civic

Dlaczego warto kupić Hondę Civic?

Honda Civic to jeden z najpopularniejszych kompaktów na świecie, a do tego jest jednym z najdłużej obecnych na rynku modeli, spośród tych, które przetrwały próbę czasu i dostępne są do dziś. Model ten jest wręcz pierwszym, który przychodzi na myśl, gdy ktoś powie o Hondzie. Na czym jednak polega fenomen popularnego Civica i czy warto kupić ten samochód?

Honda Civic – historia modelu

Najlepiej będzie rozpocząć od historii tego japońskiego kompakta. Pierwsza generacja modelu Civic powstała w 1972 roku i zastąpiła takie modele jak Honda N360 oraz Honda N600. W ten sposób powstał model, który jest stałą częścią gamy pojazdów japońskiego producenta aż do teraz. O wyjątkowości Hondy Civic powinien świadczyć fakt, iż w 2022 roku model ten obchodzi swoje 50-lecie. Jest to osiągnięcie naprawdę rzadko spotykane w motoryzacji, gdyż wiele linii modelowych jest wycofywanych po upływie 20-30 lat. Civica taka sytuacja jednak nie spotkała.

Przełomową generacja Civica była jego czwarta odmiana, która zadebiutowała w roku 1987 podczas targów motoryzacyjnych Frankfurt Motor Show 1987. Zaprezentowany wtedy kompakt był dostępny jako 3-drzwiowy hatchback lub 4-drzwiowy sedan. W latach 1987-1996 oferowana była również Honda Civic Shuttle, czyli 5-drzwiowe kombi, w którym można było zamontować napęd na cztery koła.

Czwarta generacja Hondy Civic jest o tyle przełomowa i kultowa, że wtedy po raz pierwszy w gamie silnikowej pojawiła się jednostka napędowa ze skrótem VTEC, który stał się wręcz znakiem rozpoznawczym Hondy, a przede wszystkim modelu Civic. Z systemem VTEC oferowany był najmocniejszy silnik 1.6 DOHC VTEC o mocy 150 koni mechanicznych, co w połączeniu z masą własną rzędu około tony sprawiało, że Civic był naprawdę szybki.

Kultowy VTEC to system zmiennych faz rozrządu. Technologia ta debiutowała w Formule 1 i pozwalała na zwiększenie efektywności silnika poprzez właśnie zmianę faz rozrządu podczas jazdy tak, by silnik zapewniał możliwie jak największą moc w każdej chwili i trafiła właśnie do Hondy Civic. Od wtedy silniki VTEC stały się integralną częścią gamy silnikowej modelu Civic, ale i całej Hondy.

Czy warto kupić używaną Hondę Civic?

Odpowiedź może być tylko jedna. Oczywiście, że warto. Świadczą o tym między innymi ceny tych aut, które utrzymują się na naprawdę dobrym poziomie mimo upływu lat co świadczy o trwałości tych japońskich samochodów. Na uwagę zasługują przede wszystkim samochody z VIII lub IX generacji modelu.

Honda Civic VIII to auto bardzo kontrowersyjne, które wśród miłośników japońskiej motoryzacji ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wynika to z tego, że Honda projektując Civica VIII postawiła na absolutnie nowatorski, kontrowersyjny projekt nadwozia, który sprawił, iż ta generacja tego modelu zyskała przydomek „UFO”. Sam ciekawy wygląd Civica VIII nie jednak głównym powodem, który sprawia, iż warto kupić ten samochód. Jest nim przede wszystkim funkcjonalność tego auta.

Honda Civic w kompaktowych rozmiarach mieści pokaźny bagażnik o pojemności 450 litrów oraz komfortową przestrzeń do podróżowania nawet dla czterech osób o ponadprzeciętnym wzroście. Do tego świetnie wygląda wnętrze tego auta. Siedząc za kierownicą mamy wrażenie jakbyśmy operowali czymś więcej niż zwykłym autem. Samochód uruchamia się za pomocą wciśnięcia czerwonego przycisku po przekręceniu kluczyka w stacyjce, a cały kokpit jest zwrócony do kierowcy.

Do tego używany Civic VIII oferuje świetnie silniki napędowe takie jak jednostka 1.8 i-VTEC o mocy 140 KM. Pozwala na dynamiczną jazdę, ale też na sporą oszczędność przy odpowiednim korzystaniu z niej.

Równie dobrze wypadają inne generacje Civica takie jak IX. Obie te generacje używanych Civiców to znak trwałości. Jednostki napędowe nie mają większych problemów poza tym, że czasem palą nieco oleju. Auta jak na japońskie ponadto są nawet nieźle ochronione przed korozją.

Podsumowując Honda Civic to auto jak najbardziej warte zakupu. Samochody te trzymają dobrze ceny i nie mają zbyt wielu problemów z awariami. Do tego są w stanie zwrócić na siebie uwagę na ulicy oraz pozwolić na komfortową i dynamiczną jazdę.