prawo jazdy

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kat. B?

Wbrew pozorom, prawo jazdy kategorii B uprawnia nie tylko do prowadzenia samochodów osobowych. Posiadając je, kierować można także wieloma innymi pojazdami. Jakimi? Odpowiedź na to pytanie przynosi poniższy tekst.

 

Prawo jazdy kategorii B a uprawnienia

Wbrew obiegowej opinii, osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B prowadzić może nie tylko samochody osobowe. W ostatnich latach zaszły w tej kwestii spore zmiany. Obowiązujące jeszcze do niedawna ograniczenia dotyczyły między innymi dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) pojazdu. Jeżeli nie przekraczała ona 3,5 tony, w zupełności wystarczające było prawo jazdy kategorii B. Gdy natomiast masa pojazdu była większa, należało dysponować dedykowaną mu kategorią. Dopuszczalna masa całkowita dotyczy głównie samochodów dostawczych oraz lekkich ciężarowych. W przypadku autobusów pod uwagę bierze się liczbę pasażerów, a motocykli — moc oraz pojemność silnika.

 

Jeżeli kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B zostanie przyłapany podczas kontroli na prowadzeniu pojazdu, który wykracza poza jego zakres, będzie on traktowany jako osoba bez uprawnień. Konsekwencją tego jest zakaz dalszej jazdy i nakazanie przekazania pojazdu kierowcy dysponującemu stosowną kategorią. Jeżeli nie będzie to możliwe, kierowca będzie zobowiązany do pokrycia kosztów transportu lawetą oraz uiszczenia mandatu w wysokości 300 złotych.

 

Jakiego rodzaju pojazdami można kierować mając prawo jazdy kategorii B?

Jak już zostało wspomniane, kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B prowadzić może nie tylko osobowe samochody używane i nowe. Zasiąść może on również za kółkiem pojazdów, takich jak:

•   Samochód dostawczy — by móc go prowadzić, jego dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać 3,5 tony. Pojazd tego typu może posiadać tak zwane bliźniaki na tylnej osi, które są elementem charakterystycznym dla ciężarówek.

•   Samochód dostawczo — osobowy (inaczej miniautobus) — jedynym warunkiem koniecznym do jego prowadzenia przez kierowcę posiadającego prawo jazdy kategorii B jest to, aby posiadał on nie więcej niż 9 miejsc siedzących razem z kierowcą. Jeżeli jest ich więcej, należy dysponować prawem jazdy kategorii D.

•   Kamper — dotyczy to modeli o małych i średnich rozmiarach, o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3,5 tony. Co więcej, prawo jazdy kategorii B dopuszcza ciągnięcie kamperem przyczepy lekkiej, czyli takiej o masie do 750 kilogramów. Gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdu tego typu jest wyższa niż 4500 kilogramów, by móc go prowadzić należy posiadać kategorię C. Co do przyczep ważących więcej niż 750 kilogramów, do ich ciągnięcia jest wymagane prawo jazdy kategorii B + E.

•   Ciągnik rolniczy — pojazd tego typu można prowadzić na terenie Polskie bez względu na jego dopuszczalną masę całkowitą. Prawo jazdy kategorii B dopuszcza również kierowanie ciągnikiem wraz z elementem podwieszonym do niego, takim jak na przykład pług. Dodatkowo, możliwe jest tu także holowanie przyczep lekkich.

•   Kombajn — poruszanie się po drogach publicznych takich pojazdów przez posiadacza prawa jazdy kategorii B jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy pojazd ma zdjęty tak zwany heder, czyli urządzenie do zbierania zboża.

•   Pojazdy budowlane — mając prawo jazdy kategorii B, można poruszać się maszynami, takimi jak koparki, walce czy ładowarki. Nie można natomiast wykorzystywać ich do pracy. Do tego celu niezbędna jest książeczka operatora lub stosowne kwalifikacje czy zaświadczenie eksploatacyjne.

•   Motorower — mianem tym określa się pojazd o pojemności silnika nie większej niż 50 cm3, który rozwija prędkość do 45 km/h. Co ciekawe, motorowerem można poruszać się posiadając wyłącznie dowód osobisty.

•   Motocykl — prawo jazdy kategorii B pozwala kierować pojazdem tego typu o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, który rozwija nie więcej niż 11 kW. Stosunek mocy do masy własnej nie może tu przekraczać 0,1 kW/kg. Aby móc poruszać się po drogach takim motocyklem, prawo jazdy kategorii B należy posiadać od co najmniej 3 lat.

 

 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Gwarancja na auto używane