samochód używany

Czy można wykupić gwarancję na samochód używany?

Wyjeżdżając nowym samochodem z salonu bardzo często otrzymujemy również na start gwarancję, dzięki czemu mamy pewność, iż wszelkie usterki nie będą nadwyrężać naszego budżetu. Jak jednak ta sytuacja wygląda w przypadku pojazdów z rynku wtórnego? Okazuje się, iż nieraz... bardzo podobnie! Gwarancja na auto używane to coraz popularniejsza opcja na zabezpieczenie się przed awariami. Z czym to się jednak je?

Samochód używany z gwarancją – nowa praktyka sprzedawców

Jeszcze do niedawna osoby, które chciały zakupić samochody używane nie miały aż tak wielkich możliwości ochrony. Oczywiście działało już prawo rękojmi, a także kupujący, którzy zostali w jakiś sposób oszukani mogli dochodzić swoich praw, lecz w kwestii zabezpieczenia auta na dłuższy okres nie było zbyt wielu perspektyw. W ostatnich latach jednak ten stan rzeczy diametralnie zaczął się zmieniać. Na rynek zaczęło bowiem wchodzić coraz więcej firm, które oferowały objęcie gwarancją auto kupione z rynku wtórnego.

Oczywiście nie od razu taka oferta przekonała kupujących. Najczęściej bowiem podchodzili do tego typu formy ochrony z pewną dozą nieufności. Nie powinno to zbytnio dziwić, bowiem gwarancja obejmująca samochód, który od kilku bądź kilkunastu lat regularnie jeździł wydawała się czymś absurdalnym. Z czasem jednak coraz więcej klientów zaczęło korzystać z takiej formy ochrony, dzięki czemu mogliśmy zaobserwować swoisty efekt kuli śniegowej – z gwarancji na auto używane zaczęło korzystać coraz więcej osób.

Oferty aut używanych z gwarancją już nikogo nie dziwią

Obecnie gwarancja na auto używane jest już całkowitą normą. Wiele mówi o tym na przykład fakt, iż często gwarancję może wystawić nie tylko sama firma ubezpieczeniowa czy instytucja, która zajmuje się obejmowaniem pojazdów gwarancją, ale również komisy, które za odpowiednimi pozwoleniami mogą obsługiwać taki proces. Najczęściej posiadają one zaufane warsztaty, z którymi współpracują, dzięki czemu są w stanie działać na korzystniejszych warunkach. Klient zaś ma pewność, iż w razie wystąpienia wady, której nie dało się zauważyć podczas zakupu, nie będzie musiał płacić za naprawę – oczywiście w teorii.

Jak prezentują się oferty gwarancji na auta używane?

Każda firma ubezpieczeniowa posiada inną polityką dotyczącą obejmowania gwarancją aut używanych. Możemy jednak w ich pakietach znaleźć pewne prawidłowości, które występują w większości takich instytucji. Pochylmy się więc teraz nad nimi i sprawdźmy, na jakie typy i rodzaje gwarancji możemy najczęściej liczyć.

W pierwszej kolejności skupmy się na samej długości trwania takowej gwarancji. Obejmowanie auta używanego ochroną na długi okres nie jest najkorzystniejszym ruchem, dlatego najczęściej czas trwania gwarancji wynosi od trzech do dwunastu miesięcy. Niektóre ubezpieczalnie jednak oferują, oczywiście za większą cenę, pakiety przyznające gwarancję na przykład na aż 36 miesięcy. Wiele firm oferuje również różne pakiety gwarancyjne – im droższy, tym więcej komponentów obejmie gwarancja. Najczęściej te najtańsze pakiety skupiają się wyłącznie na silniku, zaś droższe opcje obejmują gwarancją także układ elektryczny, układ hamulcowy czy zawieszenie. Warto jednak przy tym podkreślić, iż często firma może odrzucić nasze zapytanie o gwarancję, mając na uwadze wiek auta bądź jego przebieg. Zazwyczaj samochody powyżej 12 lat bądź o przebiegu ponad 200 tysięcy kilometrów mają problemy, by otrzymać gwarancję – ryzyko wystąpienia poważnych usterek w wielu układach auta jest zbyt duże.

Uważaj na haczyki związane z gwarancją!

W czystej teorii gwarancja, w szczególności ta bardziej kompleksowa, powinna w zupełności pomóc nam zabezpieczyć się przed skutkami usterek mechanicznych. Niestety nie zawsze tak jest, a firmy wykorzystują sprytne sztuczki, by unikać wypłacania pieniędzy za serwis. Największym kruczkiem są tutaj szeroko pojęte części eksploatacyjne, które często mogą nawet unieruchomić nasz samochód, lecz prawie nigdy nie są objęte gwarancją, gdyż ich zużycie zawsze jest czymś pewnym. To właśnie dlatego powinniśmy uważnie sprawdzić umowę gwarancyjną, zanim ją podpiszemy.

 

Ważny temat: Ile jest gwarancji na części samochodowe?