Opel Zafira

Opel Zafira - jaki silnik wybrać?

Od samego początku debiutu Opla Zafiry na rynku model chwalony był za bardzo przestronne i funkcjonalne wnętrze. Argumentami, które wciąż przemawiają za Zafirą są niskie koszty zakupu i utrzymania, a także oszczędne i trwałe w eksploatacji silniki diesla. Jak zatem Opel Zafira wypada pod względem mechaniki? Niestety, Zafira nie może poszczycić się dobrymi osiągami, zwłaszcza podczas podróży z kompletem pasażerów, nie wspominając o bagażach. Warto wiedzieć, jeśli decydujemy się na model taki jak Opel Zafira jaki silnik wybrać, aby oferował już nie tyle dużą moc, co bezawaryjność.

 

Opel Zafira – specyfikacja silników

Dostępna paleta jednostek napędowych, które występują w Zafirze niemal w całości pokrywa się z innymi modelami między innymi Vectry C czy Astry H. Na rynku wtórnym dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim mało awaryjne silniki 1.9 CDTI niezależnie od wariantu mocy. Jednak optymalnym wyborem w tym przypadku będzie odmiana 120-konna. Niemniej inne jednostki są także warte uwagi.

Większość użytkowników na temat napędów dieslowych wypowiada się bardzo pozytywnie. Jedyny problem, który często się pojawia to usterki z filtrem cząstek stałych oraz zaworem ERG. Ich naprawa może okazać się kosztowna. Jeśli chodzi o średnie zużycie paliwa, to w dieslach jest na przyzwoitym poziomie – najmniej pali 1.7 CTDI bo 5.8l/100 km, a najwięcej 1.9 CTDI, który na 100km pobierze 7.2l paliwa.

Minivan Zafira pozwala również na znalezienie odpowiedniego wariantu dla miłośników silników benzynowych. Do wyboru są jednostki wolnossące oraz doładowane, jak 2.0 w wariancie turbo. Silniki benzynowe będą także bardziej dynamiczne. Czy będą mniej awaryjne? Pod tym względem zarówno jednostki benzynowe charakteryzują się umiarkowanym poziomem awaryjności względem innych modeli, zatem nie powinniśmy się tu spodziewać zbyt wielu groźnych i drogich w naprawie usterek.

 

Opel Zafira – silnik benzynowy czy diesel?

Jaki zatem silnik będzie najbardziej optymalny do Opla Zafiry? Generalnie do jazdy na mieście lepsze będzie jednostka benzynowa, którą można doposażyć w instalację gazową. Z kolegi w dłuższych trasach znacznie lepiej sprawdzi się silnik Diesla. W aspekcie awaryjności warto zwrócić uwagę na to, że w silnikach benzynowych z wysokimi przebiegami zwiększa się spalanie oleju. Z drugiej strony w dieslach, które mocno eksploatowane są, w mieście bardzo szybko zapychają się filtry. O ile zwiększone zapotrzebowanie na olej nie stanowi zbyt dużego problemu, o tyle już usterka związana z filtrami może okazać się kosztowna w naprawie.

W przypadku Opla Zafiry niedociągnięcia dotyczą zarówno silników benzynowych jak i silników wysokoprężnych, jednak regularne kontrole pozwalają na skuteczne niwelowanie zarówno drobnych, jak i dużych, a w efekcie kosztownych usterek.

 

Opel Zafira – zalety i wady

Zafira jest autem, które ma wiele zalet – przede wszystkim jest pakowne i przestronne, zapewni wystarczająco miejsca na podróż dla dużej rodziny. Oprócz tego dochodzi komfort zapewniony wszystkim pasażerom i funkcjonalna przestrzeń. Opel Zafira bardzo dobrze wypada w kwestii dużej ilości przestrzeni tak samo w środku auta jak i w bagażniku. Również do zabezpieczeń antykorozyjnych nie można mieć większych zastrzeżeń. Ten model Opla określany jest jako solidny i praktyczny van, którego można kupić za rozsądne pieniądze.

Niemniej, wykończenie auta nie jest jego najmocniejszą stroną. Duża ilość plastiku w środku przeszkadza, wytwarzając spory poziom hałasu. Problem jest również z mocą silników, zwłaszcza w starszych generacjach. Jednak modele z mocniejszymi jednostkami oferują już przyzwoitą dynamikę jazdy.

Lista ewentualnych usterek jest stosunkowo długa, jednak ich naprawy nie wymagają dużych nakładów finansowych – ceny za części są rozsądne, a konstrukcja modelu jest dobrze znana mechanikom, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza ewentualną naprawę, jednocześnie obniżając jej koszty. Na rynku aut używanych znajdziemy sporo egzemplarzy Zafiry wymęczonych i po przejściach, ale przy odpowiednim sprawdzeniu chociażby historii pojazdu jesteśmy w stanie wciąż zakupić dobrze sprawującą się wersję tego przestronnego vana w rozsądnej cenie.

 

Zobacz także: Jakie samochody kupić do 40 tys.