likwidacja szkody

Ile czasu ma ubezpieczyciel na likwidację szkody samochodu?

Kolizja czy wypadek drogowy, w którym jesteśmy poszkodowani i nasze auto nadaje się do naprawy to nie jest zbyt miła sytuacja. Na szczęście można wtedy liczyć na to, że sprawca zdarzenia jest zobowiązany do naprawy wyrządzonych szkód poprzez podanie danych swojej polisy i ubezpieczyciela, który zajmie się likwidacją szkody. Ile czasu ma towarzystwo ubezpieczeniowe na zlikwidowanie powstałej szkody?

Kiedy mamy do czynienia ze szkodą komunikacyjną?

Szkoda komunikacyjna powstaje w wyniku zdarzenia komunikacyjnego takiego jak kolizja czy też wypadek drogowy. Można więc o niej mówić, gdy na przykład zderzą się dwa pojazdy. Jedyny warunek to, by nie było żadnych ofiar w ludziach, którzy byli uczestnikami wypadku. W szkodzie zawsze wyznaczany jest sprawca oraz poszkodowany i ten drugi może liczyć na odszkodowanie wypłacone z polisy OC sprawcy, czyli likwidację szkody.

Kiedy i jak zgłosić szkodę komunikacyjną?

Oczywiście by liczyć na likwidację szkody trzeba ją zgłosić do ubezpieczyciela. Zazwyczaj mowa tu o towarzystwie, w którym ubezpieczony jest sprawca zdarzenia. Gdy jednak jesteśmy członkami względnie nowego systemu BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkody to możemy ją zgłosić nawet do naszego ubezpieczyciela, co przyspieszy proces likwidacji, a ten następnie otrzyma zwrot kosztów od towarzystwa, które ubezpieczyło auto sprawcy.

Aby zgłosić szkodę komunikacyjną w wypadku gdy nie posiadamy polisy OC z Bezpośrednią Likwidacją Szkody potrzebujemy przede wszystkim oświadczenia sprawcy, w którym znajdują się dane uczestników zdarzenia, jego opis, opis samochodów, numer polisy OC sprawcy, a także nazwa ubezpieczyciela oraz oczywiście przyznanie do winy. Gdy jednak sprawca nie uważa się za winnego zdarzeniu to nie pozostaje nic innego jak wezwać na miejsce policję. Do wezwania służb jesteśmy również zobowiązani gdy dojdzie do wypadku drogowego, czyli zdarzenia, w wyniku którego pojawiły się osoby ranne lub co gorsza zabite.

Gdy policja osądzi winę to posiadając odpowiednie dokumenty mamy prawo do zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela. Na dokonanie tego mamy całe mnóstwo czasu bo aż 3 lata. Jak jednak wiadomo lepiej by stało się to jak najszybciej. W końcu powinno nam zależeć na tym, by jak najszybciej naprawić samochód lub otrzymać odszkodowanie za jego uszkodzenia. W niektórych sytuacjach okres ten wydłużony jest nawet do 10 lat od dnia zdarzenia. W wypadku gdy doszło do szkód na osobie w wyniku zbrodni bądź występku to prawo mówi o tym, że szkodę można zgłosić nawet w ciągu 20 lat.

Zobacz także: Czy polisa na młodego kierowcę jest droższa?

Jak wygląda proces likwidacji szkody i ile on trwa?

Gdy zgłosimy szkodę ubezpieczyciel rozpocznie proces jej likwidacji. Zazwyczaj zaczyna się on od ocenienia rozmiarów szkody. Zajmuje się tym rzeczoznawca. Stwierdza on ile wyniesie naprawa oraz jaki będzie uszczerbek na wartości auta po naprawie. Niestety nie zawsze jego wyliczenia będą bliskie rzeczywistości, co wynika z tego, że każdy ubezpieczyciel liczy oczywiście na konieczność jak najmniejszych wydatków.

Na propozycję wysokości odszkodowania i jego wypłatę ubezpieczyciel ma 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. Nie oznacza to jednak, że z propozycją musimy się zgodzić. Możemy bowiem napisać odwołanie. Na jego napisanie oraz złożenie mamy tyle samo czasu co na zgłoszenie szkody, czyli do 3, a w niektórych sytuacjach nawet i do 20 lat. Ubezpieczyciel nie ma z kolei tak wygodnej sytuacji, gdy przychodzi do odpowiedzi. Na nią podobnie jak na likwidację szkody również ma jedynie 30 dni.

Gdy ponownie nie zgodzimy się z decyzją ubezpieczyciela to można skierować sprawę do sądu, skorzystać z mediacji bądź sądu polubownego, czy też złożyć wniosek o to by sprawę rozpatrzył Rzecznik Finansowy. Potem sprawa może już trochę zająć i na uzyskanie zadowalającego odszkodowania można czasem trochę poczekać.

Istnieją wyjątki od okresu 30 dni. Mowa tu o sytuacji, w której ustalenie wysokości odszkodowania czy też odpowiedzialności wymaga więcej czasu i zależy na przykład od toczącego się postępowania cywilnego bądź karnego. W takiej sytuacji ubezpieczyciel ma znacznie więcej czasu na likwidację szkody.