Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Mercedes Vito
W świecie motoryzacji trendy potrafią zmieniać się naprawdę szybko. W latach 70. i 80. XX wieku najpopularniejszymi samochodami na świecie bezapelacyjnie były sedany. Na przełomie XX i XXI wieku swój złoty okres przeżywały hatchbacki, zaś aktualnie na rynku dominują SUV-y oraz crossovery. Istnieją jednak segmenty, które niezmiennie pozostają w tym samym komfortowym dla siebie miejscu z podobnym popytem. Jednym z nich bez wątpienia są samochody dostawcze i wany, a w czołówce statystyk sprzedaży co roku pojawia się na przykład Mercedes Vito. Skąd bierze się jego popularność?
Mercedes Vito – historia modelu
Mercedes Vito na salonach motoryzacyjnego świata zadebiutował w 1996 roku jako następca przestarzałego już modelu MB100. Samochód otrzymał nazwę fabryczną W638, po czym ruszył podbijać światowe rynki. Szło mu to naprawdę dobrze – szybko stał się wyborem wielu firm przewozowych, a krytycy wypowiadali się o nim całkiem pozytywnie. Pozwoliło mu zdobyć tytuł Samochodu Dostawczego Roku 1996.
Pierwsza generacja dostępna była w dwóch wariantach nadwozia – furgon, który posiadał trzy miejsca siedzące oraz kombi, w którym bez problemu mogło zmieścić się nawet dziewięć osób. W pierwszej kolejności Vito jest jednak modelem transportowym, który nadaje się wybornie do przewozu produktów i materiałów budowlanych. W jego historii występuje jeden polski akcent – pierwsze wcielenie Vito produkowane było między innymi w podwrocławskiej miejscowości Jelcz-Laskowice.
Druga generacja Vito zadebiutowała w 2003 roku i utrzymywała się na rynku przez aż 11 lat. Spory wpływ na tak długie życie tego modelu miał rewolucyjny wygląd, który starzał się naprawdę wolno, a jego cykl życia został nieznacznie wydłużony w 2010 roku za sprawą faceliftingu. Poprawiono lub zmieniono naprawdę wiele rzeczy, na czele z przeniesieniem napędu z przód na tył (oczywiście dostępny był również napęd na cztery koła). Sam design zaś stał się nowocześniejszy, a linie wygładzono, by Vito prezentował się na ulicach miast o wiele lepiej.
Trzecia generacja zadebiutowała na rynku w 2014 roku, a pięć lat później otrzymała ona lifting. Pod względem designu auto zostało lekko odświeżone, a w podzespołach nie przewidziano drastycznych zmian. Projektanci uznali, iż nie ma sensu zmieniać działającej dobrze formuły.
Mercedes Vito – dane techniczne i wymiary
Najnowsza wersja dostawczaka marki Mercedes oferowana jest w trzech długościach – 4895, 5140 oraz 5370 mm. Szerokość i wysokość dla każdej wersji jest za to taka samo – 1928 oraz 1880 mm. Bagażnik o pojemności 1030 litrów posiada ładowność ocierającą się o równą tonę (975 kg). Dzięki temu Vito jest niezwykle uniwersalnym pojazdem do wielu zastosowań.
Oczywiście model ten sprawdza się idealnie jako narzędzie transportowe, lecz tego samochodu możemy bez przeszkód używać do zastosowań bardziej podróżnych. Najnowsze wersje posiadają wyposażenie, dzięki któremu z auta dostawczego możemy stworzyć mobilne mieszkanie dla kilku osób.
Mercedes Vito dzięki posiadaniu wielu systemów bezpieczeństwa oraz asyst zapewni kierowcy i pasażerom komfortową podróż w każdych warunkach. Siedzenia można również w dowolny sposób konfigurować, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć swoje optymalne ustawienie.
Mercedes Vito – gama silnikowa
Mercedes Vito 3. generacji posiada sporą gamę silników diesla, które sprawdzają się na długich i wymagających trasach. Dwie pojemności – 1.6 CDI oraz 2.1 CDI – dzielą się na pięć konfiguracji pod względem mocy. 1.6 posiada wariant z 88 i 114 końmi mechanicznymi, zaś 2.1 potrafi z siebie wykrzesać w zależności od wariantu 136, 163 lub nawet 190 KM.
Istnieje również wariant e-Vito, który oferuje, jak sama nazwa wskazuje, jednostkę elektryczną, która potrafi osiągnąć moc rzędu 116 koni mechanicznych.
Mercedes Vito – ceny aut nowych i używanych
Nowe egzemplarze Vito dostępne są w salonach już za 158 640 złotych. Samochody używane dostawcze z tej gamy modelowej jesteśmy w stanie znaleźć już w okolicach 90 tysięcy złotych. Starsze egzemplarze z poprzednich generacji kosztują na rynku wtórnym 20 – 25 tysięcy złotych.