demontaż pojazdów

Jak założyć stację demontażu pojazdów?

Stacje demontażu pojazdów to niezwykle ważne oddziały od strony prawnej i użytkowej. Bez nich bezpieczne wyrejestrowanie samochodu i oddanie go do prawidłowej utylizacji byłoby niemożliwe. Dla wielu taka firma może wydawać się także naprawdę niezłym sposobem na zarobek, o ile będziemy wiedzieli, jak dobrze ją prowadzić. Co jednak trzeba zrobić, by założyć swój własny autoszrot i jakie kroki trzeba dokładnie podjąć, by uzyskać odpowiednie pozwolenia oraz licencje?

Dlaczego stacje demontażu pojazdów są tak ważne?

Stacje demontażu pojazdów to tak naprawdę jedyne miejsce, w którym według prawa polskiego mogą zostać wyrejestrowane samochody używane nadające się do kasacji. Najczęściej trafiają tam auta, które przez zaniedbania lub naprawdę słuszny wiek nie nadają się do naprawy lub jej koszty są o wiele wyższe niż realna wartość danego pojazdu. Nierzadko też na autoszrot trafiają samochody po szkodzie całkowitej lub poważnych wypadkach. Ich naprawy bardzo często również są nieopłacalne lub wręcz niemożliwe i ich ostatnia podróż odbędzie się właśnie do stacji demontażu pojazdów.

W takim oddziale możemy uzyskać wszystkie dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie pojazdu i unieważnienie jego wszystkich dokumentów, co uchroni nas przed ewentualnymi karami za brak ubezpieczenia czy zniszczenie auta w niedozwolony sposób. Warto jednak nadmienić, że nie każdy szrot lub złomowisko posiada te uprawnienia, a powierzenie samochodu w niepowołane ręce być może pozwoli nam zarobić więcej na wraku, lecz narazi nas na kłopoty prawne i dodatkowe kary.

demontaż pojazdów

Zakładanie stacji demontażu pojazdów – ogrom formalności czy łatwizna?

Jeżeli podejmiesz decyzję o założeniu swojej własnej stacji demontażu pojazdów, musisz niestety liczyć się z ogromną ilością pozwoleń, jakie trzeba uzyskać, by móc założyć taką działalność. Funkcjonowanie takich stacji, nazywanych w skrócie SDP, jest ściśle regulowane przez prawo z uwagi na negatywne oddziaływanie na środowisko oraz na komfort mieszkania obok takiego miejsca (hałas, niszczenie krajobrazu, zanieczyszczenie gleby). SDP muszą spełniać wymogi środowiskowo-ekologiczne.

W pierwszej kolejności musimy znaleźć lokalizację, która będzie odpowiednia dla naszego SDP. Musi ona być zatwierdzona przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a działka musi znajdować się w miejscu, które nie jest objęte ochroną środowiskową. Jeżeli już znajdziemy takie miejsce, musimy skierować odpowiedni wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz głowy gminy lub powiatu.

Jeżeli RDOŚ rozpatrzy twoją prośbę pozytywnie, należy wystosować prośbę pozwolenie na budowę oraz pozwolenie na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów. Takie pismo trzeba już wystosować do marszałka województwa, w którym będzie znajdować się stacja demontażu pojazdów. Jeżeli wszystkie zgody zostały już udzielony, możemy przejść do tworzenia naszego SDP.

Ważny jest odpowiedni projekt, który pozwoli nam nie tylko na dobre rozmieszczenie budynków, ale także na ograniczenie wytwarzanych zanieczyszczeń. Należy również zakupić odpowiednie urządzenia, które nie tylko będą działać tak, jak sobie tego życzymy, a także będą stanowiły barierę bezpieczeństwa dla przedostawania się płynów eksploatacyjnych lub innych zanieczyszczeń do gleby lub wody.

 

Zobacz także: Ile rocznie w Polsce złomuje się samochodów?