Hyundai Tucson

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Hyundai Tucson

Hyundai Tucson to idealny przykład kierunku, w którym zmierza motoryzacja. Jest to kompaktowy SUV, który cieszy się sporą popularnością w Europie, dzięki swojemu kompromisowi pomiędzy ilością miejsca w środku, a wciąż względnie niewielkimi rozmiarami. Ilość tych modeli na polskich ulicach pokazuje, że Koreańczycy wykonali dobrą robotę przy jego projektowaniu, a SUV-y w naszych czasach pełnią rolę, która należała na początku XXI wieku do hatchbacków.

Hyundai Tucson – geneza

Hyundai Tucson to model, którego historia jest ściśle powiązana z bliźniaczą KIĄ Sportage. Koreańczycy zdecydowali się na jego stworzenie po sukcesie wspomnianego samochodu  marki KIA, która należy do koncernu Hyundai Motor Group. Po raz pierwszy Tucson pierwszej generacji światło dziennie ujrzał w 2004 roku i był zbudowany na podobnej platformie do modelu Elantra,  kompaktowego sedana. Co ciekawe, produkcja tej generacji w Brazylii zaczęła się w 2010 roku, a zakończyła dopiero w 2018, gdy w Europie czy Stanach dostępna była już trzecia generacja.

Pierwszy Hyundai Tucson był dość wysoką, ale wąską i smukłą konstrukcją, która w opcji posiadała napęd na cztery koła. Dostępne w nim były dwa silniki benzynowe, w tym 2.7 V6 oraz trzy rodzaje silników wysokoprężnych.

Hyundai Tucson wnętrze

Na drugą generację przyszło czekać pięć lat, lecz nie był to czas przez projektantów zmarnowany. Hyundai Tucson II, którego w Europie można było znać jako model ix35, to dość spora rewolucja stylistyczna, która była stosowana w każdym z modeli w tamtym czasie. Oznaczało to bardziej opływowe kształty z udziałem ostrych linii. Ponadto samochód stał się  optycznie nieco szerszy i zawieszono go nieco niżej.

Hyundai Tucson – najbardziej popularna generacja

Hyundai Tucson III to już zaledwie ewolucja, lecz wciąż bardzo udana. Świadczy o tym fakt, że to właśnie tę generację można spotkać najczęściej na polskich, jak i europejskich drogach, a także na stronach oferujących samochody używane. W tej wersji model ten zyskał spory przedni grill, a także typowy dla wszystkich aut marki Hyundai tył. Już na samym początku produkcji fabryka w czeskich Noszowicach dostała zamówienie na aż 85 tysięcy sztuk, co było ówczesnym rekordem dla Hyundaia w Europie.

Dużą popularnością cieszy się także lifting, który otrzymał reflektory LED, odmienioną atrapę chłodnicy, a także nową deskę rozdzielczą z większym ekranem dotykowym. Nowością były również silniki z tzw. miękką hybrydą.

Czwarta generacja to pokaz kierunku, w którym Hyundai zmierza aktualnie. Tucson wygląda sportowo, futurystycznie i dość awangardowo, dzięki czemu skutecznie przykuwa wzrok. Cała bryła Hyundaia Tucson IV jest znacznie bardziej „nabita” i ma sporą ilość przetłoczeń. Uwagę zwraca również grill, który ma przypominać łuski i występuje w szarym kolorze.

Hyundai Tucson – wymiary

Hyundai Tucson wymiar

Tucson jest średniej wielkości SUVem o wymiarach 4630, 1865 i 1665 milimetrów licząc kolejno długość, szerokość i wysokość. Może pochwalić się także 620 litrowym bagażnikiem.

Hyundai Tucson wymiary

Hyundai Tucson – dane techniczne, gama silnikowa oraz napęd

Najbardziej popularna na rynku aut używanych trzecia generacja oferowała sporą gamę silników. Przed liftingiem do wyboru były dwie jednostki benzynowe o pojemności 1.6 litra, które różniły się tym, że jedna była wolnossąca, a druga turbodoładowana. Średnie spalanie wynosiło od 7 do prawie 10 litrów w zależności od wyboru silnika i stylu jazdy.

Decydując się na Hyundaia Tucsona III zadowoleni będą fani jednostek wysokoprężnych. Dostępne są cztery turbodoładowane silniki diesla o pojemności 1.7 lub 2.0 z typowym dla Koreańczyków oznaczeniem CRDI.

Ciekawie jest w wersji poliftowej, gdzie można sprawić sobie, oprócz dostępnych wcześniej benzynowych silników, samochód z napędem hybrydowym, którego sercem jest silnik wysokoprężny. Są to zaledwie tzw. miękkie hybrydy, lecz pozwala to nieco ograniczyć spalanie, a także emisje szkodliwych spalin.

Zadowoleni będą miłośnicy off-roadu. Niektóre wersje można znaleźć z napędem na cztery koła, lecz należy pamiętać, że Tucson nie poradzi sobie raczej w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Hyundai Tucson - ceny używanych samochodów

Na polskim rynku samochodów używanych najlepiej skupić się na trzeciej generacji. Występuje ona najczęściej z racji na popularność tego modelu, a także charakteryzuje się dobrym wyposażeniem i niezłą gamą silnikową. Ceny rozpoczynają się od około 55000 złotych za najstarsze roczniki, a przebieg sięga w nich nawet grubo ponad 200000km. Za najlepsze modele przed faceliftingiem trzeba zapłacić nawet ponad 90000 złotych.

Jeśli szukamy Hyundaia Tucsona po odświeżeniu w 2018 roku, ceny za najlepsze modele będą sięgały nawet 130000 złotych, gdyż najczęściej będą to wersje o sportowym wyglądzie z linii N Line. 

Hyundai Tucson tył

Hyundai Tucson – ceny nowych samochodów

Najtańszy nowy Hyundai Tucson to wydatek około 105000 złotych. Występuje on wtedy z najsłabszą benzynową jednostką. Na najlepiej wyposażone i najmocniejsze wersje powinno przygotować się nawet do 170000 złotych. Można wtedy liczyć na jednostki hybrydowe typu 48V - zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne.

Dostępny jest także Tucson Plug-in. Tutaj z portfela zniknie nawet od 133000 do 197000 złotych. Pozwala on jednak na znaczne zmniejszenie spalania, a także na pokonywanie krótkich dystansów miejskich za pomocą silnika elektrycznego. W tej wersji można liczyć także na napęd na cztery koła.