samochody elektryczne

Jakie udogodnienia mają samochody elektryczne?

Pierwsze udogodnienie? Charakterystyka silnika elektrycznego

Zaczynając opowieść o udogodnieniach, jakie możemy uzyskać, posiadając samochody elektryczne, należy zacząć od zasad działania tychże pojazdów. Praktycznie każde auto tego typu posiada bowiem kilka atutów, których nigdy nie będziemy w stanie spotkać w autach spalinowych. Głównym winowajcą jest tutaj fizyka. Najlepszym przykładem jest tutaj praca silnika elektrycznego w porównaniu do klasycznej jednostki spalinowej.

Auto elektryczne, a raczej motor w nim zawarty, posiada wyjątkowy sposób pracy. Od momentu wciśnięcia do pełna pedału gazu otrzymujemy bowiem pełny moment obrotowy, co stanowi niebywałą pomoc w przyspieszeniu. Często nawet auta typowo miejskie potrafią zaimponować przy starcie ze świateł do 50 km/h. Oczywiście tutaj pojawia się pewna wada aut elektrycznych, czyli ich prędkość maksymalna, dlatego dalsze przyspieszenie może już nie być tak imponujące. Nie da się jednak ukryć, iż w warunkach miejskich auto napędzane energią elektryczną może nam pozwolić na znaczne zwiększenie dynamiki naszej jazdy.

Spore dopłaty na auto elektryczne

Kolejnym dodatkiem, jaki z pewnością może przekonać wiele osób do kupna samochodu elektrycznego, bez wątpienia jest szereg dopłat do ich zakupów. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele specjalnych programów, które mają zachęcić kierowców do przesiadki na stosunkowo drogie auta elektryczne. Można na przykład wspomnieć o programie „Zielony Samochód”, który działa w przypadku osób fizycznych, „eVAN” zaś skierowany jest do firm i przedsiębiorców. Jeżeli o elektryku myśli taksówkarz, może natomiast skorzystać z dotacji „Koliber”.

Nie można również zapominać o najnowszym programie „Mój elektryk”, dzięki któremu jesteśmy w stanie otrzymać spore dopłaty na zakup samochodu elektrycznego oraz wodorowego. Oczywiście ten drugi przypadek jest naprawdę marginalny i trudno jest nawet znaleźć stacje tankowania wodorem w Polsce, lecz jeżeli chodzi o auta na prąd, szereg różnych dopłat niewątpliwie może przynieść spore korzyści finansowe.

Przywileje w mieście – co można robić, posiadając elektryka?

Rządzący próbują przekonać obywateli do wyboru samochodów elektrycznych nie tylko za pomocą dopłat. W największych polskich miastach jesteśmy w stanie uzyskać wiele różnych bonifikat za samo posiadanie takiego samochodu. Najważniejszą kwestią jest na przykład możliwość jazdy buspasami, które oczywiście domyślnie są stworzone wyłącznie dla komunikacji miejskiej. Auta wodorowe oraz elektryczne są jednak z tego obowiązku wyjęte. Dla auta elektrycznych oferowane są również darmowe parkingi w miastach, co również jest ogromną ulgą dla kierowców. To właśnie te przywileje sprawiły, iż w Polsce pojazdy na prąd i na wodór posiadają zielone tablice rejestracyjne. Wcześniej bowiem korzystanie z takich praw kończyło się spotkaniem z policją, której musieliśmy udowodnić podczas kontroli, że nasze auto jest elektrykiem. Teraz ten problem na szczęście zniknął, a posiadacze aut na prąd mogą poruszać się po zatłoczonych miastach o wiele swobodniej.

Koszty użytkowania elektryków w momencie wysokich cen paliw

Na sam koniec zdecydowanie warto wspomnieć o kosztach eksploatacji samochodu elektrycznego w życiu codziennym. Obecnie ceny paliw dosłownie szybują w górę, a niektóre stacje benzynowe szykują się do wprowadzenia czterocyfrowych wyświetlaczy dla ich cen. Co zaś w przypadku prądu? Oczywiście stacje ładowania nie są najtańsze, choć oczywiście wypadają korzystniej względem benzyny czy oleju napędowego. Jeżeli jednak decydujemy się na ładowanie elektryka w domu, jesteśmy w stanie naprawdę mocno zaoszczędzić. Pełny akumulator za kilkanaście złotych? Nie ma w tym najmniejszego problemu! Jest to jeden z atutów, który obecnie przekonuje wiele osób do wybrania samochodu elektrycznego.