samochody

Na jaki okres można przedłużyć gwarancję samochodu?

Gwarancja na samochód osobowy jest jedną z rzeczy, które świetnie działają w formie magnesu na klientów. Bardzo często klienci autoryzowanych dealerów chętnie szukają nawet okazji na ich przedłużenie. Jak wygląda przedłużenie takowej gwarancji i ile może kosztować taka czynność?

Jak wygląda gwarancja oferowana przez dealerów nowych samochodów osobowych

Na gwarancję, która jest faktycznie gwarancją zazwyczaj możemy liczyć jedynie w wypadku nowych samochodów osobowych sprzedawanych przez autoryzowanych dealerów danej marki. Zawsze jesteśmy chronieni przez rękojmie, co wynika z ustawy, lecz praktycznie każdy producent w celu przyciągnięcia klientów oferuje również dobrowolną gwarancję, dzięki której posiadacz auta może liczyć na darmowe naprawy. Nie obejmuje to jednak każdej wizyty w serwisie i gwarancję można dosyć łatwo stracić.

Co obejmuje gwarancja oferowana przez autoryzowanych dealerów samochodów osobowych?

Znacznie łatwiej niż wskazać co obejmuje dobrowolna gwarancja udzielana przez dealerów jest wskazać to czego ona nie obejmuje. Przede wszystkim na darmowe naprawy w ASO, czyli w Autoryzowanej Stacji Obsługi, która zazwyczaj jest prowadzona równocześnie wraz z salonem samochodowym w tej samej placówce liczyć nie możemy w wypadku części, których zużycie jest naturalnym elementem eksploatacji. Mowa tu przede wszystkim o filtrach takich jak filtr oleju, paliwa, powietrza, czy też kabinowy. Gwarancji nie podlegają również płyny, smary i oleje w postaci oleju silnikowego, oleju do skrzyni biegów, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego, do wspomagania, czynnika klimatyzacji czy też płynu do spryskiwaczy.

Kolejne elementy, w wypadku których nie można liczyć na jakąkolwiek gwarancje to na przykład żarówki do reflektorów, pióra do wycieraczek czy też wszelkiego rodzaju bezpieczniki. Skróconą gwarancję lub brak z kolei mają takie części jak hamulce, paski napędowe, sprzęgło, świecie zapłonowe oraz żarowe w zależności od rodzaju jednostki napędowej oraz poszczególne elementy zawieszenia.

Gwarancją nie są objęte również okresowe wizyty serwisowe w postaci wymian płynów eksploatacyjnych, zmiany opon, rotacyjnego ich przekładania, regulacji ciśnienia, regulacji geometrii zawieszenia czy też okresowego przeglądu technicznego oraz przeglądu blacharskiego.

Kolejne sytuacje, w których nie można liczyć na gwarancję, a nawet można ją utracić to w sytuacji, w której w aucie były wykonywane modyfikacje niezalecane przez producenta, a także gdy samochód nie jest regularnie serwisowany w ASO. Gdy samochód jeździ jako taksówka czy też bierze udział w zawodach sportowych, które sprawiają, iż części są znacznie bardziej narażone na zużycie. Z kolei w wypadku opon gwarancję zapewnia ich producent i ASO nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek ich wady.

Gwarancja tymczasowo również wygasa po tym jak auto zostało uszkodzone w wyniku kolizji, zalania czy też pożaru. Aby ją odzyskać trzeba udać się do ASO i tam samochód musi być naprawiony zgodnie z zaleceniami producenta. Dopiero wtedy gwarancja może zacząć ponownie działać.

Jak można przedłużyć gwarancję na auto?

Wielu producentów oferuje przedłużenie gwarancji na samochód. Wśród tych, którzy nie prowadzą takiej usługi można wymienić Hyundaia (podstawowa gwarancja na 5 lat), Kię (podstawowa gwarancja na 7 lat) oraz Seata (podstawowa gwarancja na 5 lat lub 150 tys. km). Inni producenci oferują rozszerzenie gwarancji.

W wypadku na przykład Alfy Romeo zamiast podstawowych dwóch lat można liczyć na bezpłatne przedłużenie gwarancji do pięciu lat lub do przejechania przez auto 200 tysięcy kilometrów. Na najwięcej można liczyć w Fordzie (przedłużenie do 10 lat lub 200 tys. km) oraz Lexusie (przedłużenie do 10 lat). Przedłużenie do lat 8 oferuje Citroen z zastrzeżeniem, że gwarancja jest ważna do przejechania 200 tysięcy kilometrów oraz Peugeot. Do 7 lat ochronę można wydłużyć z kolei w Mercedesie (limit 350 tys. km) oraz Oplu (limit 150 tys. km). Znaczna większość oferuje przedłużenie gwarancji do 5 lat z lub bez limitu kilometrów. Jeśli takowy występuje to zazwyczaj wynosi on 150 tysięcy kilometrów.