Mazda 2 - jaki silnik wybrać?

Mazda 2 - jaki silnik wybrać?

Druga generacja Mazdy do dziś uchodzi za jedną z najmniej problematycznych w porównaniu do innych modeli. Drugie wcielenie Mazdy zdecydowanie zerwało ze starym wizerunkiem niezbyt zgrabnego minivana. W ten sposób możliwe było, aby upodobniła się do większości reprezentantów samochodów miejskich. Odchudzenie dwójki o niemal 100 kilogramów bardzo korzystnie wpłynęło na wiele parametrów technicznych. Warto podkreślić, że wszystkie jednostki benzynowe w Mazdzie 2 są konstrukcjami autorskimi. Zgodnie z przewidywaniami Mazda 2 jest bardzo dynamiczna, mobilna, ale również paliwożerna. Co konkretnie ma do zaoferowania dwójka w aspekcie mechanicznego wykończenia silników?

 

Mazda 2 – dane techniczne silników

 

Mazda 2 bardzo często porównywana jest do Peugeota 207 oraz Forda Fiesty. Jednak gama silnikowa w Mazdzie w porównaniu z propozycjami Forda prezentuje się bardzo skromnie. Jednostki benzynowe obejmują własne konstrukcje producenta o pojemności 1.3l MZR o mocy 75 oraz 86 koni mechanicznych i 1.6l MZR o mocy 102, oraz 103 koni mechanicznych. Mimo tego, że w ogólnodostępnych katalogach silniki nie zachwycają osiągami, to w rzeczywistości doskonale radzą sobie na wysokich obrotach, a tym samym dają dużo frajdy z dynamicznej jazdy. Z kolei silniki dieslowskie o pojemności 1.4 oraz 1.6 litra i mocy 68 koni mechanicznych, oraz 90 i 95 koni mechanicznych są bardzo komfortowe w codziennej eksploatacji. Ponadto dzięki sporemu zapasowi momentu obrotowego doskonale spisują się na autostradach, a w mieście spalają minimalne ilości paliwa. Zdecydowanie silniki Mazdy tak samo benzynowe, jak i dieslowe są bardzo dynamiczne, a równocześnie oszczędne przy właściwej i umiejętnej eksploatacji.

 

Mazda 2 – typowe usterki

 

W wersjach benzynowych Mazdy 2 potencjalne usterki występują niezwykle rzadko, a jeżeli się już pojawiają, to dotyczą błahych kwestii między innymi falowania obrotów. Analogicznie silniki dieslowskie także nie sprawiają większych problemów, choć tutaj problem stanowi filtr cząstek stałych. Większość użytkowników potwierdza, że silniki dieslowskie bardzo słabo tolerują jazdę miejską, co także coraz częściej nie jest rekomendowane również przez ekspertów. Niemniej należy pamiętać, że wymienione usterki jakie, mogą występować w czasie eksploatacji, pozwalają na szybkie naprawy, które nie generują dużych kosztów. Mazdę drugiej generacji jako samochód wytrzymały i dynamiczny, a przede wszystkim stosunkowo tani można z czystym sumieniem polecić większości kierowców.

Mazda 2 - jaki silnik wybrać?
Mazda 2 - jaki silnik wybrać?
Mazda 2 - jaki silnik wybrać?