auto?
ASO – czym ono właściwie jest?
Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał zawitać ze swoim samochodem do serwisu. Niezależnie od tego, czy będziemy tutaj mówili o poważnych naprawach, czy może o rutynowej kontroli połączonej z wymianą oleju, czy elementów eksploatacyjnych – wybór odpowiedniego warsztatu czy serwisu może mieć tutaj naprawdę spore znaczenie. Na szczęście współczesny rynek motoryzacyjny daje nam w tym kontekście naprawdę wiele różnorodnych opcji. Możemy na przykład korzystać z mniejszych, lokalnych warsztatów, w których oczywiście będziemy mogli zapłacić mniej, lecz równocześnie samochody używane mogą być poddawane opiece w punktach ASO. Na samym początku tego tekstu warto jednak postawić sobie jedno kluczowe pytanie – czym tak właściwie jest to ASO?
Skrót ten używany jest przez wielu właścicieli samochodów, lecz nie zawsze jego znaczenie może być dla wszystkich jasne. Nie ma tutaj większej filozofii – ASO to Autoryzowana Stacja Obsługi. Co jednak się z tym wiąże? Jest to specjalny punkt serwisowy, który działa w oficjalnej sieci dystrybutora czy producenta na terenie danego kraju. Przez wiele lat stosowana była niestety dość mocno antykonsumencka praktyka, w wyniku której jeżeli nie chcieliśmy utracić gwarancji na nasze auto, zmuszeni byliśmy do serwisowania i naprawiania go właśnie w ASO. To zaś windowało ceny tamtejszych usług w górę. Unijna dyrektywa z 2010 roku zakazała jednak takich zagrań i od teraz, o ile oczywiście dobrze udokumentujemy naszą naprawę, możemy zamiennie korzystać z oferty ASO oraz innych wyspecjalizowanych warsztatów.
Co jest w stanie zaoferować nam ASO? Oto jego atuty
Każdy kij ma dwa końce i zdecydowanie powinniśmy o tym pamiętać. Do tej pory w tym tekście o ASO mówiliśmy neutralnie bądź wręcz negatywnie – nie używa się takich określeń, jak „antykonsumencki” czy „drogi”, jeżeli nie chce się zwrócić uwagi na pewne problemy. Wiele z nich to jednak przeszłość, a zła sława ASO nadal działa na te punkty niekorzystnie, choć to oczywiście ulega pewnej zmianie. Skupmy się jednak w tym momencie na tym, co Autoryzowane Stacje Obsługi robią dobrze i jakie są powody, by im zaufać.
ASO to punkty podlegające bezpośrednio pod producenta, co oznacza, że konieczne jest zachowanie wysokiego poziomu. Źle działający punkt ASO to bowiem cios w reputację marki, a na to absolutnie nie ma zgody na szczeblach dyrektorskich. To właśnie dlatego wzory dokumentów, urządzenia diagnostyczne, standardy obsługi czy wiedza mechaników musi znajdować się na określonym pułapie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że oddając nasz samochód do ASO pozostawiamy go w dobrych rękach. Mechanicy specjalizują się w konkretnej marce, więc jej auta znają dosłownie na wylot. Skraca to również czas naprawy, nawet w przypadku poważniejszych awarii. Dodatkowo jesteśmy również pewni, że mechanicy będą operować na oryginalnych częściach bądź zamiennikach autoryzowanych przez samego producenta.
Wady korzystania z ASO
Skoro użyliśmy na początku poprzedniego akapitu jednego powiedzenia, możemy pozostać w tych klimatach i przyznać teraz, że nie ma róży bez kolców. Nawet obecnie ASO nie zawsze może wydawać się optymalnym wyborem. Dlaczego? Wszystko oczywiście zależy od zasobności naszego portfela. Nadal bowiem serwisowanie aut w ASO będzie droższe niż w warsztatach, które zajmują się naprawą aut w bardziej ogólny sposób.
Podsumowanie – czy warto serwisować samochód w ASO?
Czy więc analizując wszystkie kwestie przedstawione wyżej jesteśmy w stanie dojść do spójnego wniosku w kontekście tego, czy serwisowanie samochodu w ASO jest opłacalne? Cóż, mimo wszystko taka decyzja w pełni musi zależeć od naszej sytuacji. Powinniśmy rozważyć, czy bardziej zależy nam na wykonaniu naprawy jak najmniejszym kosztem, czy może pełną obsługą w salonie i opiece specjalistów od aut danego producenta, co oczywiście będzie wiązało się z wyższą ceną. Z ASO zdecydowanie warto skorzystać, lecz każdy jednak odpowiedź na to pytanie musi znaleźć sam.