samochody używane

Drożejące samochody używane – jak gospodarka Polski wpływa ma wysokie ceny samochodów używanych?

Ostatnie miesiące dla branży motoryzacyjnej są wręcz tragiczne. Aut wyraźnie brakuje, a ceny rosną z każdym miesiącem. Nie inaczej jest na polskim rynku wtórnym, który oferuje coraz starsze auta za coraz wyższą cenę. Trend ten trwa już od jakiegoś czasu i na ten moment nie wiadomo jak długo on potrwa. Jak duży wpływ na wzrost cen aut używanych ma gospodarka Polski?

Jak drogie są obecnie samochody używane w Polsce?

Marzec 2022 roku jest jednym z najgorszych pod względem cen aut używanych. Wedle comiesięcznego raportu AAA Auto mediana cen wszystkich używanych samochodów dostępnych w tym miesiącu na terenie Polski wyniosła 23 500 złotych, co jest wynikiem o 500 złotych wyższym niż w lutym. Niepokojący jest fakt, iż wzrost na naprawdę sporym poziomie utrzymał się nawet pomimo tego, że rynek został dosłownie zalany nowymi ofertami. W lutym było bowiem niecałe 4 tysiące aut więcej niż przed miesiącem, a w marcu z kolei ilość ofert dostępnych na polskim rynku wtórnym wzrosła aż o ponad 30 tysięcy egzemplarzy.

Kiepsko wygląda również sytuacja, gdy spojrzymy na to w jakim wieku są auta używane oferowane w Polsce. Średni wiek samochodów na rynku wtórnym wynosi bowiem aż 12 lat i 6 miesięcy, co jest najgorszym wynikiem w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Patrząc tylko na auta z jednostką benzynową średni wiek rośnie z kolei do poziomu aż 13 lat i 4 miesięcy.

Z czego wynikają wzrosty cen aut używanych w Polsce?

Aby zobaczyć skąd wzięły się tak dynamiczne wzrosty cen aut używanych w naszym kraju trzeba cofnąć się do roku 2020. Wtedy branża motoryzacyjna była w świetnej sytuacji po udanym roku 2019, który był rekordowy pod względem sprzedaży. Każdy szykował się na to, że rok 2020 będzie gorszy, gdyż auta podrożały w wyniku nowych norm emisji spalin, lecz tego jak źle będzie nie przewidział nikt.

Całą branżą motoryzacyjną zatrząsnęła bowiem pandemia. Załamała ona łańcuchy dostaw, zmniejszyła sprzedaż aut, gdyż wiele salonów nie pracowało w takim trybie jak wcześniej, a  dodatkowo w wyniku niepewnej sytuacji ekonomicznej chętnych na nowe samochody było po prostu znacznie mniej niż przed wybuchem pandemii.

Do końca roku 2020 wydawało się jednak, że cała branża zaczyna się podnosić. Sprzedaż zaczynała pozwoli wracać do normy w ostatnich miesiącach i wszystko wydawało się, że idzie ku dobremu. W tym roku pojawił się jednak trend, który zapoczątkował wzrost cen aut używanych. Z racji na to, że byliśmy w trakcie globalnej pandemii i znacznej części społeczeństwa zależało na utrzymaniu dystansu społecznego samochody, które pozwalają odizolować się od reszty uczestników ruchu stały się znacznie bardziej popularnym środkiem transportu. Z pewnością były one bezpieczniejsze od komunikacji miejskiej, która pomimo ograniczeń wcale nie była pusta, gdyż ludzie wciąż musieli w jakiś sposób dotrzeć do miejsca pracy.

samochody używane

Jak wiadomo cena danych towarów zależy od tego jaki jest na nie popyt, czyli ilu jest chętnych oraz tego jaka jest podaż, czyli jak dużo towaru znajduje się na rynku. Aut używanych było mniej niż przed wybuchem pandemii z kilku powodów. Po pierwsze zmalała sprzedaż nowych samochodów zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, czyli ograniczono wymianę aut, która zapewniała napływ nowych egzemplarzy na rynek wtórny. Po drugie ludzie samochody kupowali coraz chętniej więc siłą rzeczy cena musiała pójść do góry.

Kolejna bardzo zła dla branży sytuacja podwyższająca ceny aut to oczywiście kryzys związany z dostępnością półprzewodników. Ponownie rynek aut nowych jest powiązany z rynkiem wtórnym i po prostu samochodów używanych jest mniej. Sytuacja z tym związana ma się poprawiać w najbliższych miesiącach i najprawdopodobniej w ciągu roku wszystko wróci do względnej normalności. W takiej sytuacji wzrost aut powinien znacznie wyhamować, a nawet trend mógłby się odwrócić. Prognozy mówią jednak o tym, że tak się nie stanie. Powodem jest sytuacja gospodarcza w naszym kraju.

Jak gospodarka Polski wpływa na ceny aut używanych?

Obecna sytuacja ekonomiczna jest jednym z powodów, przez które auta będą dalej drożeć. Wiele osób z uwagi na nią chce po prostu zakupić auto jak najszybciej, gdyż inflacja osiąga w tym momencie naprawdę wysokie sumy i przebiła nawet 10%, co jest już ogromnym wynikiem. Wzrost cen jest zauważalny na każdym kroku, rząd dwukrotnie musiał bowiem obniżać akcyzę czy też podatki na paliwo, by nie osiągnęło ono rekordowych cen, lecz to i tak się stało po pokazie społecznego ociemnienia gdy Rosja zaatakowała Ukrainę i wszyscy panicznie rzucili się do dystrybutorów ze swoimi autami i 30 kanistrami w bagażniku. Dodatkowo drożeją wszystkie inne produkty, a inflacja dotyka oczywiście również samochodów osobowych.

Sytuacja ekonomiczna Polski powoduje dodatkowo to, że nasza waluta, czyli polski złoty jest coraz słabsza. To z kolei wpływa na ceny aut używanych, gdyż szacuje się, że nawet do około 1/4 wszystkich samochodów używanych w Polsce pochodzi z samych Niemiec, a jako że złoty jest słabszy i za każde euro trzeba zapłacić więcej to ich zakup również generuje większe koszty.