Smart Fortwo - "mikro" auto
Smart ForTwo to „mikro” miejski samochód należący do klasy A, produkowany przez Mercedes-Benz. Ten model auta został wprowadzony na rynek w 1998 roku. Inicjatorem projektu jest szwajcarski producent zegarków Nicolas Hayek. Znany jest z niezwykle małych rozmiarów (około 2,5 m długości) i awangardowego designu. Jego głównym zadaniem zawsze było swobodne poruszanie się w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie zawsze brakuje miejsc parkingowych. Oferuje również wersję kabriolet i kilka wersji specjalnych. Główną różnicą w stosunku do wersji podstawowej jest styl nadwozia i wygląd.
W marcu 2007 roku na rynek wprowadzono Fortwo drugiej generacji, o 20 cm dłuższe niż pierwsza generacja, wyposażone w nowy silnik, nową skrzynię biegów i unowocześniony system bezpieczeństwa zapewniający większą oszczędność paliwa. W 2014 roku do produkcji wszedł model trzeciej generacji oparty na platformie Renault Twingo trzeciej generacji. W 2015podczas Frankfurt Motor Show zaprezentowano Fortwo Cabrio, które po raz pierwszy zostało wprowadzone na rynek w 2016 roku.
Pochodzenie wyrazu nazwy Smart wydaje się być bardzo prosta, większość uważa, że pochodzi od angielskiego przymiotnika smart, który oznacza mądrą osobę. Jak sama nazwa wskazuje, Fortwo może podróżować w dwie osoby. Od początku był to jeden z najmniejszych masowo produkowanych samochodów na świecie.
Silnik Smart ForTwo znajduje się pod podłogą kufra. Samochód waży 730 kilogramów i jest napędzany trzycylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 0,6 lub 0,7 litra lub silnikiem Diesla o pojemności 0,8 litra. Silniki benzynowe miały moc 50 i 60 KM, sportowa wersja Brabusa 75 KM (w drugiej generacji silniki benzynowe miały moc 70, 84 i 98 KM). Diesel wytwarzał 41 KM (55 KM w drugiej generacji). Smart ForTwo miał napęd na tylne koła, a moc, która utrzymywała ruch osi, była kierowana przez półautomatyczną skrzynię biegów.
Smart ForTwo w 2003 roku przeszedł facelifting podczas którego wypuszczono na rynek wersję kabriolet ze składanym soft topem. W 2000 roku ukazała się wersja Crossblade, która charakteryzuje się brakiem szyby, dachu oraz drzwi (w modelu były belki poprzeczne).