Opel Zafira to 5-drzwiowy kompaktowy minivan

Opel Zafira to 5-drzwiowy kompaktowy minivan

Opel Zafira to 5-drzwiowy kompaktowy minivan produkowany nieprzerwanie przez niemiecką firmę motoryzacyjną Adam Opel AG od 1999 roku. Należy do amerykańskiej firmy motoryzacyjnej General Motors. Podobnie jak większość modeli Opla, Zafira jest sprzedawany pod marką Vauxhall w Wielkiej Brytanii oraz pod marką Holden w Australii. Zafira to nie tylko model przełomowy w historii Opla, ale także model przełomowy w historii całej motoryzacji, ponieważ jest pierwszym samochodem, w którym zastosowano rozwiązanie Flex 7, który pozwala na ukrycie ostatniego rzędu siedzeń (Opel Zafira może pomieścić do 7 osób) niezależnie od wielkości bagażnika. 

Opel Zafira A zadebiutował w 1999 roku. Konstrukcja modelu pierwszej generacji oparta jest na modelu Opla Astry G, Zafira może pomieścić 7 pasażerów. W 2003 roku samochód przeszedł drobne zmiany, zmienił się kolor tylnego kierunkowskazu z pomarańczowego na przezroczysty, grill został zmieniony na chrom, tylny podłokietnik został zmieniony na w pełni otwierany oraz kilka innych detali.

Zafira B zadebiutował w 2005 roku. W lutym 2008 auto przeszło lifting, w tym wymianę przednich i tylnych reflektorów. Po wprowadzeniu na rynek modelu nowej generacji w 2012 roku Zafira B była produkowana do 5 grudnia 2014 roku. Jednak, aby odróżnić te dwa pokolenia, stary model nazwano „rodziną Zafili”, podkreślając jego bardziej zrelaksowany, rodzinny charakter. Opel Zafira C zadebiutował na Salonie Samochodowym we Frankfurcie w 2011 roku. W latach 2012-2016 samochód ten otrzymał dodatkowy przydomek „Tourer”, aby odróżnić go od poprzedniej Zafiry, która była produkowana w tym samym czasie przez dwa lata, a ta ostatnia dodała do nazwy element „rodzina”. Od modernizacji w 2016 roku Zafira trzeciej generacji oferowana jest pod tradycyjną nazwą. W czerwcu 2018 r., ze względu na powolny popyt, zaprzestano produkcji odmian przystosowanych do ruchu lewostronnego na rynki Wielkiej Brytanii, Irlandii i Malty. Na pozostałych rynkach Zafira była dostarczana do 2019 roku.

Opel Zafira to 5-drzwiowy kompaktowy minivan
Opel Zafira to 5-drzwiowy kompaktowy minivan
Opel Zafira to 5-drzwiowy kompaktowy minivan