auta dla niepełnosprawnych

Jak dostosować samochód dla osoby niepełnosprawnej?

Wykluczenie komunikacyjne osób niepełnosprawnych

Nasz świat, co nie powinno nikogo dziwić, jest w pierwszej kolejności dostosowany pod osoby w pełni zdrowe, które nie posiadają problemu na przykład z wchodzeniem po schodach czy z jednoczesnym używaniem rąk i nóg. Nie możemy jednak zapominać o osobach, które z jakiegoś względu są takich możliwości pozbawione i na szczęście coraz częściej zwraca się uwagę na ich problemy. Mimo że nadal nie możemy powiedzieć, iż osoby niepełnosprawne nie mają żadnego problemu z normalnym funkcjonowaniem, ta kwestia zdecydowanie idzie w dobrą stronę. Przy naprawdę wielu budynkach pojawiają się specjalne rampy, dzięki którym ludzie na wózkach są w stanie dostać się do środka, a w autobusach czy tramwajach znajdują się specjalne miejsca, w których to osoba niepełnosprawna może się ustawić i zapiąć pasami, dzięki czemu wózek będzie unieruchomiony.

Niestety sporym kłopotem nadal jest w niektórych przypadkach jazda samochodem. Żaden popularny pojazd tego typu nie jest w żaden sposób dostosowany do potrzeb takich osób. Często sprawia to, że jazda samochodem niezależnie od tego, czy mówimy tu o kierowcy, czy o pasażerze jest niemożliwa. Nie oznacza to jednak, iż w tej kwestii jesteśmy bezradni. Możemy bowiem bez trudności dostosować nasz samochód pod wymagania osoby niepełnosprawnej, dzięki czemu jazda nim stanie się o wiele łatwiejsza i wygodniejsza. Jak więc to zrobić w sposób przemyślany i jakie przyrządy powinny się znaleźć w takim aucie?

Wiele urządzeń dla osoby niepełnosprawnej

Naprawdę wiele firm działa w strefie przygotowywania samochodów pod osoby niepełnosprawne, zapewniając narzędzia i urządzenia znacznie ułatwiające przewożenie takich osób. O czym jednak najbardziej warto wspomnieć?

Ważnym punktem samochodu, który ma spełniać wymagania i potrzeby osoby niepełnosprawnej, z pewnością jest specjalne obrotowe siedzenie, które możemy zamontować oczywiście w zależności od tego, ile mamy miejsca w pojeździe. Z pomocą takiego siedzenia osoba niepełnosprawna może łatwo zająć miejsce, nie będąc nawet w pełni w aucie, a następnie obrócić fotel w taki sposób, aby znalazł się on w naturalnej pozycji. Jeśli zaś chodzi o kwestie bezpieczeństwa dotyczące jazdy, warto rozważyć dodatkowe pasy stabilizujące, które stanowią uzupełnienie dla fabrycznych pasów bezpieczeństwa i sprawiają, że osoba niepełnosprawna będzie w stanie uzyskać większą stabilność ciała.

Urozmaicenia dla osób z niepełnosprawnościami nie muszą się jednak ograniczać tylko i wyłącznie do foteli. Warto na przykład zainwestować w specjalny uchwyt drzwiowy, który może być bardzo użytecznym wsparciem przy wsiadaniu oraz wysiadaniu z samochodu. Niektórzy, szczególnie w przypadku wanów oraz busów, dokładają również dodatkowy uchwyt, który pomaga podnieść się podczas wsiadania. W przypadku większych samochodów można również rozważyć zakup składanej rampy, która będzie sporym wsparciem przy wprowadzaniu wózka, bądź specjalnego żurawia. Nie masz miejsca w aucie? Zawsze możesz zainwestować w specjalny bagażnik dachowy, na którym będzie można przewieźć wózek inwalidzki!

Osoba niepełnosprawna jako kierowca? W obecnym świecie – żaden problem!

Osoby niepełnosprawne jeszcze do niedawna nie mogły liczyć na większe ułatwienia związane z jazdą autem. Teraz jednak to się zmienia, a opcji na normalną jazdę autem jest wiele. Z pewnością należy wspomnieć o specjalnej dźwigni mechanicznej, która może służyć równocześnie za gaz, hamulec i sprzęgło. Można ją obsługiwać jedną ręką, dzięki czemu osoby z dysfunkcją nóg nie mają już problemu z obsługą pedałów – po prostu nie muszą już ich używać! Jeżeli zaś problemem jest tylko jedna z nóg, można również zainwestować w specjalne mechanizmy do ręcznej obsługi gazu i hamulca (manetka w stylu motocyklowym) lub do ręcznej obsługi sprzęgła (specjalna dźwignia z automatycznym blokowaniem przy maksymalnym wychyleniu).