paliwo premium

Czy warto kupować paliwo premium?

Czy dokładnie jest paliwo premium?

Podjeżdżając na stację benzynową, najczęściej jesteśmy w stanie spotkać się tam z wieloma różnymi rodzajami paliwa. Najczęstszą różnicą jest tutaj liczba oktanowa, która określa kwestię tak zwanego spalania stukowego. To dzisiaj jednak nie jest naszym tematem. Skupiamy się bowiem na paliwach premium oraz ich ogólnej opłacalności. Zacząć należy jednak od jednej, chyba najważniejszej kwestii, która nurtuje wiele osób – czym tak właściwie są paliwa premium, dlaczego są droższe i czemu są określane jako paliwa lepszej próby?

Zacząć należy od faktu, iż najczęściej paliwa premium nie różnią się w żaden sposób liczbą oktanową – najczęściej spotkamy je jako klasyczne 95-tki. Nie oznacza to jednak rzecz jasna, iż w ich przypadku jedyną różnicą jest cena paliw. Wersje premium bowiem zawierają wszelkiego rodzaju środki uszlachetniające, a także wszelkiego rodzaju smary oraz środki konserwujące do silników. Są również o wiele dokładniej czyszczone. To oczywiście sprawia, iż paliwa premium są droższe od typowych mieszanek. Najczęściej różnica wynosi około kilkudziesięciu groszy za litr, co na przykład w perspektywie zalania takim paliwem całego baku jest sporą różnicą. Pytanie tylko, czy rzeczywiście korzystanie z takiego paliwa jest opłacalne?

Zalety paliwa premium

Oczywistą zaletą stosowania paliw premium jest zwiększona wytrzymałość i kondycja naszego układu paliwowego oraz jednostki napędowej, a nawet i układu wydechowego. Środki zawarte w tego typu paliwie sprawiają, iż cały silnik otrzymuje o wiele lepszą pielęgnację. Z wykorzystaniem paliw premium spalanie jest o wiele płynniejsze, a ilość zanieczyszczeń jest po prostu o wiele mniejsza. Tak samo sytuacja ma się również w przypadku samych spalin – paliwa premium zawierają zazwyczaj o wiele mniej siarki, dzięki czemu spaliny mają trochę mniej szkodliwy skład. Często również są to paliwa trochę oszczędniejsze, choć badania pokazują, iż w przypadku paliw premium nie jest to jednak reguła, a nierzadko takie stwierdzenie wykorzystywane jest jako swego rodzaju chwyt marketingowy.

Czy paliwo premium będzie dla nas dobre w każdej sytuacji?

Mówiąc o zaletach z korzystania z paliw premium nie można jednak nie powiedzieć nic o potencjalnych zagrożeniach płynących z jego używania. Przede wszystkim bowiem sporą niepewność powinno u nas wywoływać wykorzystywanie paliw premium w starych maszynach. Dlaczego? Owszem, takie paliwa chronią przed zbieraniem się nagaru i innych zanieczyszczeń w silniku, a także dobrze z nich oczyszczają. Jeżeli jednak jest ich za wiele, a w przypadku starszych jednostek jest to bardzo prawdopodobne, taki proces może nam wręcz zaszkodzić, zmniejszając efektywność motoru lub doprowadzając do jego awarii.

Warto również pamiętać, iż paliwa premium nigdy nie pozwolą nam na uzyskanie większej mocy silnika. Ba, jednostki starszej daty, na przykład z lat 90., które nie posiadają czujnika spalania stukowego, mogą na paliwie premium pracować wręcz gorzej i stracić swoją moc. W nowszych samochodach taki problem praktycznie już nie występuje, lecz jeżeli chodzi o auta starszej daty powinniśmy dokładnie przeanalizować, czy paliwa premium nam nie zaszkodzą, zamiast pomóc.

Paliwo premium – warto czy nie warto?

Po przeanalizowaniu wszystkich wad oraz zalet paliw premium, a także zbadaniu czym one dokładnie są, każdy z nas może już spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ich wybór rzeczywiście będzie się opłacał. Nie można bowiem w tej kwestii znaleźć jednej uniwersalnej odpowiedzi. Jeżeli na przykład jesteś właścicielem nowego samochodu i chcesz zadbać o niego najlepiej, jak się tylko da, paliwa premium mogą rzeczywiście być całkiem dobrym wyborem. Jeżeli jednak jeździsz na co dzień samochodem używanym o niezbyt imponującej wartości, warto jest pozostać przy normalnym typie paliwa, jednak oczywiście wybieranym z dobrego źródła.