Mazda Cx-5 - jaki silnik wybrać?

Mazda Cx-5 - jaki silnik wybrać?

Bogato wyposażony, solidny i wytrzymały, a także niemal bezawaryjny to pierwsze z najważniejszych określeń, jakie przychodzą na myśl w momencie charakteryzowania Mazdy Cx-5. Nawet wysokie ceny tego SUV-a nie odstraszają klientów. Światowa premiera Mazdy Cx-5 odbyła się w 2017 roku i została bardzo pozytywnie odebrana przez klientów. Należy podkreślić, że opracowanie kompaktowego SUV-a wyszło Maździe wyśmienicie. Samochód jest nie tylko przestronny i nowocześnie zaprojektowany, ale również świetnie zaopatrzony w detale, które podkreślają jego charakter. Bardzo wydaje elektryczne wspomaganie kierownicy, świetnie spisuje się w mieście oraz intuicyjnie dostosowuje swoją charakterystykę do rozwijania wyższych prędkości. Jeżeli względy estetyczne plasują się na bardzo wysokim poziomie to jak spisuje się w kwestiach mechanicznych Mazda Cx-5?

 

Mazda Cx-5 – techniczne parametry silników

 

Mazda Cx-5 jest pierwszym modelem, w którym zastosowane zostały silniki z wykorzystaniem technologii SkyActiv, dzięki którym znacznie zwiększono stopień sprężenia w jednostkach benzynowych, a tym samym zmniejszony został w silnikach dieslowych. Dlatego głównie z tego powodu silniki wysokoprężne posiadają wiele problemów z rozruchem. Tym samym ciężko je z czystym sumieniem polecić w tym modelu. Mimo tego, że jednostki dieslowe palą mniej od benzynowych, to posiadają wiele wad między innymi wady wałków rozrządu, gdzie wycierają się oraz wytwarzają opiłki metalu. W efekcie dostają się one do oleju silnikowego. Warto podkreślić, że jednostki benzynowe nie posiadają turbosprężarki, a 2.2 SkyActiv ma ich aż dwie. Początkowo w palecie silników widniał tylko i wyłącznie 2.0 SkyActive-G posiadający moc 160 koni mechanicznych oraz napęd na cztery koła. Jednak w momencie liftingu, a więc po 2015 roku do palety silników dołączył silnik o pojemności skokowej 2.5. SkyActive-G o mocy 192 koni mechanicznych w automatycznej skrzyni biegów, także z napędem na cztery koła. Oczywiście taka wersja też znacznie więcej spalała zarówno w trasie jak i po mieście.

 

Mazda Cx-5 – typowe usterki

 

Na obecnym rynku do wielu modeli Mazd brakuje odpowiednich zamienników. Nie można powiedzieć, że w razie poważniejszej usterki są one łatwo dostępne na rynku. Ponadto nie należą do najtańszych. Niemniej Mazda Cx-5 bardzo rzadko zaskakuje poważniejszymi usterkami swoich użytkowników. Bardzo niski poziom awaryjności auta sprawia, że mimo bardzo wysokich cen za SUV-a cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem pośród klientów. Największym plusem tego modelu jest między innymi układ jezdny, ponieważ autem nie buja i nawet przy dużych prędkościach jest stabilne, dając komfort prowadzenia. Jednym małym defektem może być defekt rozrządu, a konkretnie wycierające się wałki.

Mazda Cx-5 - jaki silnik wybrać?
Mazda Cx-5 - jaki silnik wybrać?
Mazda Cx-5 - jaki silnik wybrać?