Opel Mokka

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Opel Mokka

Bez wątpienia crossovery i SUV-y są dominatorami rynku motoryzacyjnego w ostatnich latach. Nic więc dziwnego, że każdy producent chce mieć w tych segmentach swojego reprezentanta. Właśnie w tym celu Opel stworzył model Mokka. Pierwsza generacja była poprawnym crossoverem sprawdzającym się w miejskich warunkach. Drugie wcielenie przyniosło jednak prawdziwą rewolucję. Mokka stała się punktem zwrotnym dla całej niemieckiej marki, wytyczając szlak innym modelom.

Opel Mokka – historia i jego rewolucyjność

Opel Mokka został ukazany światu po raz pierwszy w 2012 roku i miał za zadanie przyciągnąć uwagę klientów, którzy poszukują auta godzącego praktyczność hatchbacków czy miejskich aut oraz przestrzenność i uniwersalność SUV-ów. Rynek crossoverów na początku poprzedniej dekady rozwijał się w błyskawicznym tempie i producenci rozpoczęli intensywną walkę o tron w tym segmencie.

Mokka X, bo tak pierwotnie nazywał się ten model, wstrzelił się w skok popularności crossoverów idealnie i odniósł znaczący sukces sprzedażowy. Design jednak dość szybko się zestarzał, więc już w 2016 roku Opel postanowił przygotować lifting Mokki. Wiadome było jednak, że crossover od Niemców musi dostać względnie szybko swoje nowe wcielenie.

W czerwcu 2020 roku oficjalnie ukazano drugą generację Opla Mokki, którą ochrzczono literką B. Stała się ona idealnym przykładem nowej myśli stylistycznej marki, której głównym elementem jest Opel Vizor – specyficzny grill, mający nadać samochodom Opla unikatowości. W porównaniu do swojej poprzedniczki, nowa Mokka może się pochwalić o wiele dynamiczniejszymi liniami i wręcz futurystycznym wyglądem, co oczywiście było celową zagrywką ze strony Opla.

Opel Mokka – wymiary

Opel Mokka jest idealnym przykładem tego, jak wygląda nowoczesny crossover – niezła ładowność, choć nie taka jak w przypadku SUV-ów, połączona jest ze zgrabnością, która potrzebna jest w miejskiej dżungli. Pozwalają na  to wymiary – ponad 4 metry długości i mniej niż 2 metry szerokości to odpowiednie gabaryty, by móc wcisnąć się w każde miejsce parkingowe.

Opel Mokka – dane techniczne i udogodnienia

Mokka stoi mimo wszystko w pewnym rozkroku pomiędzy autem typowo miejskim, a w pełni rodzinnym autem na długie wyprawy. Najlepiej sprawdzi się jako pojazd do sprawnego przemieszczania się z punktu A do punktu B na krótkich i średnich dystansach.

Nie tylko wspomniane nadwozie wygląda w tym aucie futurystycznie. Wystarczy tylko zajrzeć do środka pojazdu, by odkryć wyjątkowość tego projektu. Dwa ekrany o wielkości kolejno 12 i 10 cali pełnią funkcję kolejno deski rozdzielczej i panelu info-rozrywki. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by wyglądały na bezpośrednio połączone ze sobą.

Sama stylistyka z pewnością będzie odpowiadać fanom minimalizmu – schludna, przejrzysta, z subtelnymi elementami kolorystycznymi. Mokka jest za to wypchana po brzegi nowinkami technologicznymi - reflektory matrycowe, aktywny tempomat, samoczynne hamowanie awaryjne, kamera cofania o kącie 180 stopni czy asystent parkowania to dodatki robiące wrażenie nawet w 2021 roku.

Opel Mokka i Opel Mokka-e – gama silnikowa i spalanie

Opel Mokka, poza klasycznymi rozwiązaniami spalinowymi i hybrydowymi, otrzymał również wariant w pełni elektryczny. Jednostka o mocy 136 koni mechanicznych jest zdolna przejechać około 320 kilometrów dzięki akumulatorom o łącznej pojemności 50 kWh. Prędkość maksymalna w tym wariancie silnikowym wynosi zaś 150 km/h, co ma dość mocno wskazywać na przeznaczenie tego auta – najlepiej odnajdzie się zdecydowanie w mieście.   

Spalinowe odmiany Mokki dzielą się zaś na turbodoładowane benzynowe 1.2 o mocy kolejno 100 i 130 koni mechanicznych. Średnie spalanie w cyklu mieszanym według obliczeń producenta wynosi 5.5-5.7l/100 km dla słabszej odmiany i 5.5-6l/100 km dla opcji mocniejszej. Wybrać można również 1.5-litrowego diesla o mocy 110 koni mechanicznych, który może pochwalić się spalaniem na poziomie 3.8l/100 km w cyklu mieszanym. Do obsługi tych jednostek możemy wybrać 6-biegowy manual lub 8-biegowy automat.

Opel Mokka – ceny aut nowych i używanych

Drugiej generacji Opla Mokki nie znajdziemy jeszcze na rynku wtórnym. Mówiąc jednak o autach wprost z salonu, cena tego crossovera w zależności od wersji wyposażenia będzie wahać się między 82 000 a 112 650 złotych. Opel Mokka-e to z kolei koszt w przedziale 139 000 – 162 700 złotych.

Jeśli chodzi o samochody używane, w tej kategorii znajdziemy rzecz jasna wyłącznie pierwszą generację Mokki. W zależności od wersji wyposażenia i roku produkcji, za niemieckiego crossovera będziemy musieli zapłacić od 40 000 zł do nawet 90 000 złotych.