ubezpieczenie

Gdzie można sprawdzić historię ubezpieczenia samochodu?

Kupując auto używane praktycznie każdemu zależy na jak największym sprawdzeniu go by mieć pewność, że nie okaże się ono skarbonką na kółkach. Sposobów na sprawdzenie jest naprawdę sporo i jeden z nich zyskuje ostatnio na popularności. Mowa tu o sprawdzeniu historii ubezpieczenia danego auta. Na co pozwala taki czyn i gdzie można znaleźć dane dotyczące historii ubezpieczenia danego auta?

Dlaczego istnieją bazy polis OC?

Specjalne bazy danych, które mówią o historii danego auta czy też kierowcy pierwotnie nie miały na celu stanowić pomocy dla kierowców. Istnieją one bowiem po to by ubezpieczyciele mogli wyliczyć składkę ubezpieczenia OC biorąc pod uwagę historię danego kierowcy. Znaczna większość towarzystw ubezpieczeniowych takową bazę sprawdza już na etapie wyliczania składki. Niektóre jednak robią to po pewnym czasie. Powinno to stanowić ostrzeżenie dla kierowców chcących skłamać w deklaracji. Ubezpieczyciel prędzej czy później sprawdzi bazę i w razie nieprawidłowości zażąda wyrównania różnicy od kierowcy.

Dla kogo jest sprawdzenie historii ubezpieczeń samochodu?

Czas zmartwić osoby chcące w ten sposób przestudiować dany samochód używany. Dostępu do historii ubezpieczeń danego auta tak w zasadzie nie ma. Jest to tylko skrót myślowy, gdyż tak naprawdę w bazie danych sprawdza się historię ubezpieczeń danego kierowcy. Nie oznacza to jednak, że nie wykorzystamy tego przy okazji zakupu auta używanego. Można bowiem poprosić właściciela jeśli ten będzie na tyle życzliwy o to by pokazał historię swoich ubezpieczeń, by mieć pewność, że podczas czasu, gdy posiadał on auto nic się z nim nie stało.

Ze sprawdzenia historii ubezpieczeń możemy jednak skorzystać, gdy chcemy dokładniej przypomnieć sobie swoją historię ubezpieczeń. W ten sposób można poznać to, w jakim czasie dochodziło do danych szkód, jakie ubezpieczenie było z nich wypłacane czy też numerów ubezpieczeń, okresu ich ważności, a także nazw towarzystw z usług których korzystaliśmy.

Co można sprawdzić w ramach historii ubezpieczeń OC?

Sprawdzenie historii swoich ubezpieczeń w ostatnich latach zyskało znacząco na popularności. Wynika to z tego, że w 2018 roku rozszerzono zakres danych, które można w ten sposób otrzymać. Wcześniej możliwe było zaledwie sprawdzenie ostatnich pięciu lat ubezpieczenia OC. Od pewnego czasu możliwe jest jednak poznanie pełnego okresu ubezpieczeń OC, a także AC z ostatnich kilkunastu lat. Dane na ten temat przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli UFG są zbierane od 2004 roku w przypadku ubezpieczeń OC oraz od 2006 roku gdy mowa o ubezpieczeniach AC.

Jak sprawdzić historię ubezpieczeń?

Sprawdzenie historii ubezpieczeń jest niezwykle proste. Wpierw należy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i założyć konto. Dokonujemy tego poprzez kliknięcie pola zaloguj, a następnie zarejestruj się na tym serwisie. Aby stworzyć konto na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego należy potwierdzić swoje dane. Można tego dokonać na trzy sposoby. Najczęściej wybieranym będzie wysłanie skanu dokumentu tożsamości. Inne opcji to profil zaufany na platformie ePUAP, bądź kwalifikowany podpis elektroniczny.

Następnie należy kliknąć link aktywacyjny, którzy otrzymamy na podany wcześniej adres e-mail. Następnie wypełniamy swoje dane osobowe takie jak imię, nazwisko, PESEL, rodzaj dokumentu tożsamości oraz jego seria i numer. Na koniec pozostaje jedynie stworzenie hasła. Gdy to już zakończymy to nie pozostaje nam nic innego niż zalogować się, a następnie wygenerować swoją historię ubezpieczeniową.

Dostęp do historii ubezpieczeniowej pozwala nam dowiedzieć się kiedy powodowaliśmy szkody, a co za tym idzie lepiej zrozumieć skąd bierze się wysokość składki za polisę OC w danym roku. Co ważne dokumenty na ten temat można zdobyć również w języku angielskim bądź niemieckim, co jest niezwykle przydatne, gdy takie dane okażą nam się potrzebne poza granicami naszego kraju. Udowodnienie poprzez system UFG, że posiadamy polisę OC jest też przydatne w dość rzadkiej sytuacji, w której z niewiadomych przyczyn nie widnieje ona w systemie CEPiK. W ten sposób można się bowiem uchronić od kary za brak polisy, która jest naprawdę wysoka. 

 

Ważny temat: Kiedy po wypadku występuje szkoda całkowita?