Renault Kadjar

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Renault Kadjar

Renault Kadjar to jeden z nowszych modeli w gamie francuskiego producenta. Doskonale pokazuje, jak ma wyglądać i dokąd zmierza nowoczesna motoryzacja. Jako crossoverem segmentu C wpisuje się w trendy polegające na oferowaniu jak największej ilości SUV-ów i crossoverów w swojej gamie modeli. Na rynku dostępny jest od 2015 roku i jak do tej pory dostępna na rynku jest wyłącznie jego pierwsza generacja.

Renault Kadjar - geneza

Renault Kadjar, debiutując w gamie francuskiego producenta w 2015 roku, zastąpił model Koleos, który nie do końca całkowicie zniknął z oferty, ponieważ został po prostu powiększony, a jego nazwa zmieniona. Bazą do powstania Kadjara jest płyta podłogowa CMF, na której stworzono udany model Nissana Qashqaia – to właśnie jego sukces przyczynił się do wprowadzenia przez Francuzów Kadjara do produkcji.

Nazwa modelu Kadjar ma być połączeniem słowa quad i jar. Pierwsza część jest oczywista, a drugi człon ma oznaczać zwinność i zwrotność. Design, który zaproponowało Renault, jest absolutnie typowym rozwiązaniem dla tego segmentu i rodzaju nadwozia. Kadjar z zewnątrz jest stylowy, ale nie wyróżnia się właściwie niczym konkretnym. Dla wielu jest to zwyczajnie kolejny SUV, których na rynku jest pełno. 

Pierwsze i jedyne do tej pory zmiany miały miejsce w 2018 roku, gdy model przeszedł facelifting. Nie odmienił on jednak mocno oblicza SUV-a, gdyż polegał wyłącznie na kosmetycznych zmianach w przednim zderzaku i w środku. Głównym tematem było wprowadzenie na rynek nowych jednostek napędowych – 1.3 TCe i wysokoprężnego silnika Blue dCi.

Renault Kadjar – dane techniczne i wymiary

Renault Kadjar wymiary

Kadjar może pochwalić się długością wynoszącą 4450 milimetrów, szerokością rzędu 1840 milimetrów oraz wysokością sięgającą równo 1600 milimetrów. Rozstaw osi mierzy 2646 milimetrów, a masa własna modelu to 1318 kilogramów. Dobrze prezentuje się pojemność bagażnika, która wynosi 472 litry, a po złożeniu foteli można otrzymać dodatkowe nieco ponad 1000 litrów. Bak tego samochodu może pomieścić 55 litrów paliwa.

Renault Kadjar wymiar

 

Zobacz również: Jakie są opinie o Renault Kadjar

 

Renault Kadjar – gama silników i napęd

Po premierze w ofercie znalazły się dwie benzynowe i dwie wysokoprężne jednostki. Najsłabszy był silnik 1.5 dCi napędzany olejem napędowym. Wraz z turbodoładowaniem generował on 110 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy wynosił 260 Nm. Jednostka była dostępna, tak jak wszystkie inne, zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Obie z nich miały po sześć przełożeń. Drugi przedliftowy diesel to 1.6 dCi, który potrafił wytworzyć 130 koni mechanicznych i 320 Nm. W tym przypadku dostępny był napęd na cztery koła.

Klienci preferujący silniki benzynowe mieli do wyboru małą, bo mającą pojemność zaledwie 1.2 litra jednostkę z turbodoładowaniem, która generowała 130 koni mechanicznych i 205 Nm momentu obrotowego. Mocniejszym wariantem był silnik 1.6 TCe Energy, który generował moc 163 KM i 240 Nm.

Facelifting sprawił, że wszystkie te jednostki zniknęły z oferty. Nowe benzynowe jednostki 1.3 TCe miały dwa warianty, które generowały kolejno 140 koni mechanicznych oraz 240 niutonometrów momentu obrotowego. Mocniejsza wersja mogła pochwalić się wartościami wynoszącymi 159KM i 260Nm. Warto dodać, że aktualnie jedynym silnikiem, który jest oferowany z inną skrzynią niż EDC, jest słabszy wariant benzynowy, czyli 1.3 TCe 140.

W zakresie jednostek wysokoprężnych po liftingu można również liczyć na dwa silniki. Pierwszy to 1.5 Blue dCi o mocy 115 koni i momencie obrotowym wynoszącym 260 niutonometrów. Mocniejszym wariantem jest 1.7 Blue dCi, który generuje 150KM, a maksymalny moment obrotowy wynosi 340 Nm. Z tą jednostką dostępny jest także napęd na 4 koła. W aktualnej ofercie Renault silnik ten jest niestety niedostępny, więc należy szukać na stronach, gdzie znajdują się samochody używane.

Renault Kadjar - ceny samochodów używanych

Używane modele przed liftingiem zaczynają się od nieco ponad 50 tysięcy złotych. Za te z 2018 roku można jednak zapłacić nawet do 80 tysięcy złotych. Gdy szukamy Kadjara z nowymi silnikami, to trzeba być gotowym na wydatek niecałych 80 tysięcy. Natomiast za najnowsze sztuki z niskim przebiegiem niektórzy sprzedawcy życzą sobie nawet do 90 tysięcy złotych.

Renault Kadjar - ceny nowych samochodów

W wypadku najtańszej wersji Zen z benzynowym silnikiem 1.3 TCe 140, należy być gotowym na niecałe 100 tysięcy wydatku, lub prawie 10 000 złotych więcej jeśli zdecydujemy się na sprzężenie tej jednostki z przekładnią EDC. Najdroższa edycja z silnikiem 1.3 TCe 160 to już koszt wynoszący nawet ponad 130 tysięcy – kwota osiąga ten pułap wówczas, gdy wybierzemy wszystkie opcjonalne elementy wyposażenia.