vw golf

Dlaczego warto kupić Volkswagena Golfa?

Volkswagen Golf to samochód, który wręcz doskonale zna praktycznie każdy Polak. Różne generacje tego modelu w ogromnych ilościach przemierzają polskie ulice każdego dnia i przy wyborze pierwszego auta bardzo często to właśnie Golf jest tym, które się poleca. Na czym polega fenomen Golfa i czy faktycznie jest to auto warte zakupu?

Volkswagen Golf – historia modelu

Volkswagen Golf to taki model, o którego istnieniu wie praktycznie każdy. Niektórzy uważają go za auto idealne, a bardzo popularny dziennikarz Jeremy Clarkson nie raz mówił, iż Golf to auto perfekcyjne w niezliczonej ilości sytuacji. Według Brytyjczyka Golf jest świetnym wyborem na pierwsze auto, auto rodzinne, auto do miasta, auto do zabawy w wypadku bardziej sportowych wersji i można by tak długo wymieniać zastosowania niemieckiego kompakta.

Sama historia Golfa jest jedną z najdłuższych spośród modeli aut obecnych na dziś do rynku. Golf będzie niedługo świętować swoje urodziny, gdyż jego pierwsza generacja zadebiutowała w 1974 roku. Była ona częścią nowej gamy modelowej Volkswagena, która uczyniła potęgę z tego producenta i jej znakiem rozpoznawczym jest to, że nazwy modeli pochodziły od wiatrów czy też prądów zatokowych. W wypadku Golfa inspiracją był ocieplający Europę prąd zatokowy Golfstrom.

Gdy mowa o Golfie praktycznie każda jego generacja jest dobrze znana i lubiana. Wyjątków jest niewiele i zalicza się do ich przede wszystkim Volkswagena Golfa V, który został wycofany już w 2008 roku, dwa lata szybciej niż planowano i zastąpiony szóstą generacją, która była bardzo mocno zmodyfikowanym poprzednikiem. Obecnie na rynku jest dostępna już ósma generacja tego kultowego kompakta, która zadebiutowała w 2019 roku.

Czy warto kupić używanego Golfa?

Popularność tego kompakta nie bierze się znikąd. Wbrew pozorom nie zawsze opłaca się jednak go kupić. Mowa tu na przykład o piątej generacji, która nie cieszy się raczej zbyt wielką popularnością i jest uznawana za nieudaną nawet przez samego Volkswagena. Trzeba jednak przyznać, że sam model Volkswagen Golf to auto, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Jako tanie auto dla młodego kierowcy Golf czwartej generacji to naprawdę dobry wybór, gdyż jest tani i korzysta z kultowych, niezawodnych jednostek napędowych takich jak wysokoprężny turbodiesel 1.9 TDI, czy też benzynowe jednostki 1.6 bądź 1.8 T.

Gdy mowa z kolei o starszych generacjach to mogą być one wręcz świetnym materiałem na kultowego klasyka. W przyszłości taki los może spotkać nawet trzecią generację tego samochodu, która ma wszelkie zadatki by mieć za niedługo pozycję taką jak dwie pierwsze generacje Volkswagena Golfa, które są często kupowane przez pasjonatów i osiągają naprawdę spore ceny.

Dla osób dysponujących większym budżetem wręcz świetnym wyborem będzie Volkswagen Golf VII generacji, który zadebiutował w 2012 roku i był zaprojektowany kompletnie od zera. Samochód ten korzysta z nowoczesnej, używanej do dziś w koncernie Volkswagen AG płyty podłogowej MQB. Do tego jest to samochód bardzo pewny w prowadzeniu, stabilny i responsywny. Do tego pod maską znajdziemy same sprawdzone i nowoczesne jednostki napędowe, które nie maja problemów ze spalaniem oleju.

Czy warto kupić nowego Volkswagena Golfa?

W 2019 roku Volkswagen prezentował ósmą generację Volkswagena Golfa, która na rynku zadebiutowała w roku 2020. Mimo tak krótkiej obecności przeszedł on ostatnio pierwsze zmiany. Dotyczą one przede wszystkim, która działa znacznie dokładniej i sprawniej. W takim razie czy warto jest zdecydować się na nowego Golfa?

Nowy Golf jest z pewnością autem ciekawym. Cena jest całkiem spora, lecz na uwagę zasługuje między innymi to, że jest on dostępny w całym ogromie przeróżnych wersji. Do tego posiada on atrakcyjny design, dobrze wyposażone wnętrze i co najważniejsze praktyczne wnętrze. Jest ono naprawdę pojemne, co zresztą zawsze było znakiem rozpoznawczym Volkswagena Golfa. Jeśli komuś zależy na zakupie kompaktowego auta i miał już do czynienia z Golfami z pewnością nie zawiedzie, gdyż oferuje on to z czego jest znany. Przestronne wnętrze w kompaktowych wymiarach i bardzo komfortową jazdę.