Hyundai I40 – czym się wyróżnia i ile emituje CO2?
Jak powstała firma Hyundai?
Rok 1967 otwiera pierwszą kartę historii południowokoreańskiej firmy Hyundai, czyli moment, w którym przedsiębiorstwo to zaczęło funkcjonować na rynku. Pojawił się wtedy pierwszy oddział, noszący nazwę Hyundai Motor Co. Ltd., który na tyle dynamicznie prosperował, że już po roku z fabryki wyjechał pierwszy model – Cortina. Nie był to co prawda w pełni autorski samochód osobowy, gdyż licencję do niego miał Ford.
Pierwsze auto, do którego wyłączne prawa miał <a href=”https://samochody.pl/samochody-osobowe/Hyundai”>Hyundai</a>, pojawił się niespełna dekadę później, tzn. w roku 1974, o nazwie Pony. Ten model był kluczem do międzynarodowego sukcesu i dalszego rozwoju Hyundaia. Dzięki niemu firma wyszła poza klientów, którzy byli zlokalizowani na terenie Azji i Południowej Korei.
Zanim Hyundai wypracował obecną pozycję, jako jeden z wiodących koncernów samochodowych na świecie, po drodze pojawiła się też m.in. fuzja z Kią, która trwała rok (1999-2000). To, co przyczyniło się do spopularyzowania samochodów Hyundai, to ich dostosowanie do potrzeb odbiorców znajdujących się w określonym rejonie na świecie. Wśród samochodów osobowych, które cieszyły się zainteresowaniem, warto wymienić takie modele, jak: Santa Fe, Kona, Elantra, różne wersje modeli „I” (np. I10, I20, I40) oraz Hyundai Tuscon.
Hyundai I40 – jak powstał ten model?
Po raz pierwszy świat usłyszał o Hyundaiu I40 w Barcelonie, w roku 2011, gdzie pokazano go podczas wydarzenia nazywanego Salonem Motoryzacyjnym. Wówczas model ten konkurował m.in. z firmą Ford, która w tym czasie wypuściła zbliżone auto osobowe mające identyczne nadwozie, czyli sedan.
<a href=”https://samochody.pl/samochody-osobowe/Hyundai/I40”>Hyundai I40</a> to samochód przeznaczony dla rodziny, która chciałaby w czasie podróży cieszyć się komfortem wynikającym z dużej przestrzeni we wnętrzu. Pomimo tego, że głównymi odbiorcami I40 miały być rodziny, model ten zdecydowanie bardziej mógł przypaść do gustu młodszym zmotoryzowanym. Głównie za sprawą modernistycznej linii, czy nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym w I40.
Kiedy Hyundai I40 był dostępny na rynku?
Hyundai I40 nie doczekał się kontynuacji. Z drugiej strony pierwszą generację można było kupić przez osiem lat od roku debiutu, czyli w latach 2011-2019. Oryginalny design tego modelu doczekał się swojej nazwy – „fluidic scultpure”. Wyróżniał I40 m.in. ze względu na wąski front, dach wygięty w łuk, a także mocno odchylone reflektory. Inne cechy charakterystyczne, to dwa warianty nadwozia – wymieniony już wyżej sedan (czterodrzwiowy), a także kombi z pięcioma drzwiami.
Czym się wyróżniał Hyundai I40 w wersji kombi?
I40 – zarówno sedan, jak i kombi mogły cieszyć odbiorców z uwagi na dotykowy system udostępniający informacje oraz rozrywkę. Komfortowe były też kubełkowe fotele, a cechą charakterystyczną stała się ostra deska rozdzielcza.
Dodatkowo Hyundai I40 kombi był bardziej sportowy, z wieloma opcjami, jeśli chodzi o wariant silnika. Wśród udogodnień znalazła się też płaska podłoga, która zapewniała wyjątkowe poczucie wygody pasażerom siedzącym „z tyłu”.
Hyundai I40 – ile emituje CO2?
Osobowy Hyundai I40 emituje od *110 do *123 [g/km] CO2. Oznacza to, że samochód ten nie spełnia obecnych wymagań, jeśli chodzi o przyjęte normy dotyczące poziomu emisji dwutlenku węgla przypadający dla aut osobowych. Wskaźnik emisji CO2 ten nie powinien w tym przypadku przekraczać 95 g/km.