przyczepka

Przyczepki samochodowe bez prawa jazdy

Przyczepka bez prawa jazdy? Nie do końca...

Szukając w Internecie przyczepy samochodowej, możemy raz na jakiś natrafić na specjalną kategorię „Bez prawa jazdy”. Oczywiście brzmi to za pięknie, by było prawdziwie – koniec końców przyczepę siłą rzeczy trzeba ciągnąć za innym pojazdem, na którym najczęściej trzeba posiadać konkretne uprawnienia. Jak to więc wygląda w praktyce i jak wygląda kwestia przyczepek samochodowych bez prawa jazdy?

W pewnym sensie na niektóre przyczepki samochodowe rzeczywiście nie potrzebujemy prawa jazdy, choć mimo wszystko o wiele dokładniejszym sformułowaniem byłoby stwierdzenie „bez dodatkowego prawa jazdy”. Wszystko bowiem rozbija się o dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdu, która oczywiście nie może przekraczać 3500 kilogramów. W takim momencie oczywiście wystarczy nam prawo jazdy kategorii B, które umożliwia nam kierowanie samochodem osobowym lub dostawczym do 3,5 tony bądź zespołem pojazdów właśnie do takiej masy. Oznacza to więc, iż przyczepki samochodowe bez prawa jazdy oznaczają konstrukcje, które posiadają na tyle małą masę bądź odpowiednie regulacje i homologacje, by mogły one współpracować ze zwykłymi samochodami osobowymi.

Jakie są warunki, by posiadać przyczepkę bez dodatkowego prawa jazdy?

Warunki, dzięki którym dana przyczepa może być określona jako taka, do prowadzenia której nie potrzebujemy na przykład prawa jazdy kategorii B, określona są w Ustawie o kierujących pojazdami, a dokładnie w artykule 6. Określa ono między innymi, iż prawko kategorii B umożliwia jej posiadacza do prowadzenia zespołu pojazdów składającego się z samochodu oraz przyczepy lekkiej ważącej maksymalnie 750 kilogramów. Jeżeli w grę wchodzi przyczepa inna niż lekka obowiązuje zaś zastrzeżenie, iż całkowita masa zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kilogramów. W tym ostatnim przypadku konieczne jest jednak uzyskanie specjalnego kodu 96 do prawa jazdy, na który musimy zdać egzamin w najbliższym ośrodku WORD. Jeżeli zaś potrzebujemy większej i cięższej przyczepy, przez którą przekroczone zostaną wspomniane wyżej limity, konieczne będzie wykonanie prawa jazd kategorii B+E. W przeciwnym wypadku prowadzenie takiego zespołu będzie dla nas niezgodne z prawem i będziemy musieli liczyć się z pewnymi konsekwencjami, jeżeli zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej. Oczywiście ciągnięcie za sobą jakiejkolwiek przyczepy jest całkowicie wykluczone, jeżeli masa przyczepy jest większa niż masa samochodu, co jest raczej dla wszystkich w pełni logiczne.

Wiele osób może się mocno zastanawiać, jak wygląda sytuacja z przyczepkami dwuosiowymi. W przypadku odmian jednoosiowych bardzo często trudno jest o przekroczenie 750 kilogramów z uwagi na sposób konstrukcji takich pojazdów. Dwuosiowe przyczepki to jednak zupełnie inna historia. Poza tym, iż ładowność i stabilność takich przyczep jest większa, zwiększa się również ich masa – nie tylko z uwagi na dodatkową oś, ale również na większy rozmiar takich konstrukcji. Jak więc prawo określa status takich pojazdów? Dość prosto – nie mogą przekraczać wagi 750 kilogramów. Nie ma tutaj żadnej większej filozofii.

Przyczepa kempingowa – czy potrzebujemy na nią specjalnych uprawnień?

Trochę inną kwestią mogą być zaś przyczepy kempingowe, które bardzo często charakteryzują się sporymi rozmiarami oraz imponującymi gabarytami. Wiele osób jest wręcz przekonanych, iż jeżeli chcemy ciągnąć przyczepę kempingową, będziemy zmuszeni do posiadania specjalnych uprawnień. Co jednak mówią o tym przepisy ruchu drogowego? Czytając wcześniejsze akapity z pewnością nie będzie dla was zdziwieniem fakt, iż... to samo, co we wszystkich poprzednich przypadkach.

By móc kierować zespołem pojazdów, który składa się z samochodu oraz przyczepy kempingowej, zespół nie może przekraczać masy 3,5 tony bądź 4,25 tony, jeżeli oczywiście posiadamy wspomniany kod 96. W każdym innym przypadku konieczne będzie posiadanie prawa jazdy kategorii B+E. Trzeba jednak przyznać, iż kwestia przyczep w praktyce jest o wiele mniej skomplikowana niż może się to wydawać.