Renault Megane

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Renault Megane

Renault Megane przez ponad ćwierć wieku, bo tyle minęło od premiery pierwszej generacji, przeszło naprawdę długą drogę. Francuscy inżynierowie kombinowali z wieloma projektami, które były mniej lub bardziej udane. Najnowsze Megane jest jednak jednym z najlepszych i najchętniej kupowanych aut segmentu C, które może bez problemu konkurować z prawdziwymi hegemonami w tym sektorze rynku.

Renault Megane – historia modelu

Renault Megane pierwszej generacji swoją premierę miało w 1995 roku. Samochód z miejsca odniósł spory sukces i stał się jednym z najchętniej kupowanych nowych aut w Europie. W zdobyciu popularności z pewnością pomógł ogromny wybór rodzajów nadwozia – od hatchbacka, poprzez kabriolet, sedan czy coupe, na kombi kończąc.

Uniwersalność pod względem wersji stała się znakiem rozpoznawczym Megane, choć w następnych latach ograniczono trochę ilość rodzajów nadwozia. Niemniej druga generacja nadal występowała we wszystkich konfiguracjach z jednym wyjątkiem – coupe oraz cabrio zostało połączone w jeden wóz. Spora zmiana stylistyczna nie przeszkodziła drugiej generacji Megane w zdobyciu w 2003 roku tytułu Samochodu Roku.

O ile trzy pierwsze generacje wywoływały sporo kontrowersji związanych ze swoim wyglądem, najnowsze wcielenie Megane prezentuje się znakomicie. Zaprezentowane w 2015 roku, Megane IV zdobyło świetne opinie zarówno ekspertów, jak i użytkowników. Na świeży wygląd flagowca od Renault dobrze wpłynął również zeszłoroczny facelifting, dzięki czemu Megane nadal nie ma się czego wstydzić w kwestii swojego designu.

Ważnym czynnikiem prowadzącym Megane do sukcesu bez wątpienia była solidność wykonania, która niszczyła stereotypy o francuskich samochodach, wiele wersji nadwozia, a także okolicznościowe edycje sportowe. Nie wolno również zapominać o gamie R.S. – Renault Megane III oraz IV w tym wariancie było jednym z głównych powodów wzrostu popularności tak zwanych hot-hatchy.

Renault Megane – wymiary

Renault Megane wymiary

Renault Megane to niezwykle zróżnicowany model, który w najnowszej generacji otrzymał nieco atletyczną i agresywną stylistykę. W zależności od naszych upodobań możemy wybrać wariant hatchback, kombi lub sedan. Co ciekawe, na papierze wersja sedan jest o kilka milimetrów dłuższa od kombi (4632 mm - 4626 mm). W normalnym użytkowaniu niewiele to jednak zmienia. Pozostałe wartości wynoszą 1814 mm w przypadku szerokości oraz 1443-1457 mm wysokości.

Renault Megane wymiar

Renault Megane – dane techniczne oraz wyposażenie

Warto wspomnieć o systemach bezpieczeństwa i komfortu, które Renault zaimplementowało w nowym Megane. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest pakiet Easy Drive, który ma za zadanie ułatwiać życie kierowcy. Dla przykładu, system Easy Pilot reguluje prędkość i odstęp od poprzedzającego samochodu w korkach i na autostradzie. Dzięki temu zawsze mamy pewność, że zachowujemy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas auta. W pakiecie dostępny jest również aktywny tempomat, wyświetlacz head-up, asystent parkowania czy kamery 360 stopni.

W większym komforcie pomoże nam zaś pakiet Easy Life połączony z systemem Renault Connect. MULTI-SENSE pozwala na konfigurację oświetlenia wewnętrznego, asyst czy trybu jazdy, a cztery koła skrętne zmniejszają promień skrętu i poprawiają precyzję ruchu kierownicą. Nowe Megane jest więc naprawdę solidnie wyposażone w najnowsze technologie, które pomagają w codziennej jeździe we wszystkich warunkach.

Renault Megane – gama silnikowa

W aktualnej generacji występuje ogrom różnych jednostek napędowych. Warto jest więc wymienić chociaż te najciekawsze. Z pewnością można do nich zaliczyć hybrydę plug-in 1.6 E-Tech o mocy 160 koni mechanicznych, turbodoładowane 1.8 TCe zawarte w wariancie R.S. o mocy aż 300 koni, a także 1.3 TCe (159 KM).

Jeśli chodzi o spalanie, nie wygląda ono najgorzej według danych producenta, aczkolwiek wiele użytkowników skarży się na nadmierny pobór paliwa podczas dynamiczniejszej jazdy lub poruszania się po mieście. W zależności od silnika i wersji nadwozia, powinniśmy nastawiać się na spalanie w przedziale 6,3-13,5l/100 km. Górny pułap zawyża oczywiście wariant R.S.

Renault Megane wnętrze

Renault Megane – ceny aut nowych i używanych

Nowe Renault Megane jesteśmy w stanie kupić już od 75 900 złotych. Cena ta jednak dość szybko rośnie, by w przypadku wersji hybrydowej osiągnąć nawet 135 900 złotych. Wyczynowy wariant R.S. Trophy będzie nas za to kosztować minimum 176 900 złotych.

Na rynku wtórnym bez problemu znajdziemy już samochody używane z najnowszej generacji Megane. Egzemplarze z początku produkcji możemy kupić już za około 45 000 złotych.