Skoda Roomster

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Skoda Roomster

 

Skoda Roomster — krótka historia modelu

 

Skoda Roomster została zaprezentowana po raz pierwszy w 2003 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Wersję produkcyjną pojazdu przedstawiono natomiast w 2006 roku, w czasie targów motoryzacyjnych w Genewie. Samochód jest zbudowany na płycie podłogowej modelu PQ34, z którą spotkać można się również w modelach takich jak Skoda Octavia I, Volkswagen Golf IV oraz Audi TT.

 

W połowie 2007 roku rozpoczęła się produkcja Skody Praktik — niewielkiego samochodu dostawczego na bazie Roomstera. Został stworzony z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, firmach spedycyjnych oraz przedstawicielach handlowych. Kosztem tylnych siedzeń udało się tu wygospodarować przestrzeń ładunkową o pojemności 1783 l.

 

Na początku 2010 roku Skoda Roomster przeszła face lifting. Objął on między innymi modernizację przedniego zderzaka, deski rozdzielczej i atrapy chłodnicy, zwiększenie reflektorów. Dodatkowo, oferta została uzupełniona o nowe wzory felg i lakierów i turbodoładowany silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 1,2 l. Z asortymentu zostały natomiast wycofane dwie wysokoprężne jednostki — 1.4 oraz 1.9 TDI. Zostały one zastąpione przez silniki 1,2 i 1,6 TDI. W 2013 roku, w Skodzie Roomster przeprowadzono kilka niewielkich zmian stylistycznych, takich jak wprowadzenie nowej dźwigni zmiany biegów, loga marki oraz koło kierownicy (do wyboru był model z 3 oraz 4 ramionami).

 

W 2014 roku do mediów trafiła informacja, jakoby nowa Skoda Roomster miała być produkowana od 2015 roku, w zakładach Volkswagen Poznań. Pod koniec 2015 roku koncern wycofał się jednak z tych z planów, ze względu na problemy finansowe. Udało się wyprodukować jedynie 110 egzemplarzy samochodu. Był on zmodernizowaną wersją Volkswagena Caddy. Pojazdy różniły się od siebie wyłącznie logo, reflektorami oraz atrapą chłodnicy.

 

Skoda Roomster — wymiary

 

skoda roomster wymiary

Skoda Roomster to 5 — drzwiowy kombivan. Posiada napęd przedni i jest dostępna w wersji z 5 — biegową, manualną skrzynią biegów, 6 — biegową automatyczną oraz 7 — biegową automatyczną. Długość samochodu to 424,7 cm, szerokość — 168,4 cm, wysokość — 160,7 cm, a rozstaw osi — 261,7 cm. Masa własna pojazdu wynosi 1150 — 1260 kg. Skoda Roomster ma ładowność na poziomie 530 kg. Pojemność zbiornika paliwa to 55 l.

 

Skoda Roomster — co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

 

Wiemy już, jaka jest historia Skody Roomster i jak prezentują się jej dane techniczne. A co, jeżeli chodzi o kokpit? Do złudzenia przypomina on ten, z którym mamy do czynienia w Skodzie Fabii II. Kierowcy doceniają go za czytelność i funkcjonalność. Znaleźć można tu między innymi kilka uchwytów na napoje oraz podwójny schowek przed pasażerem. Na przestrzeni lat, deska rozdzielcza przechodziła jedynie kosmetyczne zmiany, takie jak zwiększenie wielkości ekranów czy wyglądu kierownic. Jej kolorystyka była uzależniona od wersji wyposażeniowej. Dwukolorową posiadają bogatsze warianty Skody Roomster, pozostałe — w odcieniach szarości. Jeżeli chodzi o jakość wykończenia, dominują tu twarde, precyzyjnie zmontowane tworzywa.

 

Czym jeszcze charakteryzuje się wnętrze omawianego modelu Skody? Wysoko umieszczone przednie fotele sprawiają, że kierowca ma pewny ogląd na otoczenie. Na uwagę zasługuje tu również drugi rząd siedzeń wyposażony w system Varioflex. Pozwala on na ich osobne przesuwanie, pochylanie ich oparć, składanie czy wyjmowanie. Po zdemontowaniu środkowego miejsca, możliwe staje się zsunięcie dwóch skrajnych, tworząc w ten sposób w pełni komfortową przestrzeń na ramiona dla dwóch pasażerów.

 

Skoda Roomster występuje w następujących wersjach wyposażeniowych: Active, Ambition, Fresh oraz Elegance. Najbardziej standardowa obejmuje między innymi ABS, 2 poduszki powietrzne oraz elektrycznie sterowane, podgrzewane lusterka.