oszczędna jazda

Jakie są sposoby oszczędnej jazdy samochodem?

Ceny paliw są dzisiaj naprawdę ogromne a najnowsze prognozy wskazują na to, że będą jeszcze wyższe. Na to by płacić mniej za paliwo każdego miesiąca nie ma więc innego rozwiązania poza oszczędną jazdą. Jakie są więc sposoby na to, by jeździć oszczędnie i zużywać znacząco mniej paliwa?

Aktualne ceny paliw – czerwiec 2022

Oszczędna jazda przydatna jest zawsze, lecz może być ona użyteczna dla wielu kierowców szczególnie teraz gdy paliwo kosztuje naprawdę dużo. Ceny oleju napędowego nie są tak drastycznie wysokie jak miało to miejsce przez większość czasu i są teraz nawet znacząco niższe od cen benzyny. Wciąż jednak konieczność płacenia sporo ponad siedmiu złotych za litr nie jest zbyt zachęcająca. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w wypadku benzyny. Aktualnie kosztuje ona niecałe osiem złotych, lecz w najbliższych dniach przebije tę kwotę.

Wysokie ceny paliw są efektem wielu czynników takich jak kiepski kurs polskiego złotego, rosnąca inflacja, konieczność zakupu gotowych paliw z innych państw czy też niepewna sytuacja na światowych rynkach wynikająca z wojny w Ukrainie. Dodatkowo ceny rosną przez to, że rozpoczyna się sezon wakacyjny. Dlatego benzyna w cennikach PKN Orlen potrafi kosztować już nawet 7,52 zł za litr, co po dodaniu podatku VAT oznacza, że cena z pewnością przekroczy 8 złotych jeśli stacja chce cokolwiek zarabiać.

Podstawa niskiego spalania – samochód

Na sam start pamiętajmy o jednym. Tego, jaki silnik posiadamy nie da się oszukać dlatego najlepszym sposobem na płacenie mniej za paliwo jest po prostu wybór ekonomicznego samochodu. Aktualnie na rynku znajduje się wiele aut, które są w stanie zaoferować naprawdę dobre parametry, a także wygodę w połączeniu z niewielkim spalaniem. Mowa tu na przykład o klasycznych hybrydach.

Trzeba też pamiętać o tym, że mniejszy silnik to nie zawsze silnik bardziej oszczędny. Gdy wybierzemy za małą jednostkę do na przykład samochodu kompaktowego może się okazać, że aby skutecznie rozpędzić auto potrzebuje ona wejść na wysokie obroty i tym samym zużyje więcej paliwa. Lepszym wyborem może się więc okazać jednostka oferująca więcej mocy.

Oszczędna jazda to przede wszystkim zadbany samochód

Wiele w celu obniżenia zużycia paliwa może zdziałać samo dbanie o samochód. Dlatego warto kontrolować stan opon, gdyż gdy są one niedopompowane to zużycie wzrośnie nawet o kilka procent. Opony to jednak nie wszystko warto dbać także o komponenty jednostki napędowej. Ważne jest by w dobrym stanie były takie elementy jak filtr powietrza, świecie zapłonowe, czy też olej, który powinien być regularnie wymieniany. Mowa tu zarówno o silnikowym, jak i w tym w skrzyni biegów.

Jak jeździć oszczędnie?

Aby jeździć ekonomicznie trzeba nastawić się na to, że nie będziemy demonami prędkości i jazda w trasie będzie musiała być raczej spokojna. Dzieje się tak, ponieważ najbardziej ekonomiczna jest jazda ze stałym tempem. Poza miastem za najlepszą prędkość uznaje się około 90 km/h. Jazda prędkością autostradową może oznaczać z kolei zużycie wyższe nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli już jednak decydujemy się na podróż autostradą to również należy wybrać stałą prędkość, której się trzymamy. W ten sposób zaoszczędzimy całkiem sporo.

Optymalną prędkość do jazdy poznamy również po tym, że nasz samochód porusza się w określonym zakresie obrotów. Mowa tu o około 2200 do 3500 obrotów na minutę dla jednostek benzynowych i nieco mniej, bo od 1700 do 3000 obrotów na minutę w wypadku silników wysokoprężnych.

Bardzo ważna kwestia przy oszczędzaniu to hamowanie. Aby oszczędzić paliwo, a także hamulce należy zwalniać przy pomocy silnika stopniowo obniżając przełożenia aż do momentu zatrzymania się. W ten sposób można zaoszczędzić nieco paliwa, szczególnie gdy będziemy mogli przyspieszyć jeszcze przed zatrzymaniem, a także hamulce, których naprawa to również wydatek. Pozostałe sposoby oszczędnej jazdy mówią także o tym, by nie nadużywać klimatyzacji. Jej praca potrafi zużywać nawet parę litrów benzyny lub oleju napędowego na 100 kilometrów, więc warto jest na przykład parkować w zacienionych miejscach, a podróżować w temperaturze około 21-23 stopni w skali Celsjusza.