wyrejestrowanie pojazdu

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrejestrowania pojazdu?

Wyrejestrowanie samochodu osobowego to proces niezwykle prosty i dość szybki, lecz konieczny gdy auto zostanie zezłomowane, gdyż w innym wypadku będziemy zmuszeni do dalszego opłacania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Co jest więc potrzebne by skutecznie wyrejestrować samochód i gdzie można to zrobić?

Kto i kiedy może wyrejestrować pojazd?

Prawo do wyrejestrowania ma tylko właściciel samochodu i jego współwłaściciele. W czystej teorii muszą oni wszyscy pojawić się w urzędzie przy wyrejestrowaniu, lecz jest możliwe by dokonała tego tylko jedna osoba, gdy będzie ona posiadać pełnomocnictwo udzielone przez pozostałych współwłaścicieli.

Do wyrejestrowania pojazdu może dojść z kolei tylko w kilku sytuacjach. Nie należy do nich brak chęci opłacania dalszego OC i pozostawienie auta w garażu. Aby wyrejestrować auto musi ono być na przykład zezłomowane, czy też skradzione. Wyrejestrowanie jest również możliwe, gdy auto zostanie utracone bez możliwości odzyskania bez zmiany właściciela, czyli na przykład gdy zostanie spalone. Oprócz tego auto może być wyrejestrowane po kasacji za granicą lub po wywiezieniu z kraju w celu jego sprzedania bądź rejestracji w innym kraju.

Na wyrejestrowanie auta na przykład po zezłomowaniu mamy 30 dni. W innym wypadku możemy zostać ukarani karą w wysokości od 200 do 1000 złotych. Takie prawo zostało wprowadzone, gdyż wedle danych posiadanych przez system CEPiK, czyli Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców około 6 milionów aut osobowych w naszym kraju tak naprawdę już nie istnieje, gdyż od co najmniej 6 lat nie pojawił się żaden nowy wpis na ich temat.

Co potrzebne jest do wyrejestrowania pojazdu?

To jakie dokumenty będą potrzebne zależy przede wszystkim od powodu wyrejestrowania samochodu osobowego. Zawsze będziemy potrzebować jednak dokument tożsamości, dowód wpłaty w wysokości 10 złotych, a także odręcznie wypełniony wniosek. Gdy auto zostało skradzione potrzebne będzie oświadczenie o kradzieży auta, zaświadczenie od policji, które potwierdzi, iż samochód został skradziony, a także dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu jeśli takowa została wydana. Jeśli dokumenty auta zostały skradzione to należy do dokumentów dołączyć oświadczenie, w którym tłumaczymy, dlaczego nie posiadamy dowodu, czy też karty pojazdu. Takie samo oświadczenie składa się w razie zniszczenia tablic.

Gdy auto zostało stale utracone potrzebne będą dokumenty auta takie jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Oprócz tego trzeba przynieść dowód opłaty na rzecz gminy, a także dokument, który potwierdzi, iż samochód został trwale utracony. W razie ze złomowania z kolei, zamiast tego należy przynieść zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu wydane przez legalną stację demontażu. W razie kasacji poza granicami kraju również trzeba przynieść taki dokument.

Gdy auto zostanie sprzedane poza granice Polski lub wywiezione z kraju to potrzebna jest z kolei umowa sprzedaży, darowizny auta lub jakikolwiek dokument potwierdzający sprzedaż, kopia potwierdzenia rejestracji za granicą oraz oświadczenie właściciela o sprzedaży auta.

Zobacz także: Co potrzeba do rejestracji auta?

Ile kosztuje wyrejestrowanie auta?

Z reguły za wyrejestrowanie samochodu należy uiścić opłatę w wysokości 10 złotych. Może być ona jednak wyższa gdy auto zostanie całkowicie utracone. Wtedy gmina zarządzi dodatkową opłatę, która zostanie przeznaczona na utrzymanie czystości oraz porządku w gminie. Oprócz tego należy dopłacić 17 złotych za każde pełnomocnictwo, jeśli auto jest wyrejestrowywane w imieniu współwłaścicieli.

Czy auto może zostać ponownie zarejestrowane?

Po wyrejestrowaniu ponowna rejestracja jest możliwa tylko w szczególnych sytuacjach. Mowa tu na przykład o autach zabytkowych, uznanych za unikatowych przez rzeczoznawcę, czy też mających szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. Auto ponownie zarejestrować można także gdy zostało ono skradzione, lecz po pewnym czasie udało się je odzyskać. To samo dotyczy aut, które zostały wywiezione z kraju bądź sprzedane za granicą. One również mogą ponownie zostać zarejestrowane w Polsce.