car detailing

Jakie możliwości daje detailing?

Mianem detailingu określa się kompleksowy, wieloetapowy proces oczyszczania, konserwacji i renowacji samochodu — zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Ma on na celu w możliwie jak największym stopniu podnieść walory estetyczne pojazdu, zwiększyć jego cenę rynkową oraz zabezpieczyć go przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak chociażby opady. Tym, co wyróżnia auto detailing jest dbałość o szczegóły. Czas trwania tego typu zabiegów to w niektórych przypadkach nawet kilka dni. Co jeszcze warto wiedzieć na temat detailingu?

 

Krótka historia detailingu

Za początek detailingu uznaje się rok 1800, kiedy to w niemieckiej miejscowości Bischofsheim został wyprodukowany pierwszy na świecie wosk na bazie tłuszczu zwierzęcego. Preparat ten miał na celu zabezpieczać farby lakiernicze, którymi pokrywano powozy konne. Równo 100 lat później, na rynku zadebiutowały pasty ścierne, które stanowią jeden z nieodłącznych elementów detailingu. W 2000 roku pojawiły się z kolei pierwsze powłoki ceramiczne. Auto detailing zaczął się intensywnie rozwijać w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością wśród kierowców na całym świecie, w tym również w Polsce.

 

Detailing wewnętrzny i zewnętrzny

Auto detailing podzielić można na wewnętrzny oraz zewnętrzny. Pierwszy z nich obejmuje zabiegi związane z czyszczeniem, konserwacją oraz regeneracją wnętrza samochodu. Jest to między innymi czyszczenie elementów metalowych i plastikowych, tapicerki oraz podsufitki. Uwaga skupia się tu na odnowie nawet najmniejszych szczegółów oraz próbach przywrócenia pojazdowi stanu fabrycznego.

 

Jeżeli chodzi o detailing zewnętrzny, w jego ramach przeprowadzana jest konserwacja oraz renowacja elementów chromowanych, szyb, kół oraz powłoki lakierniczej. W przypadku tej ostatniej, wyróżnia się 3 etapy działania. Pierwszym z nich jest oczyszczanie. Polega ono na usunięciu wszelkiego rodzaju zabrudzeń z zewnętrznych powierzchni, takich jak cząstki smoły, żywicy i asfaltu, owady, lotna rdza czy zanieczyszczenia mechaniczne, wykorzystując do tego celu dedykowane preparaty chemiczne. Drugi etap to polerowanie powłoki lakierniczej. Wykonuje się je ręcznie lub maszynowo, przy pomocy specjalnych padów oraz past polerskich. Polerowanie lakieru pozwala skutecznie pozbyć się zarówno rys, jak i utlenień. Ostatnim etapem jest konserwacja. To skomplikowany proces opierający się o nałożenie na lakier preparatów ochronnych. Wykorzystuje się tu zarówno woski płynne i twarde, jak i ceramiczne powłoki ochronne.

 

Etapy auto detailing

Jakiego rodzaju zabiegom poddawane są samochody osobowe w ramach auto detailingu? Pierwszym z nich jest mycie wstępne, które polega na pozbyciu się luźnego brudu lub kurzu. Specjaliści od detailingu najczęściej korzystają tu z łagodnych pian aktywnych mających neutralny, lekko kwaśny lub lekko zasadowy odczyn pH. Piana jest aplikowana na karoserię przy pomocy opryskiwacza lub pianownicy, od dołu do góry. Po upływie kilku minut, woda jest spłukiwana pod ciśnieniem. Kolejny etap to mycie nadkoli, opon oraz felg. Następnym krokiem jest dekontaminacja lakieru, która polega na usuwaniu z powierzchni lakieru smoły, żywicy, asfaltu, owadów, lotnej rdzy oraz zanieczyszczeń mechanicznych. Dopiero tak przygotowane samochody mogą zostać poddane myciu zasadniczemu, które ma na celu usunąć z lakieru resztki  preparatów nakładanych na wcześniejszych etapach. Auto detailing obejmuje również glinkowanie. Jest to jeden z procesów dekontaminacji lakieru, od którego zależy trwałość zaaplikowanego wosku. Glinkowanie to prosty zabieg, który wymaga jednak wprawy i delikatności. W przeciwnym wypadku dojść może do porysowania lakieru. Kolejnymi krokami są korekta, oczyszczanie i zabezpieczanie lakieru. Finalny etap detailingu to nałożenie na opony i plastikowe elementy zewnętrzne specjalnych dressingów.

Cena auto detailingu jest uzależniona od zakresu usług i waha się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Jak negocjować cenę zakupu samochodu w komisie?