Opel Movano

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Opel Movano

Opel Movano to przedstawiciel klasy samochodów osobowo-dostawczych, która wciąż ma się bardzo dobrze i jest rozchwytywana przez firmy. Model ten od ponad 20 lat jest wykorzystywany w branży budowlanej, transportowej, dostawczej, a także w każdym miejscu, gdzie występuje potrzeba przewiezienia dużej ilości sprzętu i materiałów na odcinkach każdej długości.

Opel Movano – geneza

Opel Movano to dziecko współpracy, którą Opel zawarł z francuskim Renault. Na jej bazie powstał między innymi Opel Arena, czyli bliźniak Renault Trafic i właśnie wspomniane Movano, które jest podobne do modelu Master sprzedawanego przez Francuzów. Samochód ten był wykorzystywany przez firmy transportowe, budowlane i kurierskie, a nawet policję.

Opel Movano A znajdował się w produkcji od 1998 roku i chętni mogli go zakupić jako vana, pick-upa, busa, a nawet w wersji z podwoziem do własnej zabudowy. Dużym plusem była wielkość oraz to, że zarówno długość, jak i wysokość można było dostosować do swoich potrzeb, gdyż oferowane były 3 różne wersje obu tych parametrów.

Facelifting modelu A odbył się w 2003 roku wraz z innymi modelami budowanymi razem z Renault i sprawił, że samochód został unowocześniony z zewnątrz, a także w środku, gdzie kierownica i deska rozdzielcza zostały zaprojektowane na nowo. Wpierw wybór jednostek obejmował diesle o pojemnościach 1.9, 2.2, 2.5 i 2.8 litra, a ich moc mieściła się w zakresie 80-115 koni mechanicznych. Po liftingu w 2003 roku w ofercie znajdowały się jednostki o pojemności 2.5 i 3.0 litra. Ich moc została zwiększona, gdyż najsłabsza dysponowała setką koni mechanicznych, a w najmocniejszej wersji pod maską pracowało ich aż 146.

Opel Movano – nowe otwarcie

Pierwsza poważna rewolucja miała miejsce w 2010 roku. Wtedy to Opel wraz z Renault oraz Nissanem zaprojektował nowe Movano, które otrzymało oznaczenie B. Charakterystyczne były podłużne, pionowe reflektory z przodu i tyłu, a także chromowana poprzeczka nad atrapą chłodnicy. Podobnie, jak w modelu A, dostępne były rodzaje nadwozia. Tym razem za to można było wybrać aż cztery różne długości i trzy wysokości. W swojej największej wersji Movano B jest w stanie przewieźć nawet do 17 osób.

Opel Movano – dane techniczne i wymiary

Opel Movano A był oferowany w długościach wynoszących kolejno 4899, 5499 i 5899 milimetrów oraz wysokościach w zakresie od 2053 do 2717 milimetrów. Dzięki temu łatwo było go dopasować do potrzeb firmy i miało się pewność, że pomieści tyle osób, sprzętu, czy materiałów, ile tylko będzie potrzeba.

Opel Movano wymiar

W wypadku modelu B długości całego samochodu wynoszą kolejno 5048, 5548, 6198 i nawet 6848 milimetrów. Wysokość wzrosła i waha się od 2307 do 2808 milimetrów. Z tego właśnie powodu model Movano jest tak popularny i wykorzystują go firmy w całej Europie.

Opel Movano wymiary

Opel Movano – gama silnikowa i napęd

Opel Movano B jest oferowany jedynie z turbodoładowanymi jednostkami wysokoprężnymi o pojemności 2.3 litra. Mają one trzy wersje i ich moc wynosi kolejno 100, 125 oraz 146 koni mechanicznych. W nowo sprzedawanych modelach rodzajów silnika jest więcej, a ich moc mieści się w zakresie 131-180 koni mechanicznych. Co ciekawe, Movano jest dostępny zarówno z napędem na przód, tył, jak i na wszystkie cztery koła, dzięki czemu może poradzić sobie w każdych warunkach.

Opel Movano – ceny samochodów używanych

Samochody używane z linii Movano osiągają niemałe ceny, lecz wciąż można znaleźć tanie egzemplarze z początku XXI wieku. Sprawne Ople Movano A to wydatek z zakresu 13000-26000 złotych. Za model B trzeba zapłacić już nieco więcej. Bardziej eksploatowane i starsze egzemplarze zaczynają się 30000 złotych, a za najlepsze i najmłodsze można zapłacić nawet sporo ponad sto tysięcy. Tak duży zakres cen wynika naturalnie z długiego okresu produkcji tego modelu oraz z faktu, że występował on w wielu typach nadwozia, a także długościach i wysokościach.

Opel Movano wnętrze

Opel Movano – ceny nowych samochodów

Ceny nowych Movano są bardzo zróżnicowane z racji na ogromną ilość dostępnych długości, wysokości, wartości dopuszczalnej masy całkowitej, a także typów nadwozia. W wypadku podwozia do zabudowy nowy model można zakupić za nawet 135000, a za najdłuższą wersję z mocnym silnikiem należy przygotować nawet 170000 złotych. Gdy mowa o furgonach, ceny mieszczą się w zakresie 137000-174000 złotych. Wszystkie ceny są podane bez dodatkowych pakietów i opcji wyposażenia.