ubezpieczenie samochodu

Czy po szkodzie zapłacimy więcej za ubezpieczenie samochodu?

Kolizja czy też wypadek drogowy to sytuacja w której nie chciałby się znaleźć żaden kierowca, szczególnie w sytuacji w której to on spowodował całe zdarzenie. W wyniku takiej sytuacji powstaje tak zwana szkoda komunikacyjna. Czy wpływa ona na to ile należy zapłacić za ubezpieczenie samochodu osobowego?

Czym jest szkoda i jak powstaje?

Kierowcy samochodów osobowych mogą spotkać się czasem z pojęciem, jakim jest szkoda komunikacyjna. Jest to szkoda, która została wyrządzona w wyniku kolizji bądź w wypadku drogowego. O szkodzie można mówić jednak jedynie wtedy, gdy w wyniku zdarzenia nie pojawiły się ofiary w ludziach.

Pokazując czym jest szkoda na przykładzie. Kierowca samochodu A wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu, na którym prawo przejazdu miał kierowca pojazdu B. Oba auta zderzyły się i w ten sposób powstała szkoda komunikacyjna, za którą odpowiada kierowca samochodu A. Musi on liczyć się z naprawą swojego auta, a także tym, że musi podać wszelkie swoje dane oraz swojego ubezpieczyciela oraz polisy, by wyrządzona szkoda mogła zostać zlikwidowana.

Czy i jak szkoda wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie OC?

To czy podrożeje nam coroczna składka za ubezpieczenie OC zależy oczywiście od tego, jaką rolę mieliśmy w zdarzeniu. Gdy zostaliśmy uznani za osobę poszkodowaną to nie ma o co się martwić, gdyż składka nie wzrośnie z powodu utracenia zniżek, a ponadto możemy liczyć na odszkodowanie wypłacone z OC kierowcy, który spowodował szkodę.

Nieco mniej przyjemnie robi się oczywiście gdy to my spowodowaliśmy szkodę i zostaliśmy uznani za winnego lub sami przyznaliśmy się do tego na oświadczeniu o szkodzie spisanym w miejscu zdarzenia. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z utratą części zniżek, jeśli takowe posiadamy. Zazwyczaj spowodowanie szkody to od 10 do 20% straty zniżek, lecz zależy to od tego jak duże posiadaliśmy w momencie wypadku.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, gdy jesteśmy młodym kierowcą, który z wiadomych powodów nie miał jak uzyskać zniżek za bezszkodową jazdę, gdyż to nasza pierwsza polisa ubezpieczeniowa. W takiej sytuacji trzeba liczyć się ze sporą podwyżką oraz tym, że nasz "licznik" bezszkodowej jazdy zostanie wyzerowany i na otrzymanie pierwszych zniżek będzie trzeba trochę poczekać.

Czy da się ochronić przed utratą zniżek?

Istnieją sposoby, które pozwalają na ocalenie swoich zniżek. Mowa tu o specjalnym programie dodatkowej ochrony, którym jest tak zwana ochrona zniżek oferowana przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Za dodatkową opłatą dzięki temu systemowi możemy czuć się bezpiecznie przez okres trwania polisy. Jest to szczególnie przydatna opcja dla najbardziej doświadczonych kierowców, którzy zdołali uzbierać nawet ponad 50% zniżek, przez co nawet mała kolizja może ich sporo kosztować gdy przyjdzie to zakupu kolejnej polisy ubezpieczeniowej.

Zobacz także: Gdzie zgłosić szkodę samochodu?

Od czego jeszcze zależy wysokość składek za polisę OC?

Bezszkodowa jazda i zniżki zdobywane za kolejne lata bezkolizyjnej jazdy to zaledwie jeden z wielu czynników, które wpływają na wysokość składki za polisę OC. Oprócz tego ubezpieczyciele patrzą przede wszystkim na kierowcę, a tak w zasadzie na właściciela auta i fakt, czy będzie on użyczał swój samochód na przykład niedoświadczonym kierowcom. Najdroższą polisę będą mieli najmłodsi kierowcy z niewielkim doświadczeniem, co wynika z braku zniżek, a także tego, iż po prostu ubezpieczyciele żądają od takich osób wyższych składek przez fakt, iż wedle statystyk to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków.

Z informacji dotyczących właściciela pojazdu brane są pod uwagę również takie dane jak stan cywilny (na tańsze ubezpieczenie mogą liczyć osoby w związku małżeńskim), czy też miejsce zamieszkania. Niezwykle istotne jest także to jaki samochód jest ubezpieczany. Niektóre marki z racji swojej reputacji oznaczają konieczność zapłacenia wyższej składki. Więcej za polisę zapłacimy także, gdy pod maską ubezpieczanego samochodu pracuje silnik o większej pojemności. Nie można również zapomnieć o takich danych jak przebieg auta, a także jego rok produkcji. Na to także patrzą towarzystwa ubezpieczeniowe.