Honda Civic

Honda Civic - Jak narodziła się legendarna marka?

Honda jako firma pojawiła się na rynku w roku 1948. Zanim jednak zaczęto produkować pod szyldem Hondy samochody osobowe, najpierw powstawały w tym koncernie silniki i motocykle.

 

Samochody osobowe w propozycji Hondy pojawiały się w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Najpierw S360, S500 i S600, a później bardziej znane modele, które stały się flagowymi przedstawicielami aut osobowych koncernu Honda. Do najbardziej popularnych samochodów Hondy można zaliczyć, m.in.: Civic, Jazz, City a także Legend, Stream, czy Honde Accord.

Początki Hondy Civic

Honda Civic jest samochodem B, jeśli chodzi o segment. Po raz pierwszy znalazło się w sprzedaży w roku 1972. Pierwszą generację można było kupić do roku 1979. W tym samym roku ukazała się też Honda Civic II, dostępna na rynku do roku 1983. Trzecia edycja tego samochodu osobowego o nieco kanciastych kształtach i długim przodzie trafiła do salonów samochodowych w roku 1983 i dealerzy proponowali ją do roku 1987. Lata od 1987 do 1991 przypadają na kolejną, czwartą generację Hondy Civic.

Honda Civic – od piątej do ósmej generacji

Piątka ukazała się w roku 1991 i była dostępna w sprzedaży do roku 1996. Można było kupić Hondę Civic V w dwóch wersjach pod względem nadwozia, czyli typu sedan lub hatchback. Niewątpliwą zaletą tej wersji była ekonomiczna jazda, jeśli chodzi o ilość spalanego paliwa na przejechanych sto kilometrów.

Szósta generacja to już lata 1995-2001 – jest to pierwsza Honda Civic, która trafiła w innym wydaniu wzornictwa do Ameryki, Anglii oraz Japonii. Angielscy miłośnicy Civic, zostali dopieszczeni przez koncern Honda, ponieważ mogli wybrać między wersją Civic kombi oraz liftback.

Siódma edycja Hondy Civic pojawiła się w sprzedaży w roku 2000 i można było stać się jej właścicielem do roku 2006. Podobnie jak szóstka, także i siódemka doczekała się trzech stylizacji na rynki światowe – w Europie typu hatchback, a w Ameryce i w Japonii z nadwoziem w wersji sedan oraz coupe.

Civic VIII można było znaleźć w salonie sprzedaży w latach 2006 – 2011. Szczególnie mogli być nią oczarowani ci zmotoryzowani, którzy spodziewali się bardziej sportowej stylizacji.

Honda Civic współcześnie

Dziewiąta wersja to już nie takie odległe czasy, bo pierwszy model pojawił się w roku 2011, a ostatni wyjechał z fabryki Hondy w roku 2016. Koncern dopieścił tę wersję, ponieważ zainteresowani mogli wybierać spośród pięciu różnych typów nadwozia. Doczekali się też swojej wersji Europejczycy i ci z pozostałych części świata, jednak obydwa te modele nie różnią się między sobą technikaliami – bardziej stylistyką.

Obecnie dostępna jest Civic X – po raz pierwszy można było zobaczyć tę generację popularnego samochodu osobowego w roku 2015. Jednak w salonach pojawiło się dopiero dwa lata później. Eksperci przewidują, że więcej modeli Hondy Civic nie powstanie już na rynek europejski.

Czy Honda Civic jest ekologiczna pod względem emisji CO2?

Jeśli chodzi o emisję CO2 w Hondzie Civic, to osiąga różne wartości, w zależności od tego, jaki ma silnik pod maską. Jeśli jest to cykl mieszany, wtedy emisja CO2 nie przekracza obecnych norm, które dla aut osobowych wynoszą 95 g/km (Honda Civic w tym przypadku emituje *93 g/km). Znacznie gorzej wyglądają te wskaźniki, gdy weźmie się pod uwagę model jeżdżący wyłącznie na silniku benzynowym – CO2 osiąga wówczas poziom *124 g/km.