sprzęgło

Co powoduje szybkie zużycie sprzęgła samochodu?

Sprzęgło to jeden z najważniejszych elementów w jednostce napędowej samochodu osobowego. Pozwala ono na płynne przeniesienie momentu obrotowego, a także zmianę przełożeń skrzyni biegów. Bez sprzęgła działanie auta jest więc niemożliwe. Element ten potrafi jednak bardzo szybko się zużyć, gdy jest używany w niewłaściwy sposób. Na co uważać, by nie przyspieszyć zużycia sprzęgła w swoim aucie.

Sprzęgło – zasada działania

Samo sprzęgło jest zespołem kilku elementów, które działają razem i awaria jednego z nich może już prowadzić do trudnej naprawy z racji na trudny dostęp do sprzęgła. Główne elementy to tarcza sprzęgła, docisk oraz jego łożysko. Mogą one działać dzięki takim rzeczom jak wał korbowy, koło zamachowe, wałek sprzęgłowy, czy też sprężyny.

Sprzęgło działa dzięki temu, że wał korbowy przytwierdzony do silnika napędza koło zamachowe. Jest ono przytwierdzone bezpośrednio do docisku sprzęgła i podczas wytwarzania momentu obrotowego dociskana jest tarcza sprzęgła i w ten sposób moment obrotowy przenoszony jest dalej na koła. Sprzęgło nie mogłoby też działać bez wałka sprzęgłowego. Umożliwia on ruch obrotowy oraz przesuwny tarczy sprzęgła, dzięki czemu nie tylko przenosi ona moc, ale można też odłączyć napęd poprzez wciśnięcie pedału sprzęgła.

Jak dbać o sprzęgło w skrzyni manualnej

Gdy prowadzimy samochód wyposażony w manualną skrzynię biegów to mamy znacznie większy wpływ na to jak będzie działać sprzęgło i jak szybko się ono zużyje. Element ten obsługujemy w końcu za pomocą pedału sprzęgła. Korzystanie z niego nie jest za specjalnie trudne, lecz niektóre błędy mogą sprawić, że sprzęgło zużyje się po prostu znacznie szybciej.

Podczas jazdy samochodem z manualną skrzynią biegów najważniejsze jest by podczas zmiany przełożeń pedał sprzęgła dociskać do samego końca. W innym wypadku narażamy sprzęgło na znaczne zużycie. Powinno się ograniczyć również jazdę na półsprzęgle, czyli po prostu uważać by gdy mamy już wbity bieg noga nie naciskała nawet w najmniejszy sposób pedału sprzęgła. Szczególnie podczas dodawania gazu.

Kolejny często popełniany błąd podczas operowania sprzęgłem to gwałtowne korzystanie z pedału sprzęgła. Wciskanie go oraz puszczanie powinno być płynne, a jakiekolwiek gwałtowne ruchy bardzo negatywnie działają na ten element samochodu i mogą doprowadzić do szybszego zużycia. Oczywiście sprzęgła nie można również puszczać za wolno, gdyż to przyspiesza tempo, z którym ściera się tarcza sprzęgła, a także sprawia, że szybciej zużywa się łożysko.

Inne zachowania związane ze sprzęgłem nie powodują ogromnego jego zużycia, lecz sprawiają, że zmniejsza się bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by nigdy nie hamować z wciśniętym pedałem sprzęgła bądź, gdy samochód nie jest na biegu. Znacząco obniża to zdolności hamowania, gdyż przestaje w nim pomagać opór generowany przez jednostkę napędową. Pedał sprzęgła powinien zostać użyty dopiero gdy należy to zrobić by samochód nam nie zgasł.

Jak dbać o sprzęgło w skrzyni automatycznej?

W samochodach z automatem nie mamy fizycznie dostępu do operowania sprzęgłem, lecz wciąż można dbać o jego prawidłowe zużycie. Podstawa to przede wszystkim nieruszanie bardzo szybko po odpaleniu auta, regularne wymiany oleju, a także brak niepotrzebnych manualnych zmian przełożeń. Warto również uważać, by nie gasić auta w innym trybie niż parkingowy oraz nie wrzucać wstecznego lub parkingowego, dopóki auto w pełni się nie zatrzyma.

Po czym poznamy zużyte sprzęgło?

Objawów zużytego sprzęgła jest całkiem sporo. Jeden z nich to na przykład smród gdy korzystamy z pedału sprzęgła. Problemy z tym komponentem mogą również zostać zaobserwowane, gdy występują kłopoty przy zmianie biegów, czy też podczas ruszania. Gdy samochód potrzebuje bardzo wiele gazu, a pedał sprzęgła trzeba spuścić praktycznie do końca oznacza to, że sprzęgło po prostu nadaje się już do wymiany.  Kolejna rzecz, której zaobserwowanie może pomóc wyczuć usterkę sprzęgła to twardnienie pedału sprzęgła, czy też szumy dochodzące do nas ze skrzyni biegów.

 

Ważny temat: O ile podrożał serwis samochodów?