ładowanie samochodu

Jak ładować samochód elektryczny?

Konieczność ładowania samochodu elektrycznego jest jednym z powodów, który często odrzuca od ich zakupu. W powszechnej opinii trwa ono za długo jak na dystans, który możemy przejechać po czasie, w którym auto jest podłączone do prądu. Jak można ładować samochód elektryczny i ile to trwa naprawdę?

Jak wygląda ładowanie samochodu elektrycznego?

Ładowanie auta elektrycznego nie różni się wiele tankowania samochodu spalinowego. Główne różnicy to gniazdo zamiast wlewu, kabel zamiast węża i oczywiście czas. Technicznie robimy to jednak tak samo otwierając klapkę, która w elektrykach jest umieszczona w różnych miejscach, na przykład w masce, Porsche Taycan posiada ją przed przednimi drzwiami, a w Tesli znajdziemy ją z tyłu. Po podłączeniu do ładowania samochód można bez problemu zamknąć i iść na przykład coś zjeść, bądź wyjść do pracy. Kiedy auto jest zamknięte nikt nie będzie w stanie go odpiąć od ładowania.

Jak można ładować samochód elektryczny?

Samochody elektryczne są przygotowane do bycia zasilanymi z wielu różnych źródeł. Najlepsze to naturalnie szybka ładowarka, która korzysta z prądu stałego i ma moc od 25 do nawet 200 czy 320 kW. Takim wynikiem może pochwalić się Porsche Turbo Charger. Ładowarki te są częścią systemu Porsche Destination Charging. Dostępne są lub będą w największych miastach do których należy Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków, Łódź oraz Warszawa. Znajdziemy je również na Silesia Ring gdzie mieści się Porsche Experience Center.

Czas ładowania przy punkcie szybkiego ładowania zależy naturalnie od auta. Najlepsze z nich pozwalają na naładowanie do 80% akumulatora o pojemności ponad 90 kWh w 40 minut, a nawet i w 15 mniej. Sporo wolniejsze będzie skorzystanie z prądu przemiennego (AC). Korzystając ze standardowego gniazdka dostarczymy naszemu elektrykowi nieco ponad 2 kW na godzinę co oznacza, że naładowanie do pełna auta z większym akumulatorem potrwa nawet dwie doby. Czas ten można skrócić decydując się na wejście w posiadanie tak zwanego wallboxa. Jest to ładowarka ścienna, która również korzysta z prądu przemiennego i jej moc wynosi nawet do 11 kW. Dzięki temu samochód naładujemy na przykład w czasie pracy czy też podczas snu.

ładowanie samochodu

 Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Koszta, które poniesiemy przy ładowaniu zależą tylko i wyłącznie od tego jak je przeprowadzimy. Najdroższe są stacje szybkiego ładowania, które potrafią policzyć nawet kilka złotych za 1 kWh energii. Istnieją jednak specjalne pakiety czy subskrypcje, które po opłaceniu pozwalają korzystać z ładowarek danej marki bez dodatkowych opłat.

Najtańsza opcja to naturalnie korzystanie z ładowarek w domu. Tam za 1 kWh zapłacimy nieco ponad 50 groszy, więc auto naładujemy znacznie taniej niż na szybkiej stacji. Trwa to jednak strasznie długo. Gdy chcemy przyspieszyć ten proces i wejść w posiadanie wallboxa to musimy się liczyć z wydatkiem kilku tysięcy na jego postawienie na naszej posesji. Jest to jednak inwestycja, która bardzo szybko się zwróci gdyż pozwoli na zaoszczędzenie wielu złotych na ładowaniu elektryka.

 

 

Więcej możesz doczytać tutaj: Czy zasięg samochodu elektrycznego zmniejsza się zimą?