Historia KIA marka koreańskiej motoryzacji
Kia Motors to koreańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne zajmujące się tworzeniem samochodów osobowych, jak i dostawczych. Choć jest ona najstarszą firmę tego typu w swoim kraju, to jej początki nie należały do zbyt łatwych. Co więcej, firma ta wcale nie zaczynała swojej przygody z produkcją od samochodów. Jak wygląda jej historia?
Niezbyt samochodowy start
Kyungsung Industrial Co to zakład, który działał już od roku 1944. Mimo tego, zanim firma zaczęła wytwarzać swoje pierwsze samochody, minęło wiele lat. Osiem lat po otworzeniu zakładu, z fabryki wyjechał pierwszy rower. W tym momencie też przedsiębiorstwo postanowiło zmienić nazwę na znaną nam do dzisiaj nazwę Kia Industry Company. Rok 1961 to premiera jednośladu o nazwie C-100. Niedługo trzeba było czekać na kolejną premierę, gdyż już rok później pojawił się K-360 - trójkołowy pojazd od Kii.
Pierwsze samochody
Przygodę z autami Kia zaczęła dopiero w roku 1971, kiedy to światło dzienne ujrzała ciężarówka Tytan. Co ciekawe, słowo to po koreańsku oznacza właśnie ciężarówkę. Niedługo potem marka opracowała również swój pierwszy benzynowy silnik. Samochód osobowy wyjechał z fabryki w roku 1974. Był nim model o nazwie Brisa, który powstał między innymi na podstawie konstrukcji produkowanych przez Mazdę. Jednostka napędowa tego pojazdu charakteryzowała się pojemnością 1 litra oraz mocą od 55 do 62 KM. Takie parametry pozwalały temu samochodowi rozpędzać się do nawet 140 km/h. W 1981 roku jego produkcja została zakończona. Później jednak pojawił się następca o prostej nazwie Brisa II. W tym wypadku mieliśmy do czynienia z 1,3 litrowym silnikiem oraz mocą od 65 do 72 KM. W związku z tym była ona nieco zwiększona w porównaniu do poprzednika. Dzięki temu prędkość maksymalna wzrosła do 150 km/h. Warto wspomnieć, że na bazie tego samochodu zbudowano również pick-upa, który okazał się pierwszym pojazdem koreańskiego producenta, jaki był eksportowany do innych krajów.
Współpraca z Mazdą oraz Fordem
Kilka lat później nadszedł czas owocnej współpracy koreańskiego producenta z Fordem i Mazdą. Tym samym od roku 1976 do Kii należało równo 28,3% akcji przedsiębiorstwa Asia Motors. Rok 1978 to moment, kiedy Kia stworzyła swoją własną wysokoprężną jednostkę. Bardzo pomocna dla firmy okazała się również licencja Peugeota, która pozwoliła na produkcję modelu 604. Z kolei Fiat umożliwiał japońskiej firmie tworzenie modelu 132. Produkcja obu samochodów znalazła swój kres w 1981 roku. W międzyczasie w zarządzie zasiadły nowe persony, które chciały dążyć do produkcji pojazdów na dużą skalę. Wtedy również na rynek trafiła ciężarówka, która była tworzona w Korei na podstawie licencji uzyskanej od Mazdy - Bongo. Niedługo potem światło dzienne ujrzała Kia Pride. Był to samochód osobowy zbudowany na podstawie Forda Festivy oraz Mazdy 121. Pod jego maską drzemała jednostka napędowa o pojemności 1,3 litra i mocy od 60 do 73 KM. Pojazd był dostępny w ofercie producenta aż do roku 2000.
Magiczna granica
Wrzesień 1988 roku okazał się ważnym momentem dla marki Kia. To właśnie wtedy przekroczono milion wyprodukowanych samochodów. Wraz z nastaniem lat 90. firma postanowiła rozpocząć eksport swoich pojazdów do Stanów Zjednoczonych. Ich auta trafiły również na Stary Kontynent. W 1993 roku światło dzienne ujrzał zupełnie nowy samochód. Co ciekawe był to SUV, który został nazwany Sportage. Niedługo potem w Azji nastał spory kryzys. Tym samym Kia robiła wszystko, aby pozyskać strategicznego partnera. Udało im się to i właśnie w ten sposób powstał koncern o nazwie Hyundai-Kia Automotive Group. Jego siedziba zlokalizowana była w Seulu, a ruch ten okazał się niezwykle trafny. Już 14 lat po wyprodukowaniu milionowego egzemplarza, Kia mogła świętować stworzenie 10-milionowego pojazdu. Z kolei w roku 2005 wyeksportowali oni poza granice Korei 5-milionowe auto. Niedługo potem firma postanowiło wybudować swoją fabrykę na Słowacji. Pierwszym samochodem, jaki tam powstał, był Cee'd, którego prezentacja odbyła się w roku 2006 w Paryżu.
Do naszego kraju Kia Motors dotarła w 1995 roku. Ikoniczne modele tej marki to między innymi Picanto, Soul, Rio, Cee'd, Optima, Sorento, Sportgae oraz Venga. Na samym końcu warto jeszcze wspomnieć o nazwie przedsiębiorstwa, gdyż nie jest ona bezznaczeniowa. Człon "ki" oznacz wychodzić, a "a" symbolizuje Azję. W związku z tym nazwę "Kia" możemy interpretować jako "wyjście z Azji".