awaria samochodu

Jakie są najczęstsze awarie samochodu?

Bezawaryjny samochód? Nie istnieje!

Wielu producentów prześciga się wręcz w udowadnianiu, iż ich samochód bryluje pod kątem bezawaryjności, dodatkowo oferując klientom długie okresy gwarancyjne, jakoby podkreślając przewodnictwo w tej statystyce. Rzeczywiście na rynku motoryzacyjnym możemy wyróżnić pewnym producentów oraz konkretne modele, które wyjątkowo rzadko lądują w warsztatach, lecz nie możemy zapominać, iż całkowicie bezawaryjny samochód jest niczym jednorożec czy spełniająca nasze życzenia złota rybka – powodzenia w poszukiwaniu tych wszystkich rzeczy, bowiem po prostu nie istnieją.

Możemy wyróżnić auta, w których odsetek awaryjnych egzemplarzy w pierwszy trzech czy pięciu latach jest na poziomie zaledwie kilku procent – to już jest naprawdę rewelacyjny wynik. Prędzej czy później jednak musi w końcu zdarzyć się awaria. Nieważne, czy jest ona spowodowana zużyciem się konkretnych części, czy błędem bądź zaniedbaniem kierowcy – nie istnieje samochód, który przejechałby 10, 15 czy 20 lat bez ani jednej usterki. Oczywiście nie oznacza to, iż każdy układ naszego auta będzie zużywać się równomiernie – możemy bowiem wymienić kilka awarii, które z pewnością będą zdarzały się nam częściej od innych. O czym trzeba wspomnieć, mówiąc o najczęściej występujących problemach z naszymi samochodami?

Jakie są najczęstsze awarie naszych aut?

Mimo że będziemy tutaj wymieniali ogółem najczęściej występujące usterki, będziemy starali się podążać kolejnością rosnącą – od najmniej do najbardziej prawdopodobnych. Oczywiście jest to bardzo orientacyjna klasyfikacja, bowiem ostatecznie każdy model posiada inne bolączki i będzie mocniej cierpiał z uwagi na inne wady czy swoje własne schorzenia. Niektóre samochody częściej zmagają się z elektryką, inne zaś z jednostką napędową. Jest to więc z naszej strony dość spore uogólnienie.

Z pewnością warto jest tu wspomnieć o wszelkich awariach dotyczących silnika. Jeżeli słyszymy niepokojący dźwięk podczas uruchamiania auta, przyspieszania lub zwalniania, może być to pierwszy sygnał, iż dzieje się coś niepokojącego. Jeszcze gorzej, gdy na przykład zauważymy, iż jednostka zaczęła brać olej w sporych ilościach, turbina, o ile jest ona zamontowana w aucie, zaczyna pracować niepoprawnie, a także zauważamy spadek mocy. To niestety może oznaczać bardzo kosztowną naprawę.

Zdecydowanie warto jest również wspomnieć o awariach zawieszenia, które codziennie jest wystawiane na ogromne obciążenia. Poluzowany sworzeń, zużyty amortyzator, pęknięta sprężyna czy uszkodzone tuleje bądź drążki kierownicze – to wszystko nie tylko wpływa na komfort jazdy oraz precyzję prowadzenia, ale również i na nasze bezpieczeństwo. Nieraz z pewnością spotkamy się również z awariami układu elektrycznego – uszkodzonym bądź zużytym akumulatorem, problemami z wiązkami czy awariami sprzętu. Często takie wpadki są powiązane z konkretnymi markami, co mocno wpływa na ich reputację. Nierzadko spotkać się możemy także z usterkami sprzęgła, które na skutek agresywnej jazdy czy złej techniki może zużywać się szybciej, niż przewiduje to producent. To zaś może bezpośrednio prowadzić do unieruchomienia naszego auta i konieczności wydania niemałych pieniędzy na konieczne naprawy.

Najczęstsza awaria samochodu – możesz się zdziwić!

Jaka awaria jest jednak uważana za najczęściej występującą w naszych samochodach? Może być to dość zadziwiające, ale za to uważa się... uszkodzenie opon. Z pewnością w pierwszej chwili nie bierzemy pod uwagę faktu, iż ogumienie to kluczowy element samochodu, jedyny, który łączy auto z nawierzchnią. Przebicie czy rozerwanie opony bezpośrednio prowadzi nas do końca jazdy – uszkodzone koło musimy jak najszybciej wymienić, a na oponie zapasowej dojechać do wulkanizatora, który albo będzie w stanie naprawić ogumienie, albo zaoferuje nam nowy komplet.