Toyota IQ

Jakie są wymiary, dane techniczne, spalanie oraz ceny Toyota IQ

Toyota IQ to jeden z najbardziej nietypowych modeli w historii japońskiego producenta. Mówimy bowiem o aucie, które ma rozmiary podobne do Smarta, cztery miejsca wewnątrz, a swoją wersję tego modelu sprzedawał nawet brytyjski Aston Martin znany ze sportowych coupe. Auto nie utrzymało się jednak na rynku i dziś nie jest już produkowane.

Toyota IQ – historia modelu

Toyota iQ została zaprezentowana wpierw podczas targów motoryzacyjnych Tokio Motor Show 2007, gdzie pokazano światu koncept tego wręcz mikroskopijnego auta. Europejska prezentacja seryjnej wersji miała miejsce niedługo później, gdyż odbyła się podczas Paris Motor Show 2008. Pokazany wtedy model był bardzo nietypowym, gdyż rozmiarowo konkurował w zasadzie tylko z dobrze wszystkim znanym Smartem Fortwo. Nazwa modelu pochodzi zarówno od oznaczenia stosowanego jako skrót od ilorazu inteligencji, jak i od skrótu słów innowacja i jakość, czyli po angielsku quality.

Toyota modelem iQ dokonała czegoś, co wydaje się niemożliwe, gdyż w niespełna 3-metrowym aucie zamontowała cztery fotele, a poprzez odpowiednie asymetryczne ułożenie deski rozdzielczej udało się wygospodarować zarówno miejsce dla kierowcy, jak i względnie komfortowe warunki dla jednego z pasażerów jadących z tyłu. Toyota iQ do produkcji wkroczyła w 2008 roku i sprzedawano ją w Japonii, Europie oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie auto występowało pod marką Scion.

Na dobrym poziomie w modelu iQ znajduje się wyposażenie. Samochód posiada oczywiście podstawowe systemy, aktywne zagłówki i poduszki powietrzne. Te są umieszczone jednak w wielu miejscach auta zarówno z przodu, jak i z boku, pasażerów chronią także boczne kurtyny powietrzne, jak i jedna kurtyna umieszczona przed tylną szybą. Do tego można liczyć na poduszkę powietrzną chroniącą kolana kierowcy oraz dodatkową znajdującą się pod siedzeniem pasażera. Dzięki temu oraz zaprojektowaniu odpowiednich stref zgniotu udało się otrzymać aż pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP.

Toyota nawiązała również współpracę z Astonem Martinem. W jej ramach brytyjski producent na rynek wypuścił bliźniaka modelu iQ pod nazwą Aston Martin Cygnet. Jest to mocno zmodyfikowana wizualnie i podrasowana pod względem jakości materiałów wykończeniowych wersja mikrosamochodu z Japonii. Produkcja tego auta nie przebiegła jednak z planem i fabryki wyprodukowały zaledwie 300 egzemplarzy Cygneta.

Samochód zdecydowano się wycofać dość szybko. Mimo tego można powiedzieć, że Toyota iQ odniosła swoisty sukces, gdyż wprowadziła nową jakość do segmentu A i stanowi przykład tego, że nawet z najmniejszego auta da się wycisnąć relatywnie sporo przestrzeni.

Toyota IQ – dane techniczne i wymiary

toyota iq wymiary

Jak już było wspomniane Toyota iQ ma mikroskopijne, jak na samochód rozmiary. Jej długość to zaledwie 2985 milimetrów, co i tak czyni ją dłuższą o około 30 centymetrów od oferowanego w tamtym okresie Smarta Fortwo. Szerokość to 1680 milimetrów, a wysokość sięga 1500 milimetrów. Rozstaw osi naturalnie jest niewielki i mierzy 2000 milimetrów. Spora jest za to masa własna, która w tym niespełna 3-metrowym aucie wynosi od 860 do nawet 1140 kilogramów w elektrycznej wersji.

Mikroskopijny jest również bagażnik, który tak naprawdę można nazwać 32-litrowym schowkiem. Pojemność ta jest trzy razy mniejsza od tej, którą dysponuje poczciwy Maluch, a wiele większych aut typu minivan dysponuje schowkami o wiele większej łącznej pojemności niż bagażnik w modelu iQ.

Toyota IQ – gama silnikowa

Pod maską znajdziemy całkiem spore jak na rozmiary auta jednostki napędowe. Podstawowa to silnik 1.0 VVT-i o mocy 68 koni mechanicznych. Większy benzyniak to silnik 1.33 Dual-VVT-i o mocy 98 koni, co jest naprawdę sporym wynikiem jak na rozmiary auta. Dostępna była również jednostka wysokoprężna 1.4 D-4D o mocy 90 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 190 Nm.

Toyota IQ – ceny samochodów używanych

Toyotę iQ można bez problemów znaleźć na rynku aut używanych. Zazwyczaj kosztuje ona od 11 do nawet 20 tysięcy złotych. Praktycznie wszystkie egzemplarze tego miniaturowego, miejskiego auta wyposażone są w benzynowy silnik 1.0 VVT-i.