Samochody dostawcze skrzyniowe

Samochody dostawcze skrzyniowe - historia, charakterystyka, popularne marki

Rynek samochodów dostawczych jest jednym z najbogatszych pod względem dostępnych typów nadwozia. Mamy do dyspozycji furgony, podwozia do zabudowy, chłodnie i właśnie tak zwane skrzyniowe. Czym jest właściwie ten typ, jakie ma przeznaczenie i które modele są w nim dostępne?

Samochody dostawcze typu skrzyniowe – historia

Samochody dostawcze to pojazdy dostępne na rynku od naprawdę wielu lat. Historia niektórych modeli sięga nawet lat 70. czy 80. i przez lata zmieniały się wraz z motoryzacją, by zapewniać jak najlepsze parametry, odpowiednią wielkość, pojemność i ładowność. Jedną z odmian takich samochodów są właśnie tak zwane dostawczaki skrzyniowe. Można porównać je do bardzo wielkich pick-upów, które służą do przewożenia towarów sypkich, lub o niestandardowej wielkości, przez co wystają poza obrys górny pojazdu.

Szczególnie Europa jest bardzo bogatym rynkiem, jeśli mowa o samochodach dostawczych, gdyż każda największa marka jak Fiat, Renault, Peugeot, Mercedes, Iveco, czy Volkswagen posiada swoje skrzyniowe dostawczaki od wielu lat. Dzięki temu na rynku można znaleźć je w różnych cenach i wersjach wyposażenia, a także wielkości. Wielu producentów oferuje nie jeden, a nawet dwa różne samochody dostawcze dostępne z nadwoziem skrzyniowym.

Samochody dostawcze typu skrzyniowe – charakterystyka

Samochody dostawcze skrzyniowe mają nadwozie składające się z dwóch głównych elementów. Z przodu jest wydzielona kabina, gdzie oprócz przestrzeni pasażerskiej znajdziemy naturalnie silnik.  Druga część to umieszczona za kabiną skrzynia, czyli przestrzeń ładunkowa niczym w pickupie, lecz o znacznie większych rozmiarach, a ponadto nie jest ona tak zintegrowana z kabiną, jak to ma miejsce w tego typu samochodach.

Ogromną zaletą jest fakt, iż burty boczne, a także tylna klapa jest otwierana, co istotnie pomaga w załadunku i rozładunku. Do tego dostępne są plandeki, czy też wersje ułatwiające przewóz materiałów sypkich. Przez swoje zalety samochody dostawcze ze skrzynią są bardzo lubiane przez przedsiębiorców z branży budowlanej, czy też pracującej na przykład podczas remontów dróg, architektury krajobrazu i wielu innych. Wynika to z faktu, iż oferują one dużą wszechstronność, a także w przypadku najlepszych modeli rozsądne koszty eksploatacji.

Samochody dostawcze typu skrzyniowe – przedstawiciele gatunku

Szukając skrzyniowych dostawczaków należy skupić się na tym, by miały przede wszystkim niezawodny silnik, bądź by cały samochód posiadał tanie i dostępne części zastępcze. Samochody dostawcze to przede wszystkim domena Francuzów. Citroen Jumper/Peugeot Boxer to świetny wybór. Są to bliźniacze konstrukcje, które występują między innymi z dobrą wysokoprężną jednostką 3.0 HDI. Te dwa francuskie auta to nie jedyni członkowie tej rodziny. W ten sam sposób zbudowano również Fiata Ducato i Opla Movano, gdy mówimy o najnowszej generacji.

Pora przejść do Niemiec. Volkswagen Transporter to model niemal legendarny. Oferuje tanie w obsłudze jednostki, które mają naprawdę rozsądne spalanie, lecz należy to okupić dość małą mocą. Bardzo popularna z nadwoziem skrzyniowym jest generacja T5, która na rynku była obecna w latach 2003-2015, przez co można znaleźć egzemplarze z legendarnym, niezawodnym 1.9 TDI.

Wracamy na chwilę do Francji. Renault Master na rynku dostępny jest już od 40 lat. Z tego powodu rynek aut używanych jest pełen tego typu aut, a silniki są dość żwawe. Problemem jest czasem spalanie, które potrafi przekroczyć 10 litrów na 100 kilometrów nawet podczas jazdy bez ładunku. Mimo tego dostawczak od Renault to sprawdzona przez lata konstrukcja godna polecenia.

Pora udać się na południe. Włoski producent Iveco specjalizuje się w samochodach ciężarowych i dostawczych i jednym z tego owoców jest model Daily, którego skrzyniowe wersje są dość często spotykane na rynku wtórnym. Wyposażenie nie jest na najwyższym poziomie, ale Daily to niezawodne konstrukcje oparte na ramie, dzięki czemu większe ładunki nie zrobią na nim większego wrażenia. Dobre serwisowanie może pozwolić w nim na dość długą, bezproblemową eksploatację. 

 

 

Więcej możesz przeczytać tutaj: Samochody dostawcze typu kontenery – historia