Jak często wymieniać filtr kabinowy samochodu?
W każdym samochodzie znajduje się kilka filtrów, które odpowiadają za odpowiednią pracę jednostki napędowej, jak i całego auta. Niektóre jednak mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Mowa tu o filtrze kabinowym. Wiele osób niestety o nim zapomina i nigdy go nie wymienia. Co ile powinno się wymieniać filtr kabinowy?
Czym jest filtr kabinowy?
Filtr kabinowy to jeden z kilku filtrów obecnych w każdym samochodzie osobowym. Czasem jest on nazywany filtrem przeciwpyłkowym. Odpowiada on za bezpieczeństwo osób przebywających w kabinie auta poprzez oczyszczanie powietrza, które trafia do kabiny poprzez wentylację. Jego struktura składa się z kilku warstw.
Istnieje kilka rodzajów filtrów kabinowych. Występują bowiem filtry cząstek stałych, węglowe czy też antysmogowego. Pierwszy odpowiada za wychwytywanie najbardziej podstawowych zanieczyszczeń. Drugi dodatkowo pozwala na neutralizację szkodliwych zapachów, czy też niebezpiecznych gazów. Trzeci za to ma na celu zatrzymanie pyłków o średnicy nawet 2,5 μm, które są bardzo niebezpieczne, a są dużą częścią coraz częściej obecnego w miastach smogu.
Co ile powinno się wymieniać filtr kabinowy?
Wiele osób zapomina niestety o konieczności wymiany filtra kabinowego. Należy jednak regularnie ją wykonywać, gdyż filtr ten potrafi już po względnie krótkim czasie wytracić swe właściwości szczególnie gdy podróżujemy po miastach w których zanieczyszczenie powietrza jest całkiem spore.
Z reguły wymiana filtra kabinowego powinna mieć miejsce przynajmniej raz w roku. W niektórych sytuacjach jest zalecane nawet dwukrotne zwiększenie zalecanej częstotliwości, gdyż jazda po gęsto zabudowanych miastach, czy też szutrowych bądź nieutwardzonych drogach filtr szybciej traci swe właściwości. O wymianie częściej powinni pamiętać również alergicy.
Gdy mowa z kolei o momencie najlepszym na wymianę to eksperci są dość zgodni. Najlepiej jest ją wykonać wiosną, gdyż wtedy występuje okres kwitnienia, w którym spotkamy najwięcej pyłków. Gdy o tym zapomnimy to dobra okazja jest też jesienią. Gdy wymiana ma miejsce dwa razy w roku to najlepiej przeprowadzić ją wiosną oraz jesienią.
Zobacz także: Jak przygotować samochód na lato?
Ile kosztuje filtr kabinowy i czy warto go wymienić samodzielnie?
Filtr kabinowy to nie jest specjalnie skomplikowana część. Z tego powodu jej zakup nie powinien być ogromnym wydatkiem. W wypadku najbardziej popularnych modeli nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego filtra kabinowego w kwocie nawet do 100 złotych. Nieco więcej mogą kosztować filtry do nowych aut. Te wraz z wymianą w ASO mogą kosztować nawet kilkaset albo i 1000 złotych. Gdy nie chcemy tyle wydawać najlepiej jest poszukać zamienników u producentów filtrów kabinowych.
Wymiana filtra kabinowego może zostać w większości wypadków samodzielnie bez konieczności płacenia warsztatowi za robociznę. Wszystko zależy jednak od konstrukcji auta. Najczęściej dostaniemy się do filtra kabinowego od schowka przy siedzeniu pasażera bądź poprzez okręcenie odpowiedniej osłony umieszczonej w okolicy maski auta. Wymiana w najprostszych autach potrafi więc zająć zaledwie kilka minut. W sytuacji gdy dostęp jest jednak mocno utrudniony bezpieczniej jest po prostu zwrócić do warsztatu, który nie będzie miał większych problemów z wymianą filtra kabinowego.
O czym jeszcze pamiętać, by dbać o stan powietrza w kabinie samochodu?
Podstawa zdrowego powietrza w kabinie samochodu osobowego to nie tylko filtr kabinowy. Równie ważny jest system klimatyzacji. Ten to niestety świetne miejsce do rozwoju bakterii oraz grzybów. Z tego powodu warto wykonywać regularny serwis klimatyzacji, który polega na jej odgrzybianiu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się ozonowanie, czyli wtłoczenie do kabiny dużej ilości ozonu, który ma właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze oraz grzybobójcze. O tym, że klimatyzacja nie jest w idealnym stanie można dowiedzieć się na przykład poprzez wyczucie nieprzyjemnego zapachu dobiegającego z wentylacji. Jest to dość wyraźna oznaka, że pora na serwis klimatyzacji, gdyż w innym wypadku niepotrzebnie narażamy swoje zdrowie.