Samochody.pl

Myjnia bezdotykowa. Jak umyć samochód?

Myjnie bezdotykowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Trudno się temu dziwić — pozwalają one szybko i niedrogo umyć samochód. Odgrywa to szczególnie istotną rolę wśród pracowników korporacji taksówkarskich, firm przewozowych czy przedstawicieli handlowych. Jak krok po kroku myć samochód na myjni bezdotykowej?

 

Myjnia bezdotykowa — co warto wiedzieć na jej temat?

Oto garść praktycznych informacji, z którymi warto się zapoznać przed pierwszą wizytą na myjni bezdotykowej:

•   Usługa tego typu opiera się o umycie samochodu bez użycia siły mechanicznej.

•   Czas jednego impulsu mycia na myjni automatycznej waha się średnio od 30 do 60 sekund. Niektóre miejsca tego typu oferują dłuższy czas mycia w określonych godzinach.

•   Średni koszt umycia auta na myjni automatycznej to między 6 a 12 złotych. Jeżeli jest ono mocno zabrudzone, liczyć należy się z wydatkiem na poziomie 20 — 30 złotych.

•   Wiele myjni automatycznych oferuje swoim klientom osobne stanowiska pozwalające na wytarcie auta do sucha lub wyczyszczenie jego wnętrza przy pomocy dedykowanych preparatów.

•   Jeżeli pojazd jest mocno rozgrzany, należy go zaparkować na kilka minut w cieniu — pozwoli to na ochłodzenie lakieru oraz hamulców.

•   Gdy myjnia automatyczna oferuje klientom specjalne uchwyty na dywaniki oraz bagażnika, warto je wyciągnąć jeszcze pod rozpoczęciem mycia.

•   Na wyposażeniu większości myjni automatycznych znajdują się szczotki do mycia. Niestety, mogą one prowadzić do porysowania lakieru lub nagromadzenia się drobinek piasku we wnętrzu kół.

•   Posiadacze felg chromowanych, polerowanych oraz matowych, szczególną uwagę powinni zwracać na preparaty chemiczne oferowane przez myjnię automatyczną. Spora część z nich jest bowiem agresywna. Tego typu elementy najlepiej myć ręcznie, przy pomocy szamponu samochodowego.

•   Szczególną ostrożność należy zachować podczas mycia elementów z widoczną korozją, lakierowanych elementów z tworzyw sztucznych, folii oraz naklejek. Nie powinno się zbyt blisko przykładać do nich końcówki lancy. To samo tyczy się zmywania śladów owadów.

 

Jak krok po kroku myć samochód na myjni automatycznej?

W jaki sposób należy myć samochody osobowe na myjni automatycznej?

•   Płukanie wstępne — po dotarciu do myjni automatycznej, w pierwszej kolejności należy opłukać samochody ciepłą wodą. Ma to na celu wstępne usunięcie błota oraz kurzu. Mycie powinno się rozpocząć od dachu pojazdu, przechodząc stopniowo ku dołowi. Na samym końcu należy spłukać progi, koła i nadkola.

•   Aktywna piana — to silnie skoncentrowany, skuteczny środek mający na celu zmiękczyć brud i częściowo usunąć go z powierzchni lakieru. Jeżeli dana myjnia automatyczna nie ma go w swojej ofercie, należy umyć samochód szamponem lub proszkiem. Aplikację aktywnej piany najlepiej rozpocząć od dołu pojazdu, wykonując długie, poziome ruchy i stopniowo przesuwając się ku górze. Po nałożeniu preparatu odczekujemy około 60 sekund, tak aby mógł on zadziałać. Jako że piana na tego typu myjniach często jest rozwodniona i spływa z karoserii, należy ją aplikować starannie, w jednym kierunku.

•   Mycie zasadnicze — na tym etapie najważniejsze jest to, aby trzymać lancę pod kątem 45 stopni, w odległości 40 cm od karoserii. Mycie właściwe najlepiej zacząć od przodu pojazdu, stopniowo przechodząc do następnych partii. Jeżeli samochód jest mocno zabrudzony, proces należy powtarzać aż do uzyskania czystej powierzchni.

•   Płukanie — to niezwykle ważny etap mycia auta na myjni bezdotykowej. Wynika to z tego, że resztki szamponu mogą się gromadzić pod wycieraczkami, tablicami rejestracyjnymi, w rynienkach odprowadzających wodę z dachu czy na łączeniach poszczególnych elementów karoserii. Pojazd należy wypłukać bardzo dokładnie i zakończyć dopiero wówczas, gdy wyciekająca woda będzie pozbawiona piany.

•   Aplikacja wosku — warto zaaplikować go na karoserię. Zagwarantuje on karoserii ochronę przed szkodliwymi czynnikami i estetyczny połysk. Wosk należy nakładać obficie i dokładnie.

•   Osuszanie i nabłyszczanie — na tym etapie pojazd opłukuje się wodą zdemineralizowaną, co ma na celu pozbyć się twardej wody i wyeliminować ryzyko pojawienia się zacieków.

 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Jakie możliwości daje detailing?