taxi

Jakie auto najlepsze na taxi?

Jaki segment najlepszy w przypadku samochodu na taxi?

Nie każde auto będzie bez dwóch zdań nadawało się jako taksówka. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o technikalia czy luksus, ale również o sam jego rozmiar oraz, jakkolwiek to nie zabrzmi, jego prestiż. Bardzo często osoby, wybierając taksówkę, patrzą na flotę korporacji taksówkarskiej czy po prostu na pojedyncze samochody. Niektórzy są wręcz w stanie zapłacić więcej za samochód, którzy wygląda na bardziej luksusowy i komfortowy. W jakich segmentach rynku najlepiej jest więc szukać auta na taksówkę?

Niektórzy będą twierdzić, iż już w segmencie B jesteśmy w stanie znaleźć intrygujące samochody, lecz są to wyłącznie pojedyncze przypadki. Bardzo często auta z klasy miejskiej będą najzwyczajniej w świecie za małe. Uznaje się powszechnie, iż swoiste minimum to klasa kompaktowa, czyli segment C. Jesteśmy tu już w stanie znaleźć sporej wielkości sedany i kombi, a także całkiem przestronne hatchbacki. Auta z segmentów D oraz E również sprawdzą się znakomicie, choć za takie pojazdy będzie trzeba zapłacić już o wiele więcej. Jeżeli zaś jesteś odpowiedzialny za budowę floty firmy taksówkarskiej, zdecydowanie nie wolno zapomnieć o wanach czy minibusach, które przy niektórych zleceniach mogą być wręcz na wagę złota.

Oszczędność paliwa – jeden z najważniejszych atutów auta na taxi

Nie da się ukryć, iż bardzo ważnym czynnikiem podczas wybierania samochodu na taxi jest jego zużycie paliwa. Jeżeli chcemy na naszych kursach zarobić, musimy wychodzić na plus względem kosztów, jakie ponosimy za pojedynczy kurs. To właśnie dlatego konieczne jest szukanie pojazdów, które sprawdzą się bardzo dobrze w kwestii oszczędności na paliwie, szczególnie iż jego ceny przyprawiają obecnie wiele osób o ból głowy, a co dopiero ludzi, którzy w samochodzie spędzają kilkadziesiąt godzin tygodniowo.

Jeżeli mowa jest o samochodach starszej daty, mądrym posunięciem wydaje się na przykład zamontowanie instalacji LPG. Gaz jest nieporównywalnie tańszym i bardziej ekologicznym paliwem niż benzyna czy olej napędowym. Można również zadecydować się na jeszcze lepszą pod tym kątem hybrydę, a nawet na auto elektryczne – program „Koliber” oferuje specjalne dotacje dla taksówkarzy. Jeżeli jednak wolimy pozostać przy klasycznych rozwiązaniach, warto po prostu poszukać modeli oferujących małe zużycie paliwa.

Bezawaryjność i mała utrata wartości – dlaczego jest to ważne?

Kolejnym kluczowym aspektem, którym zdecydowanie powinniśmy się kierować podczas wyboru auta na taksówkę, jest jego bezawaryjność. W przypadku taxi bowiem samochód jest naszym narzędziem pracy. Jeżeli zaś ulegnie on awarii, możemy zostać bez możliwości zarobku. To właśnie dlatego warto wybierać samochody znane z małej liczby awarii, a także kupować albo samochody nowe, albo używane, lecz z pewnego źródła. Kolejnym czynnikiem jest mała utrata wartości w czasie. Każde auto będzie z wiekiem tańsze, lecz ten proces wygląda inaczej w zależności od modelu czy jego wersji. Nasze auto raczej nie zostanie z nami na zawsze, dlatego warto rozglądać się za egzemplarzami, które mogą na przestrzeni lat stracić jak najmniej wartości.

Dobre samopoczucie ważne zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażera

Jeżeli samochodem mamy jeździć po kilka godzin dziennie, musimy wybrać taki pojazd, który będzie dawać nam satysfakcję z jazdy, a przynajmniej taki, który nie będzie nas frustrować – jest to dość oczywiste. Warto jednak myśleć również o perspektywie pasażera. Samochód powinien oferować kilka udogodnień również i dla niego. Warto sprawdzić, czy tylna kanapa jest wystarczająco wygodna, czy wnętrze samochodu jest wystarczająco przestronne, a także czy nie zainwestować w egzemplarz posiadający na przykład podłokietnik, czy gniazdo USB z tyłu. Pasażer z pewnością to doceni!