Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Hyundai Elantra
Hyundai Elantra jest modelem, na podstawie którego możemy gołym okiem zauważyć transformację koreańskiej marki w międzynarodowego giganta. Sedan od producenta z Seulu przeszedł naprawdę długą drogę od bycia nudnym i niezbyt urodziwym samochodem nieradzącym sobie najlepiej na rynku do niezwykle intrygującego pod względem designu auta z wersjami wyścigowymi i sportowymi, który zdobył całkiem sporą popularność.
Hyundai Elantra – geneza i generacje dostępne w Polsce
Pierwsza generacja Hyundaia Elantry zadebiutowała w 1990 roku, a przez te ponad 30 lat nie zmieniła się tylko jedna rzecz – nadal jest to tylko i wyłącznie sedan celujący w klientów, którzy za mniej chcą dostać więcej. Na rynku europejskim Hyundai Elantra nie miał jednak większych szans z tak znanymi konkurentami, jak Opel Astra czy Skoda Octavia i był on niezwykle rzadkim wyborem klientów.
Warto przy okazji wspomnieć, że do 2000 roku w Europie samochód ten mogliśmy znaleźć wyłącznie pod nazwą Lantra. Globalna trzecia generacja Elantry jest przez to na Starym Kontynencie często oznaczana jako ta pierwsza.
Hyundai postanowił promować swój model i innych regionach świata, co przyniosło pożądany skutek – w Azji i obu Amerykach Elantra cieszyła się naprawdę sporym zainteresowaniem i zdecydowanie pomagało to w rozwoju modelu. Do Europy zaś koreański sedan trafiał albo z opóźnieniem, albo na konkretne rynki. Co ważne dla nas, zawsze pojawiał się on w Polsce. Z tego też względu w naszym kraju znajdziemy wszystkie europejskie generacje Elantry.
Hyundai Elantra – wymiary
Najnowszy Hyundai Elantra wygląda zupełnie inaczej w porównaniu do swoich starszych braci. Jest dłuższy (4650 mm), szerszy (1825 mm), lecz równocześnie nieco lżejszy niż poprzednicy (1160-1340 kg), przy okazji stawiając na awangardowy wygląd. Nowa Elantra prezentuje się zjawiskowo i stylistykę można opisać w dwóch słowach: sportowa elegancja. Zwarta bryła wzbogacona jest charakterystycznymi wytłoczeniami na drzwiach, agresywnym zderzakiem i wyjątkowymi lampami. Gdy dodamy do tego specyficzny tył otrzymujemy auto, które zdecydowanie zaskakuje wyglądem.
Hyundai Elantra – dane techniczne pojazdu
Prawdziwą bombą był jednak debiut Hyundaia Elantra N, czyli sportowej wersji tego sedana. Dla wielu jest to jedno z najładniejszych aut ubiegłego roku – dodano wloty powietrza, powiększono tylny spojler, dołożono dyfuzor i dodano wiele w pełni funkcyjnych elementów aerodynamicznych, a także nowy, mocniejszy silnik.
Elantra wyposażona jest w gamę systemów Hyundai SmartSense, w skład którego wchodzi między innymi asystent unikania kolizji czołowych, asystent martwego pola, inteligentny tempomat, aktywny asystent pasa ruchu i wiele innych mechanizmów, które ułatwiają jazdę i dbają o bezpieczeństwo kierowcy. Warto również wspomnieć o cyfrowych wskaźnikach i systemie multimedialnym – oba ekrany dostępne są w rozmiarach 10.25 cala - a także 8-calowym panelu obsługującym funkcje audio.
Hyundai Elantra – gama silnikowa i spalanie
Hyundai Elantra VII generacji (piąta w Europie) dostępny jest aktualnie wyłącznie z silnikiem 1.6 MPI, który może być obsługiwany zarówno poprzez 6-stopniową skrzynię manualną, jak i automat CVT. W obu tych wariantach jednostka cechuje się mocą wynoszącą 123 konie mechaniczne i spalaniem w przedziale 6.1-6.3 litrów na 100 kilometrów.
Szósta generacja Elantry w wersji przed liftingiem posiadała benzynowy silnik 1.6 MPI (128 KM) i diesla 1.6 CRDi (136 KM), zaś w poliftowych modelach z lat 2019-2020 implementowano wyłącznie silnik benzynowy.
Hyundai Elantra – ceny samochodów nowych i używanych
Najnowszego Hyundaia Elantra z rocznika 2021 i z manualną skrzynią biegów możemy zakupić już od 75 900 złotych w najniższej wersji wyposażenia. Za najbogatszy wariant trzeba już zapłacić jednak co najmniej 107 900 złotych. W przypadku wersji ze skrzynią CVT przedział cenowy wynosi zaś 81 000 – 114 400 złotych.
Samochody używane, jeżeli mówimy o najnowszej generacji, nie są jeszcze często widziane na rynku wtórnym. Warto jest się więc przyjrzeć poprzednim wcieleniom Elantry. Szóstą generację możemy znaleźć już za około 40 000 złotych. Koszt zakupu piątej generacji powinien oscylować zaś w granicach 26 000 złotych.