flota samochodów

Jak kupić samochód na flotę

Mianem floty samochodowej określa się zespół pojazdów osobowych i/lub ciężarowych. Pierwsze z nich mogą być wykorzystywane do nawiązywania kontaktów biznesowych, spotkań z klientami czy zbierania zamówień. Jeżeli chodzi natomiast o samochody ciężarowe, służą one do transportu towarów oraz przedmiotów wielkogabarytowych. Co warto wiedzieć na temat zakupu aut na flotę?

 

Budowa floty firmy — jak robić to z głową?

Dobra flota samochodowa to taka, która w 100% spełnia oczekiwania danej firmy. Tworzące ją samochody powinny być zgodne z ich przeznaczeniem. Przykładowo, gdy auto ma służyć do przewozu towarów, przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne należy się skupić na pojazdach o odpowiednio dużej przestrzeni bagażowej. Dodatkowo, flota musi być bezawaryjna. Pomóc mogą w tym specjalistyczne testy bezawaryjności przeprowadzane przez instytuty, takie jak chociażby GTU. Przed rozpoczęciem budowy floty firmy, zapoznać należy się kosztami naprawczymi i serwisowymi, z jakimi należy się liczyć decydując się na zakup konkretnych pojazdów.

 

Jak finansować flotę samochodów firmowych?

Znacząca część przedsiębiorstw kupujących samochody osobowe finansuje je za pośrednictwem leasingu. Do wyboru jest tutaj kilka różnych rozwiązań. Najczęściej wybieranym jest FSL (Full Service Leasing). To wynajem długoterminowy, trwający powyżej 24 miesięcy, który opiera się o uiszczanie comiesięcznej raty, w której zawarte są koszty eksploatacyjne razem z ubezpieczeniem i gwarancją serwisowania czy niezbędnych napraw. Auta używane wziąć można również w leasing niepełnoobsługowy. Tym, co go wyróżnia jest to, że koszty napraw oraz serwisowania są tu pokrywane przez firmę. Skutkiem tego jest nieco niższa rata. Kolejne z dostępnych rozwiązań to leasing dealerski, który, jak sama nazwa wskazuje, jest prowadzony przez dealerów. W jaki sposób powinno się rozliczać koszty związane z utrzymaniem floty? Wszystkie wydatki związane z samochodami firmy, która generuje dzięki nim przychody mogą zostać zaksięgowane jako koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo, każde z aut musi zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych firmy. Mogą być one dzięki temu amortyzowane, co jest sprawdzonym sposobem na optymalizację kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo.

 

Koszty wynikające z posiadania floty

Każdy właściciel firmy powinien zdawać sobie sprawę z faktu, iż tworzenie floty samochodowej wymaga dużych nakładów finansowych. Związane są one nie tylko z zakupem pojazdów. Każde auto tworzące flotę musi zostać zarejestrowane. Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za samochód. Warto wspomnieć tutaj także o corocznym, obowiązkowym badaniu technicznym, którego cena wynosi około 100 złotych. Każde auto wchodzące w skład firmowej floty samochodowej musi być również ubezpieczone od OC. Na szczęście, działające na rynku firmy ubezpieczeniowe posiadają specjalne oferty flotowe obejmujące atrakcyjne zniżki dla swoich klientów. Prowadzenie floty wiąże się niekiedy z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków związanych na przykład z wypadkiem czy kolizją samochodową, sprawcą których jest pracownik.