renault cliio

Top 10 małych miejskich aut

Wybór małego auta przeznaczonego do miasta potrafi być naprawdę problematyczny, gdyż na rynku w Europie jest naprawdę spory wybór z racji na to, iż segment B jest jednym z najpopularniejszych na całym Starym Kontynencie co oczywiście wynika ze specyfiki dróg i miast w naszym rejonie świata. Oto 10 najlepszych aut do przemierzania nawet wąskich, miejskich uliczek.

Na co zwracać uwagę przy wyborze miejskiego auta?

Samochody miejskie powinny być przede wszystkim ekonomiczne. To najważniejsze kryterium. Im mniejsze spalanie tym lepiej i z tego powodu w tego typu autach najlepiej sprawdzą się napędy hybrydowe korzystające z niewielkiego benzynowego silnika.

Bardzo przydatne jest również wyposażenie dodatkowe, które jest w stanie ochronić kierowcę przed wypadkami przy niewielkiej prędkości czy też pomóc mu w manewrowaniu podczas parkowania. Mowa tu wszelkiego rodzaju czujnikach oraz kamerach parkowania. Kierowcy doceniają również system monitorowania martwego pola, który znacznie ułatwia zmianę pasa na ruchliwych ulicach, które często przemierzamy podczas jazdy przez miasto.

1. Toyota Yaris

Mały samochód Toyoty to prawdziwy hit od wielu lat. Jest praktycznie podstawowym wyborem ośrodków zajmujących się egzaminowaniem kandydatów na kierowcę, a do tego bardzo chętnie kupują ją klienci indywidualni, jak i ci biznesowi tworzący floty pojazdów przeznaczonych do jazdy po mieście. Największa zaleta Toyoty Yaris to przede wszystkim sprawdzony i efektywny napęd hybrydowy, który jest znakiem rozpoznawczym Toyoty.

2. Skoda Fabia

Czeski samochód w naszym kraju jest obecny w naprawdę sporej ilości. Nie powinno to nikogo dziwić. Fabia to pewien znak jakości, gdyż egzemplarze tego modelu są naprawdę trwałe, a do tego mają naprawdę atrakcyjne ceny jak na swój segment. Nie można również zapominać o tym, że są to samochody świetnie wykonane, które korzystają z elementów opracowanych przez koncern Volkswagen AG, który jest od lat właścicielem Skody.

3. Opel Corsa

Prawdziwy klasyk aut miejskich. Ten niemiecki hatchback przeszedł długą drogę i dziś jest jednym z lepszych wyborów. Corsa to samochód nie tylko praktyczny, ale też elegancko wyglądający. Na uwagę zasługują również poprzednie generacje, które są naprawdę wytrzymałe i chętnie wybierane przez polskich kierowców jako auto przeznaczone do poruszania się po mieście.

4. Renault Clio

Francuski hatchback to także jeden z klasyków tego segmentu. Clio na rynku oferowane jest od wielu lat i obecnie kierowcy mogą zamówić jego już piątą generację, która zadebiutowała w 2019 roku. Clio przyciąga przede wszystkim atrakcyjnym wyglądem, ale też niezawodnością i samą marką z racji na to, iż Renault Clio to jeden z najbardziej znanych miejskich hatchbacków.

5. Hyundai i20

Samochody z Korei Południowej w przeszłości były kojarzone raczej z tandetą, plastikiem i kiepskim wykonaniem, które sprawiało, że były to auta praktycznie najniższej klasy. Koncern Hyundaia przeczy jednak tej opinii już od wielu lat, gdy udało mu się przejąć Kię i znacząco rozwinąć swoje auta, a także infrastrukturę w Europie, która aktualnie pozwala na budowanie nowoczesnych aut mogących walczyć jak równy z równym przeciw europejskim konkurentom. Takim autem jest właśnie Hyundai i20, którego najnowsza generacja nie tylko jest dobrym autem, ale też prezentuje się naprawdę świetnie dzięki udanemu wprowadzeniu nowego języka stylistycznego.

Druga część top 10

W tym zestawieniu mamy jeszcze miejsce dla 5 aut. Na szóste i siódme miejsce trafią samochody mocno spokrewnione z wiceliderem, czyli Skodą Fabią. Mowa tu o Seacie Ibiza oraz Volkswagenie Polo. Te miejskie hatchbacki z koncernu Volkswagen AG są solidne, mają dobre jednostki napędowe i atrakcyjny design. Na minus działa głównie wyższa cena niż w wypadku Skody.

Miejsce ósme to Nissan Micra, który z kolei jest mocno spokrewniony z Renault Clio i wygląda znacznie lepiej niż kiedyś tak samo jak zresztą pozostałe auta japońskiego producenta. Dziewiąte miejsce to również auto z Japonii, a mianowicie Mazda 2, która ostatnio otrzymała wersję hybrydową będącą bliźniakiem Toyoty Yaris. Dziesiątkę zamyka z kolei Ford Fiesta.