dowód rejestracyjny

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu?

Dowód rejestracyjny to najważniejszy dokument opisujący zarejestrowany w naszym kraju samochód osobowy. Zawiera on wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pojazdu i ma niezwykle duże znaczenie dla ubezpieczycieli, czy też urzędów, a także funkcjonariuszy policji podczas kontroli. Co dokładnie zawiera dowód rejestracyjny i kiedy należy go wymienić?

Czym jest dowód rejestracyjny i co zawiera?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem, który musi posiadać każdy właściciel jakiegokolwiek pojazdu w tym samochodu osobowego, który został zarejestrowany w Polsce. Przez znaczną większość czasu jego posiadanie przy sobie było wymagane podczas prowadzenia samochodu, lecz obowiązek ten zniesiono od 30 września 2018 roku. Od wtedy posiadanie dokumentu przy sobie nie jest wymagane, gdyż funkcjonariusze policji mają do niego bardzo łatwy dostęp w systemie.

Dokument jakim jest dowód rejestracyjny składa się ze sporej liczby pól, które odpowiadają za poszczególne dane dotyczące danego samochodu osobowego czy też innego pojazdu, a także jego właściciela. W dowodzie znajdziemy informacje mówiące o tym kto go wydał, numerze rejestracyjnym pojazdu, dacie pierwszej rejestracji, marce i modelu pojazdu, a także o tym kto jest jego właścicielem. Dane właściciela to między innymi jego nazwisko, numer PESEL lub REGON, a także jego adres. To nie wszystko gdyż w dowodzie znajdziemy nawet takie dane jak masa własna auta, dopuszczalna masa całkowita, okres ważności dowodu, kategorię pojazdu, numer nadwozia, liczbę osi, pojemność silnika, moc silnika, rodzaj paliwa, czy też liczbę miejsc siedzących, a także stojących jeśli takowe występują.

Kiedy dowód trzeba wymienić?

Jeszcze do niedawna dowód rejestracyjny musiał być wymieniony, gdy skończyło się w nim miejsce na pieczątki informujące o posiadaniu ważnego badania technicznego. Taki obowiązek jednak zniesiono 4 grudnia 2020 roku. Od wtedy informacje na temat corocznych przeglądów po tym jak skończy się miejsce na pieczątki w dowodzie mogą być umieszczone tylko w systemie CEPiK, czyli w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ma to związek z tym, że i tak nie ma już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli. Pozwala to ponadto na zaoszczędzenie 54 złotych, które należy zapłacić przy wymianie dowodu rejestracyjnego.

Istnieją jednak wciąż sytuacje, w których dowód rejestracyjny trzeba wymienić. Mowa tu o tym, gdy sprzedaje się samochód, gdyż wtedy dane dotyczące właściciela w dowodzie po prostu tracą ważność. Tak samo dowód należy wymienić w razie zmiany adresu zamieszkania właściciela pojazdu, czy też zmiany jego imienia bądź nazwiska.

Kolejna sytuacja, w której należy wymienić dowód rejestracyjny to jego zniszczenie lub uszkodzenie, które sprawia, że jest on nieczytelny. Z racji na to, że jest to dokument papierowy to o takiej sytuacji może dojść na przykład po jego zalaniu. Dowód do wymiany kwalifikują także poważne zmiany konstrukcyjne. Mowa tu na przykład o zamontowaniu w samochodzie instalacji gazowej. Wtedy dowód także trzeba natychmiastowo wymienić, gdyż na przykład diagnosta musi wiedzieć o tym, że auto trzeba sprawdzić również pod kątem działania, a raczej bezpieczeństwa instalacji podczas corocznego badania technicznego.

Zobacz także: Jakie dokumenty są potrzebne do wyrejestrowania pojazdu?

Jak wygląda wymiana dowodu rejestracyjnego?

Aby wymienić dowód rejestracyjny na nowy podobnie jak w wypadku innych formalności związanych z pojazdami lub uprawnieniami należy udać się do Wydziału Komunikacji w miejscu naszego zameldowania. Tam trzeba udać się z aktualnym dowodem rejestracyjnym, a także dokumentem tożsamości, a także dowodem uregulowania opłaty. W zależności od sytuacji trzeba zabrać kartę pojazdu, jeśli takowa była wydana, tablice rejestracyjne jeśli je wymieniamy, a ponadto niektóre urzędy oczekują także potwierdzenia posiadania ważnej polisy OC.

Za wymianę dowodu rejestracyjnego należy zapłacić 54,50 zł jeśli doliczymy do tego opłatę ewidencyjną, która jest wymagana. Nie można jednak zapomnieć o tym, że dodatkowo trzeba jeszcze zapłacić 12,50 zł za komplet nalepek legalizacyjnych.