wartość samochodu

Czy przebieg ma wpływ na wartość samochodu?

Przebieg to jedna z najbardziej eksponowanych informacji dotyczących samochodu używanego we wszelkich ogłoszeniach o sprzedaży czy to tych wywieszanych fizycznie, czy też tych umieszczanych w internecie za pomocą na przykład specjalnych portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Czy i jak duży ma on wpływ na to ile wart jest używany samochód osobowy?

Wpływ przebiegu na wartość samochodu

To ile dokładnie warty jest samochód używany jest dość trudne do oszacowania. Na wartość składa się bowiem całe mnóstwo czynników, których wzięcie pod uwagę nie jest takie proste i nawet opinie rzeczoznawców na temat danego auta mogą się dość wyraźnie różnić. Jeszcze gorzej gdy wartość auta ocenia jego właściciel, który co oczywiste ma nieco inne do niej podejście z racji na pewnego rodzaju sentyment do auta czy też chęć jak najwyższego zarobku na jego sprzedaży.

Przebieg to jeden z czynników, który ma wpływ na to ile jest warte auto. Oczywiście największa część tego, jaka jest wartość samochodu to to, z jaką marką i modelem mamy do czynienia. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że w wypadku większości aut przy porównaniu poszczególnych egzemplarzy danego modelu to przebieg wywrze największy wpływ na to ile jest on warty. Wyjątkiem mogą być jedynie samochody, które posiadają na przykład bardzo rzadką wersję silnikową czy też wyposażeniową, która jest pożądana na rynku.

Dlaczego przebieg jest tak ważny szczególnie w Polsce?

Polska to dość unikalny rynek w Europie. Wszystko wynika z tego, że jest to największy rynek motoryzacyjny spośród krajów, które należały do dawnego bloku wschodniego i dołączyły do Unii Europejskiej. Niestety pewne przyzwyczajenia z czasów istnienia Związku Radzieckiego wciąż są żywe i stosunek do przebiegu mimo tego, że powoli zaczyna się to zmieniać również mamy dosyć archaiczny.

Wszystko wynika z tego, że w latach 80. czy też 90. XX wieku najczęściej spotykane auta w Polsce nie były skomplikowanymi konstrukcjami, lecz wiązało się to też z tym, że nie należały one do najtrwalszych. W wypadku wielu z nich przebieg rzędu 150 tysięcy kilometrów potrafił już być granicą przyjemnej i bezproblemowej eksploatacji, a po 200 tysiącach kilometrów auto mogło wymagać wymiany znacznej części komponentów. Z tego powodu dziś przebieg u nas ma niezwykle duży wpływ na cenę auta.

Graniczna wartość przebiegu, która może sprawić, że auto sporo straci na wartości w oczach kupujących to zazwyczaj około 200 tysięcy kilometrów. Zobaczenie tej dwójki z przodu potrafi z pewnych powodów odstraszyć, lecz jest to myślenie błędne, gdyż motoryzacja szczególnie ta która trafia do Polski znacząco się rozwinęła i można zakładać, że auto z przebiegiem rzędu 200 tysięcy kilometrów jest dopiero w połowie swojego życia.

Trzeba też pamiętać o tym, że nie można po prostu zakładać, że znajdziemy auto w rozsądnej cenie, które ma nawet kilkanaście lat i przebieg poniżej 200 tysięcy kilometrów. Zakładając, że przeciętny kierowca potrafi pokonać nawet 15 tysięcy kilometrów rocznie można łatwo zobaczyć, że do osiągnięcia pułapu 200 tysięcy kilometrów przebiegu wystarczy niecałe 12 lat.

Jak bardzo przebieg wpływa na wartość samochodu?

To jak bardzo przebieg wpłynie na wartość auta zależy tylko i wyłącznie od samochodu osobowego. Patrząc na przykład na 3-letnie auta to różnica wartości pomiędzy egzemplarzem z przebiegiem 50 000, a 150 000 kilometrów może wynosić od około 15 do nawet 40%. Najbardziej narażone na utratę wartości przez wysoki przebieg są auta z niewielkimi jednostkami napędowymi, które są napędzane benzyną. Kiepsko wypadają również diesle, które są wyposażone w dość kosztowny w naprawie osprzęt, a także szereg filtrów i zaworów mających ograniczyć emisję szkodliwych związków.

Na koniec dnia poszukując auta używanego trzeba jednak pamiętać o jednym. Przebieg potrafi być tylko liczbą i to co liczy się najbardziej w używanym samochodzie to jego stan techniczny. Ten może być często niejednokrotnie lepszy w aucie z przebiegiem dwu- lub trzykrotnie wyższym, dzięki temu, że samochód był używany przez osobę, która dbała o regularny serwis, korzystanie z dobrych płynów eksploatacyjnych czy też po prostu kierowała nim dbając o poszczególne podzespoły. 

 

Ważne informacje: Rękojmia przy sprzedaży auta - Kupno samochodu uszkodzonego