Hyundai Tucson

Hyundai Tucson – perełka wśród SUV-ów, ale czy ekologiczna?

Jak rozwijała się firma Hyundai?

Hyundai Motor Co. Ltd. - taką nazwę przyjął ten koncern, kiedy oficjalnie stanął w szranki z dużymi producentami samochodów w roku 1967. Pierwsze lata działalności były bardziej bezpieczne, ponieważ firma oferowała samochody osobowe nie na swojej licencji, tylko Forda (np. model Cortina). Dopiero w roku 1974 południowokoreańska marka stała się w pełni niezależna, proponując model Pony. Było to doskonałe posunięcie pod względem wizerunkowym, gdyż model ten sprawił, że zainteresowanie ofertą Hyundaia zaczęło obejmować inne regiony, niż Azja i Korea Południowa.

W roku 1999 Hyundai był już na tyle cenioną marką, że koncern mógł sobie pozwolić na fuzję z Kią Motors (1999-2000), zmieniając tym samym swoją dotychczasową nazwę na Hyundai Motor Group. Obecnie producent samochodów może zaoferować klientów na całym niemalże świecie modele osobowe, dostawcze, ciężarowe, a także auta typu SUV lub van. Wśród pojazdów osobowych znajduje się wiele takich aut, które odniosły spory sukces, jak np.: Santa Fe, I10, I30, Elantra, Ix35, I20, a także modele Kona oraz Tuscon.

Pierwsze generacje Hyundaia Tucson

Hyundai Tucson zadebiutował na rynku w roku 2004 jako nieduży crossover SUV. Patrząc z perspektywy czasu, można powiedzieć, że jest to jedna z kur znoszących złote jajka w stajni Hyundaia – kupiono dotychczas ponad 7 milionów aut Tucson, w tym blisko 1,5 miliona w samej Europie.

Model Tucson I oparto na platformie innego Hyundaia, czyli Elantry. Tucson jedynka miał duży rozstaw osi i był znacznie szerszy niż podobne modele konkurencji dostępne wówczas w sprzedaży. Jeśli chodzi o wygląd, to cechą charakterystyczną Tucsona I były duże reflektory, praktyczna i nowoczesna karoseria, a także minimalistycznie urządzone wnętrze. Miał też napęd na cztery koła, dzięki czemu Tucson I doskonale zdawał egzamin w trudnych warunkach atmosferycznych. Pomagały w tym również takie udogodnienia jak: ABS, czy kontrola stabilności i trakcji.

Tucson II był dostępny w salonach od roku 2009 do 2015. W porównaniu do jedynki dwójka była bardziej nowoczesna pod względem designu. Wnętrze Tucsona II także zmieniono, a do tego klienci mogli zdecydować się na szeroki wariant silników na benzynę i wysokoprężnych. Koncern wypuścił również modele Tucsona m.in. z napędem na przednie koła lub na wszystkie.

Trzecia i czwarta generacja Hyundaia Tucson

Hyundai Tucson III – tę wersję można było kupić po raz pierwszy w roku 2015. Ostatni pojazd tej generacji wyjechał natomiast z fabryki Hyundaia w roku 2020. Tucson III w porównaniu do dwójki był większy pod względem długości i szerokości. Przełożyło się to też na dłuższy rozstaw osi Tucsona trójki, a zarazem zyskał większy bagażnik.

Tucson IV pojawił się na rynku w roku 2020 – w wersji podstawowej miał turbodoładowany silnik benzynowy, a w opcjonalnej był hybrydowy. W tej odsłonie Tucson może mieć różne skrzynie biegów – manualną lub automatyczną, a każda z nich jest wyposażona w siedem biegów.

Ile CO2 emituje Hyundai Tucson?

Hyundai Tucson generuje średnio w granicach *127-131 g/km CO2. Czy to dobry wynik – niekoniecznie, jeśli weźmie się pod uwagę to, że normy dla samochodów osobowych wynoszą od roku 2021 95 g/km dwutlenku węgla. Jak widać, wskaźnik ten został znacznie przekroczony, co oznacza, że Tucson nie do końca spełnia założenia, a jazda nim nie jest zbyt ekologiczna.

Hyundai Tucson – perełka wśród SUV-ów, ale czy ekologiczna?
Hyundai Tucson – perełka wśród SUV-ów, ale czy ekologiczna?
Hyundai Tucson – perełka wśród SUV-ów, ale czy ekologiczna?