auto komis

Jak sprzedać samochód w auto komisie?

Wydawać by się mogło, iż auto komisy w obliczu rozwoju internetowej sprzedaży aut tracą na znaczeniu. Tak jednak wcale nie jest. Chcesz sprzedać auto z pośrednictwem takiej firmy? Sprawdź, jak zrobić to dobrze!

Sprzedaż auta w komisie nadal ma swoje zalety

Rynek samochodów używanych jest obecnie bardzo rozwiniętym sektorem całej branży motoryzacyjnej. Jeszcze kilkanaście lat temu jednak tak wcale nie było. Ogromną rolę w całym procesie, jak oczywiście nietrudno jest się domyślić, miały jednak serwisy internetowe oferujące publikację ogłoszeń motoryzacyjnych. Nie dziwi fakt, iż obecnie jest to najczęściej wybierana opcja sprzedaży lub kupna samochodu – z pomocą takich stron cały proces staje się o wiele bardziej bezpośredni, gdyż kupiec kontaktuje się bezpośrednio ze sprzedawcą, a cała transakcja jest możliwa do wykonania w taki sposób, by obie strony były z niej możliwie w pełni zadowolone.

Nie oznacza to jednak, iż inne, bardziej tradycyjne drogi sprzedaży i kupna aut powoli odchodzą do lamusa. Oczywiście coraz rzadziej spotkamy się z kartkami w oknach stojących na parkingu aut, które informują o chęci sprzedaży pojazdu, czy o kartkach z numerami telefonu na słupach informacyjnych w miastach, lecz wiele osób nadal bardzo często jako miejsce, w którym będą w stanie pozbyć się lub pozyskać nowe auto wybiera auto komis. Takie placówki bowiem nadal posiadają sporo zalet, o których zdecydowanie warto wspomnieć, szczególnie jeżeli to my jesteśmy stroną sprzedającą samochód. Jak jednak podejść do tego tematu rozważnie i tak dograć cały proces sprzedaży auta za pośrednictwem auto komisu, aby wyjść na tym korzystnie?

O czym należy pamiętać, sprzedając samochód w komisie samochodowym?

Jeżeli bierzemy pod uwagę sprzedaż samochodu z pomocą auto komisu, powinniśmy uważnie zapoznać się z plusami oraz minusami takiego rozwiązania. Pierwszą i chyba najważniejszą zaletą jest w tym wypadku oszczędność naszego czasu oraz wysiłku. Oddając auto do komisu, by ten zajął się jego sprzedażą, zrzucamy z siebie ciężar odpowiedzialności za poszukiwanie potencjalnych kupców, przeprowadzanie z nimi spotkań czy pilnowanie dobrego stanu auta – za to wszystko odpowiadają pracownicy komisu. Handlarze działający w komisach są również często bardzo doświadczonymi osobami w dziedzinie sprzedaży, dzięki czemu będą w stanie wynegocjować wyższą cenę za samochód.

Opcja pośrednictwa komisu w sprzedaży pojazdu wiąże się jednak równocześnie z pewnymi wadami. Przede wszystkim oddając auto w takie miejsce nie będziemy mieli możliwości jego użytkowania, chyba że zapisy umowy będą mówiły inaczej. Dodatkowo, jeżeli wybierzemy nieuczciwy komis, możemy narazić się na pewne nieprzyjemności, jak na przykład nagłe zniknięcie naszego samochodu czy podmiana niektórych elementów auta na tańsze zamienniki. Oddając auto w ręce komisu zdecydowanie warto jest zastrzec w umowie, iż auto do momentu sprzedaży nadal jest naszą własnością. Warto również umieścić w umowie z komisem kwotę, za którą samochód zostanie sprzedany. Oczywiście możemy potem to odpowiednio dostosować, lecz posiadanie ceny wywoławczej na papierze jest naszą podpórką w momencie, gdy na przykład osoba sprzedająca nas samochód pójdzie klientowi na rękę pod kątem ceny bez naszej całkowitej zgody. Nie można również zapominać o pewnej prowizji dla komisu za usługę sprzedaży samochodu. Ile ona wynosi? Zazwyczaj jest to pewien procent całej kwoty ze sprzedaży auta, lecz to oczywiście również jest dostosowywane w umowie z komisantem.

Czy warto sprzedawać auto z pomocą auto komisu?

Znając już wady i zalety sprzedawania naszego samochodu za pośrednictwem komisu samochodowego, możemy sobie zadać najważniejsze pytanie – czy taka droga sprzedaży auta rzeczywiście jest dla nas opłacalna? Tak naprawdę każdy z nas będzie musiał na to pytanie odpowiedzieć samodzielnie. Jeżeli chcemy mieć kontrolę nad całym procesem sprzedaży i nie mamy zamiaru płacić innym osobom prowizji, powinniśmy spróbować sprzedać auto na własną rękę. Jeśli jednak najważniejszy jest dla nas czas i nie mamy go na samodzielne szukanie kupców i negocjacje z nimi, komis jest naprawdę dobrym pomysłem.

 

Ważny temat: Inflacja zmienia ceny samochodów – czy auta zyskują na wartości?